Movie Club

Moderator: RaptoR

User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Movie Club

Post by Cristan »

Se poate face un poll la sfarsitul fiecarui ciclu de propuneri, sa se voteze cel mai apreciat film, dar doar asa, de palmares, fara alta miza.

In alta ordine de idei, puneti-ma si pe mine pe lista, dar mai la coada asa :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Movie Club

Post by Mahdi »

Eu propun aşa: la sfârşitul fiecărei săptămâni de vizionat, o zi de notat filmul pe topic dedicat (cu note de la 1 la 10). Cine vrea să lase review mai detaliat, lasă. Trecem media la catastif, iar după ce s-au văzut toate filmele propuse, clasament şi eventual premiere simbolică cu jocuri mărunţiş.

Aş propune descalificarea celor care nu votează de un anumit număr de ori. Nu mi se pare corect ca cineva să propună un film, dar să nu se obosească să le vadă pe ale celorlalţi.
Last edited by Mahdi on 8 Aug 2014, 19:49, edited 1 time in total.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Movie Club

Post by Stokkolm »

Ah, daca e vorba de notare + optional review, asa da. Mai competitiv de atat nu e nevoie sa fie ca apoi alege iar toata lumea chestii previzibile.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Movie Club

Post by Mărar »

Eu unul voi vota putin impotriva alegerilor arhicunoscute.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Movie Club

Post by McWilliams »

Asa-asa, discriminare pozitiva - duca-se in ***** mainstream-ul, aici este clubul obscurilor.

Mai tin minte un draft de jocuri care a durat un an, la care unii "jucatori" postau cat mai greu astfel incat sa fie lansat jocul X sau Y pe care sa-l poata integra in lista lor. Votarea, sub oric forma, oricat de lejera, ar atrage dupa sine mai multe puncte negative decat pozitive.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Movie Club

Post by Mahdi »

Lal. Cred că e dreptul fiecăruia să noteze filmele după ce criterii vrea. Nu am propus un sistem de votare clasic, ca la drafturi; fiecare film este notat independent de celelalte propuneri. Clasamentul final dă filmul cel mai apreciat de "club". Fără chestia asta eu zic că "clubul" o să arate ca o copie după threadul de "ce filme am mai văzut".

Cât despre draftul lungit la nesfârşit, nu văd legătura cu treaba de aici. Fiecare film are alocat o săptămână, ordinea participanţilor e random. Nu văd cum s-ar trage de timp ca să prindă nu ştiu cine nu ştiu ce film. De parcă iese anul ăsta vreun film care o să fie mai bun decât toate filmele ever. Lol.
Last edited by Mahdi on 8 Aug 2014, 23:03, edited 1 time in total.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Movie Club

Post by McWilliams »

Pai, daca ajungem la categoria "superheroes flicks", o sa castige ce iese - orice ar iesi - de la Marvel, nu? Lawl.

M-a dat pe spate faza cu am sa votez putin impotriva mainstream-ului, de parca este un pacat sa alegi filme mai cunoscute. De acord ca este o ocazie prin care poti afla de filme mai vechi si mai putin vizibile, dar care au incantat pe altii (motivul pentru care fac stalking pe thread-ul acesta), dar nu vad de ce arhicunoscutele ar fi o problema - decat daca se merge pe ideea de vot/note, astfel incat sa se mearga pe "it's a sure, safe bet". Pentru ca, daca este sa fim onesti pana la capat, s-ar putea sa prinzi de doua-trei ori niste filme care te lasa o idee cam indiferent/rece si incepi sa ignori recomandarile lui X sau din categoria Y, astfel incat iar o sa ajungem ca la GD.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Movie Club

Post by TG »

Să ne înțelegem, principalul și din punctul meu de vedere unicul scop al jocului era să fim forțați să ne uităm la filme la care nu ne-am uita în mod normal (sau de care nu ne-am făcut timp, etc.) și să putem face propuneri, no questions asked. Am specificat la început că regula cu văzutul filmelor e absolută, evident, merg pe ideea de fair play și bun simț, că cei care participă o vor respecta. Deci nu va fi ca thread-ul de ”Ce filme am mai văzut” chiar dacă dispare de tot competiția.

Acestea fiind spuse, orice modalități de a mai pipera jocul sunt binevenite și nu văd o problemă cu notele. Iar ca la orice situație cu note și/sau votat, criteriile pe care se votează sunt libere, dacă cineva votează împotriva alegerilor evidente, foarte bine, nu e o competiție pe bune iar rezultatele nu înseamnă nimic, deci nu văd de ce s-ar omorî cineva cu asta. :) În plus, din însăși natura jocului e evident că alegerile populare nu vor fi primite la fel de bine ca un film excelent de care nu prea se știa.

Nu cred că vom ajunge să ne plictisim prea rapid sau să ignorăm alegerile unora, cu 10 participanți durează peste 2 luni ca toată lumea să facă o alegere...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Movie Club

Post by Mărar »

E Movie Club, nu Game Draft, ideea ar fi sa ne uitam cu totii la filme noi, nu sa facem concurs de popularitate, de asta am zic ca votez impotriva chestiilor arhicunoscute. Calm down.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Movie Club

Post by Mahdi »

Facem cum vreţi voi. Şi eu văd asta la fel, ca pe o ocazie de a vedea filme noi. Ideea cu notele nu era de a transforma totul într-o competiţie, ci de a stimula oferirea de feedback după vizionare şi a cuantifica preferinţele forumului. Dar nu ţin neapărat să facem aşa.

În altă ordine de idei, s-a uitat cineva la Noroi? :D
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Movie Club

Post by McWilliams »

Bun, o intrebare generala - tinand cont de faptul ca, in teorie, toti trebuie sa ne uitam la filmul respectiv, facem un topic separat pe fiecare film si postam acolo pareri/recenzii/discutii fara ocolisuri? Sau postam pe aici, cu tag-uri de spoiler, astfel incat cei care s-au grabit sa nu strice placerea celorlalti?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Movie Club

Post by TG »

Păi mai stăm puțin să vedem ce mai zic și alți participanți. Dacă facem cu note atunci va fi un thread separat, dacă nu, rămâne doar aceasta. Însă notele s-ar acorda la finalul săptămânii și ideal ar fi dacă am face asta și cu eventualele păreri și discuții mai detaliate, ca să nu ne complicăm cu spoiler tags (e ok și așa însă).

Apropo, McWilliams, nu ai zis că participi, te trec și pe tine pe listă?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Movie Club

Post by Mahdi »

Eu zic să facem oricum thread-uri separate, să fie mai uşor de urmărit opiniunile.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Movie Club

Post by McWilliams »

N-as avea idee ce filme sa recomand. Eu inca n-am vazut mainstream-ul din 2013, daramite sa pot recomanda ceva ce alti participanti nu ar fi vizionat deja sau pe anumite categorii... Din punctul asta de vedere, sunt descalificat din start.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Movie Club

Post by cg1700 »

Eu pot sa numar filmele pe care le-am vazut in ultimii 3-4 ani pe degetele de la o mana...
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Movie Club

Post by McWilliams »

Pot sa propun filme pe care as vrea sa le vad, dar ideea era sa share-uim filme pe care le-am vazut deja si ne-au placut. Poti sa ma adaugi la coada listei: asa am un motiv sa trec prin mai multe filme si sa gasesc ceva. Dar nu garantez ca nu o sa apar pe-aici cu "hei, venerati-ma pentru ca am descoperit roata".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Movie Club

Post by Jaunty »

Mahdi » Fri Aug 08, 2014 11:10 pm wrote:Eu zic să facem oricum thread-uri separate, să fie mai uşor de urmărit opiniunile.
Done. Și vă rog să nu folosiți spoiler tags. Se înțelege că n-avem ce căuta pe thread-ul filmului înainte de a vedea filmul.
User avatar
Cataclism
Space Invader
Posts: 29
Joined: 17 May 2014, 20:10

Re: Movie Club

Post by Cataclism »

E chiar geniala ideea acestui joc din perspectiva mea. I want in! :)
User avatar
Sorel
Space Invader
Posts: 35
Joined: 3 Mar 2014, 20:16

Re: Movie Club

Post by Sorel »

Scuze de raspunsul intarziat - da, baga-ma si pe mine pe lista pe undeva pe la final.
Sa curga recomandarile zic.
Duct tape is like the force, it has a light side and a dark side and it holds the universe together.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Movie Club

Post by TG »

V-am trecut pe listă, suntem 13 participanți acum, sper să fie cu noroc. :) Cu notele/voturile cum rămâne, mai are cineva vreo preferință?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests