S4F1 - The Last Valley

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

S4F1 - The Last Valley

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

The Last Valley
Spoiler for big movie poster:
Image
Vizionare placuta. L-a dat pe TVR2 acum cateva saptamani si am vazut o mare parte din film. Nu stiu de ce dar nu am rabdare sa vad un film cap coada. In cazul asta nu l-am putut vedea pe tot fiindca invatam pentru un examen. Anyway sper ca nu-i foarte cunoscut filmul si sa va placa, are actori buni

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Mahdi »

Lol, nu știam că James Clavell (of Shogun fame) a și regizat filme.

Looks good. Dacă nu-l găsiți pe torenți, dați-mi un pm.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Fular »

Cred că cei de la tvr2 au revenit de câțiva ani la telecinematecă și pun astfel de filme miercurea sau joia. Știu că în urmă cu vreo doi ani au dat pe post Eclipsa lui Antonioni. Era în preajma sărbătorilor de iarnă. Mai apoi am prins puțin din Andrei Rublev și ultima dată am prins ceva din Frații Karamazov.

Ce-i drept, n-am apucat să văd nici unul din ele de la un capăt la celălalt, dar având în vedere că sunt difuzate fără pauze publicitare ar putea constitui un implus pentru vizionarea unor filme, zic eu, bune.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Stokkolm »

Genial filmul. Intr-o oarecare masura poate fi considerat o adaptare Seven Samurai la situatia Europei secolului 17. Dar aici in loc ca dilema sa fie alegerea tacticilor potrivite pentru apararea satului, dilema e cate femei poate permite capitanul mercenarilor sa fie violate incat sa nu supere prea tare satenii care il gazduiesc, dar in acelasi timp sa isi multumeasca subalternii. E o prtretizare cruda, neromantata a acelor vremuri, nu stiu cat de precisa din punct de vedere istoric, dar din punct de vedere al elementului uman pot sa zic ca vad in sfarsit vad un film care arata o societate cu niste valori si perspectiva asupra vietii cu adevarat diferite fata de ce suntem obisnuiti in ziua de azi.

9.6/10
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by TG »

L-am văzut și eu, de acord parțial cu Stokkolm. It was a good movie, atmosferă interesantă, nu știi dacă să te îngrozești sau să te lași dus de muzică și peisaje.

Iar Michel Caine a fost godlike.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Stokkolm »

Peisaje? Ai gasit o versiune mai buna de 256p?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by TG »

Nu, se vedea oribil (e un DVD rip făcut cu picioarele). Dar mi-a plăcut foarte mult zona în care a fost filmat și mi-a adus aminte de vremea când mă uitam la filme pe un televizor cu semnal prost.

Btw, azi e ultima zi, nu? Ce reguli avem?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Mahdi »

TG wrote:Iar Michael Caine a fost godlike.
P much this. Prestația lui aristocratică duce în spate tot filmul. Sunt mai zgârcit ca Stokkolm, nu l-aș numi un film genial. A fost entertaining, dar cam neconvingător, în special spre final. Intriga m-a dus cu gândul la un Seven Samurai cinic (lipsit însă de măiestria lui Kurosawa).
TG wrote:Btw, azi e ultima zi, nu? Ce reguli avem?
Da, Iavo ar trebui să propună următorul film diseară. Nu m-aș apuca să fac poliție - care ce film a văzut și a comentat. S-a mai întâmplat și dățile trecute să rămână lumea în urmă sau să abandoneze.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Iavo »

Filmul reflectă destul de bine dictonul lui Hobbes cu privire la viaţa oamenilor din acele vremuri...interesante: nasty, brutish&short. Iar refugiul (provizoriu) în Edenul (iluzoriu) reprezentat de vale e câştigat greu şi plătit scump.
A fost un film destul de bun deşi mi se pare că i-ar fi stat mai bine ca mini-serie. Clavell are o predilecţie spre intrigi complicate (aici sunt o mulţime de tensiuni interesante care menţin echilibrul foarte fragil din sat) şi mi se pare ca nu are destul timp pentru a se desfaşura in voie aşa ca filmul nu pare foarte focusat: sunt prea multe evenimente, multe conflicte nu sunt explorate suficient iar altele sunt rezolvate prea brusc. Actorii au fost excelenţi (pentru Sharif am o slăbiciune de când l-am văzut în Noaptea Generalilor).

8/10 dacă e cu note 8-|
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Mahdi »

Iavo wrote:8/10 dacă e cu note 8-|
E cu like-uri. :D
REMEMBER CITADEL
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Iavo »

Atunci unlike pt. sistem şi like pt. film :P

Someone who nailed it:
Spoiler:
"The plot left me bewildered - in fact the whole bloody business is probably an excellent microcosm of the Thirty Years' War, with no clear picture of what is happening, and half the cast ending up dead to no purpose. To that extent, it must be rated a successful film . . . As a drama, The Last Valley is not remarkable"
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Cristan »

L-am vazut si eu. Mi-a placut, desi as fi vrut sa-l gasesc intr-o versiune mai buna - cred ca am luat acelasi dvdrip de care ziceati si voi (chiar si asa, tot a durat cateva zile sa-l scot, ca-n vremurile bune de demult :) )
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Fular »

Iavo wrote: Actorii au fost excelenţi.
This very much. Michael Caine e un actor extraordinar. După Sleuth în care l-a avut partener pe Laurence Olivier, nu credeam că se poate ridica vreodată la o prestație mai bună. Ei bine, nu s-a ridicat dar a fost foarte aproape.

Un film care mi-a plăcut în ciuda unor mici neajunsuri. De revăzut.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by Michilangelo »

Într-adevăr, a fost mișto. N-aș avea ce să-i reproșez fără să fiu nitpicky. Poate doar că nu prea reușește să arate violența și urâțenia războiului pe cât probabil își dorește (ca antiteză la viața din vale), dar bănuiesc că aici e vorba și de vechimea filmului și calitatea efectelor speciale. Nici tensiunea și conflictele dintre personaje nu sunt chiar atât de dramatice, probabil pentru că, cum zicea și Iavo, sunt multe lucruri înghesuite în 2 ore.

Pozitivele au fost deja enumerate. Oricum, început foarte bun de sezon :)
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: S4F1 - The Last Valley

Post by sebas »

Foarte bun film. Mi-a plăcut în mod deosebit dinamistul satului unde toate personajele trebuie să găsească echilibrul între supraviețuire și viețuire. În acest context credința oarbă pare să fie mai mult scut în fața existenței triste și lipsite de sens a pulimii vremurilor respective.

Păcat de finalul slab, cred în care parte cauzat de abordarea mai superficială/nereușită a lui Gruber ca personaj. Și da, excelente prestații. Cred că am găsit inspirația pentru Durance din PoE? :lol:
dump CHA
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests