S4F9 - Still Life

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

S4F9 - Still Life

Post by juve3332 »

Sper sa am si timp sa scriu despre el. Acum nu pot, fiindca m-am taiat la deget intr-o conserva. True story. Vizionare placuta!

https://www.imdb.com/title/tt2395417/?ref_=fn_al_tt_2
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F9 - Still Life

Post by Mahdi »

Doar atât vrem să știm: e nevoie de o comedie cu Cianing Tatum înainte?
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: S4F9 - Still Life

Post by juve3332 »

Hai ca mi s-a oprit sangerarea. :lol: Nu e foarte vesel filmul, dar eu cred ca produce suficient catharsis cat sa nu vrei sa-ti tai venele ulterior. Mi s-a parut un film perfect pana cu literalmente 20-30 de secunde inainte de final.
Spoiler:
Scena cu adunarea putea lipsi, era perfect daca muzica crestea in intensitate cu intreg cadrul inanimat
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: S4F9 - Still Life

Post by Iavo »

Eleanor Rigby set on film, o să fie amuzant.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: S4F9 - Still Life

Post by Iavo »

Mă tem că nu am prea multe de spus. Mi-a adus aminte de Okuribito/Departures: și acolo filmul țintea spre aceeași combinație între un subiect ușor morbid și o atmosferă caldă și mustind de umanitate. Filmului de față îi iese mult mai bine, e lipsit de momentele melodramatice ale celuilalt și reușește în general să păstreze atitudinea de demnitate resemnată care îl caracterizează și pe personajul principal. Nu aș putea spune același lucru și despre mine.
Nu, nu mi-au dat lacrimile în nici un moment al filmului, vouă v-au dat :P
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S4F9 - Still Life

Post by Stokkolm »

L-am vazut de ceva vreme dar am uitat sa scriu.

Eddie Marsan, nu imi amintesc sa-l fi vazut pana acum, dar ce actor! Cred ca multi altii in locul lui ar fi transformat personajul intr-o caricatura, intr-un Sheldon Cooper, dar in schimb resuseste sa intre in pielea lui John May si sa il portretizeze ca o fiinta umana complexa, care poate fi si un ciudat singuratic obsedat de detalii, dar in acelasi timp sa fie mai empatic si mai prietenos decat aproape orice functionar cu care am avut de-a face in Romania.

Mi-a placut, adreseaza un aspect al societatii cu care toti ne lovim, dar care e putin discutat: care e importanta unei persoane dupa ce a murit?

Despre secventa de final, inteleg de ce nu ar fi pentru gustul oricui, dar pentru mine a functionat.
Spoiler:
Atatea filme (europene) cu finaluri seci, care au sens sa aiba finaluri seci, totusi duc la o suprasaturare, si m-a luat prin surprindere sa vad un film care lasa abordarea detasata, de observator neutru, pentru a exprima un moment atat de personal si subiectiv. Cred ca Taxi Driver are oarecum un final oarecum asemanator, si acolo poti zice ca putea sa se termine cu Travis mimand un pistol cu degetele, dar scena ce urmeaza are rolul ei
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F9 - Still Life

Post by Mahdi »

L-am văzut și eu săptămâna trecută. Mi-a plăcut.

Pe Eddie Marsan îl știam deja din câteva roluri mărunte, majoritatea de comic relief. A fost o surpriză plăcută, îi vine bine haina de protagonist. Cum zice și Stokk, joacă foarte natural un rol pe care alții poate l-ar fi interpretat mai caricatural.

Culorile desaturate și cadrele de obicei statice mi-au amintit puțin de filmele lui Roy Andersson (A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence și Songs from the Second Floor), dar Still Life e un film mai cald și mai puțin absurd decât acestea.

Referitor la secvența de final, sunt de acord cu Juve că putea lipsi. Nu sunt de acord că ar fi făcut filmul mai sec, mai „european”, cum zice Stokk - mi se pare că are un deznodământ suficient de clar și puternic fără acele 20 de secunde de prisos. Dacă ar fi să editez filmul ca să fie în genul celor de care e sătul Stokk, aș fi făcut tăietura mult mai devreme - cam începând cu scena care sugerează o potențială idilă - și aș fi încheiat cu un scurt monolog meditativ al lui Eddie Marsan privind în largul mării. Sau ceva de genul ăsta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: S4F9 - Still Life

Post by juve3332 »

Stiam eu ca forumul e plin de bruvs destepti.
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests