S1F3 - Final Cut

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

S1F3 - Final Cut

Post by Mahdi »

Image
Despre Final Cut al lui György Pálfi am scris câteva cuvinte într-una dintre ultimele postări de pe NSF. Sper că n-a citit-o nimeni.

O să fie probabil cel mai experimental film din Movie Club (dacă nu se va găsi careva să ridice ştacheta), ceea ce va crea poate impresia că e un film mai puţin "adevărat". Pe scurt, e un film fără o singură scenă originală - e un supercolaj făcut din secvenţe din câteva sute de filme. Rezultatul e mai puţin pretenţios decât sună, e un film simplu, enjoyable, a cărui poveste nu se ridică peste clasicul "boy meets girl".

Now, o să fie probabil mai greu de găsit. A nu se confunda cu filmul cu Robin Williams din 2004. O căutare "final cut ladies and gentlemen" în golful piraţilor should do the trick. Dacă e nevoie, îl pun pe dropbox.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: S1F3 - Final Cut

Post by Mărar »

Am vazut filmul dar am uitat complet de thread, noroc cu Cristan ca a postat la Duelists.

Ce sa zic, e interesant sa vad un film pentru ca a doua zi sa nu imi pot aminti nici o scena, nici o imagine, nici un personaj, nici o bucata de dialog. Pentru ca evident, toate sunt imprumutate si amestecate astfel incat nimic nu poate sa se imprime in memorie. Cand il vizionam insa efectul nu era nici pe departe la fel de dezorientat pe cat este acum cand ma gandesc la el.

Foarte fain facut, cam greu de vorbit despre el. Mi-a placut.

Ah, sa nu uit, recomand sa-l luati de pe KG, variantele pe care le gaseam la liber nu aveau subtirari in engleza, si la cateva din scene era totusi nevoie.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S1F3 - Final Cut

Post by Mahdi »

Hmm, nu mi s-a părut că are cine ştie ce dialoguri, de-aia n-am mai zis nimic despre asta. Subtitrarea de pe open subtitles ar trebui să fie ok.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: S1F3 - Final Cut

Post by Michilangelo »

Foarte interesanta ideea filmului. Ma bucur ca l-a ales Mahdi, altfel probabil ca n-as fi dat de el prea curand. In rest, cum zicea si Marar, nu prea sunt multe de spus. Cred ca ar merge vizionat intr-un grup de prieteni, sa te lauzi cu cate filme si actori recunosti :)
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S1F3 - Final Cut

Post by Stokkolm »

Ma asteptam sa fie doar un gimmick toata treaba cu colajul, dar in schimb e o experienta cinematografica legitima, curge natural si e captivant pana la capat. Habar n-am ce nota i-as da sau cum l-as compara cu alte filme, mai bine nici nu-mi bat capul. Ce pot zice e ca mi-a placut, poate pentru ca multe dintre filmele din care e facut colajul mi-au placut si a fost o ocazie sa revad secvente din ele.

Apropo, vreo idee ce film e asta? Pare sovietic sau est european.
Spoiler:
Image

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: S1F3 - Final Cut

Post by TG »

https://www.imdb.com/title/tt0056111/?ref_=fn_al_tt_1

Nu l-am văzut, but image search is magic. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: S1F3 - Final Cut

Post by TG »

L-am văzut și eu. P. nice, dar mi-a plăcut mai mult ca și concept/experiment, rezultatul în sine a fost mișto în prima jumătate dar apoi a devenit destul de plictisitor. Oricum, cum zicea și Michi, inspirată alegere, altfel chiar nu cred că l-aș fi văzut.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: S1F3 - Final Cut

Post by ailailou »

I fuckin' loved it! A fost magnific, m-am bucurat de fiecare secundă şi cutscene. O adevarată surpriză. Faină alegere Mahdi!
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S1F3 - Final Cut

Post by Fular »

A fost fain pentru o vreme, să fi tot fost o jumătate de oră sau aşa când începe să se perimeze ideea. M-a frustrat din cale afară pentru că erau prea multe cadre/scene/filme care mi-au dat o serioasă durere de lapsusuri. Meh! cel puţin a avut coerenţă spre deosebire de alte experimente de felul ăsta. Dacă mi-a plăcut? Da, în ciuda lapsusurilor.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests