S1F8 - Primer

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

S1F8 - Primer

Post by Cristan »

Primer (2004)

Image

Spre deosebire de cei care au pus filme inaintea mea, eu nu am vazut filmul asta, asa ca o sa-l vedem impreuna. Nu stiu prea multe despre el, dar din putinul pe care l-am citit il simt ca-i pentru mine. L-am descoperit, ca si pe multe altele, prin recomandari sau pareri tangentiale de pe paginile altor filme, iar de cele mai multe ori imi dau seama daca o sa-mi placa recomandarea respectiva.

In cazul lui Primer, e vorba de un indie hard SF, un film celebru pe strada lui din cate am vazut. Il am de mult pe lista de vizionat si nu i-am facut timp, dar se pare ca i-a venit in sfarsit sorocul.

Daca nu l-ati vazut pana acum, incercati sa cititi cat mai putine despre el. Iar daca l-ati vazut... ei bine, inteleg ca e chiar recomandata inca o vizionare.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: S1F8 - Primer

Post by Michilangelo »

L-am vazut prin primavara si mi-a placut. In general imi plac SF-urile indie, pentru ca pun accentul pe partea de science si nu pe prezentare. Primer imi pare ca e mai cunoscut pentru ca a deschis valul de indie-uri si pentru ca a inspirat o serie de alte filme cu subiect asemanator (Looper imi vine in minte). Nu mi s-a parut excesiv de complicat, ideea de baza fiind usor de inteles. Ce e mai greu de prins e succesiunea evenimentelor. Acestea fiind spuse, am o problema cu filmele care urmaresc ideea calatoriei in timp ca pe ceva serios, doable. Acum o sa ma contrazic cu ce ziceam mai sus, pentru ca Primer nu prea explica cum se petrece calatoria in sine sau cum ar putea fi posibil asa ceva. Oricum, imi pare ceva total imposibil, cel putin in momentul de fata sau in viitorul mai mult sau mai putin apropiat, parerea asta fiind cat de cat una educata.

O sa incerc totusi sa il revad, e posibil sa nu imi amintesc o parte din detalii, si sa arunc un ochi peste seria de articole pe care le salvasem dupa ce l-am vazut prima data. Mi-ar placea sa imi schimb opinia, dar ma indoiesc ca o sa se intample. In orice caz, trecand peste calatoria in sine, Primer prezinta un scenariu interesant: lupta - la propriu - cu tine insuti pentru supravietuirea propriului eu. Revin cu mai multe dupa ce il revad, cu cat ma gandesc mai mult la el cu atat am mai mari probleme in a-mi aminti ce se intampla.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S1F8 - Primer

Post by Mahdi »

M-a lăsat rece. E drăguţ realizat, mai ales pentru un film cu un buget de 7000$, însă nu am găsit niciodată foarte interesante filmele cu călătorii în timp şi paradoxurile aferente.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S1F8 - Primer

Post by Cristan »

L-am vazut si eu. Mi-a placut, e foarte destept si chiar se impune cel putin inca o vizionare ca sa imi lamuresc toate firele si sa prind mai multe detalii. Problema e ca nu stiu sigur daca mai vreau sa-l vad inca o data, nu mi-au placut in mod deosebit personajele si mai ales nu sunt prea convins motivatiile personajului (Aaron) - de ce a facut tot ce a facut, de ce sa se separe de viata lui si sa traiasca in afara... timpului lui etc? Doar ca sa repare chestia aia cu petrecerea? Poate o a doua vizionare ar mai clarifica putin lucrurile si in privinta asta, sunt indicii pe undeva ca el ar fi fost, cel putin indirect, responsabil, dar totusi...

Altfel, lasand povestea si personajele in sine la o parte, mi s-a parut foarte interesant, cum abordeaza paradoxurile calatoriei in timp, si imi place cum poti sa-l diseci si sa descoperi ca mai totul are logica si plauzibilitate.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: S1F8 - Primer

Post by Mărar »

Tin minte ca urmatoarea imagine m-a ajutat atunci cand l-am vazut.

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S1F8 - Primer

Post by Stokkolm »

Michilangelo » 30 Sep 2014, 23:26 wrote:Nu mi s-a parut excesiv de complicat
Bine ma Einstein. :lol:

Filmul e mult mai mult decat complicat. Te pune in fata unui puzzle fara sa iti ofere macar peisele. De fapt la prima vizionare nu doar ca n-am priceput mare lucru din ce se intampla, dar in anumite momente nici nu aveam habar ce fac personajele sau despre ce vorbesc.

Aici intervine walk-through-ul: http://www.nobleworld.biz/images/Gendler.pdf
Am inceput sa citesc cateva randuri si m-am trezit ca l-am lecturat tot. Actually scenariul e foarte meticulos construit, it all makes sense in the end, doar ca e practic imposibil de dedus nu dintr-o vizionare, ci si din 10 daca nu observi si nu faci conexiunea intre indiciile potrivite.

Uitati de graficul lui Marar, mi se pare ca incurca lucrurile si mai mult. Tot ce trebuie inteles e schema asta:

Image

Problema apare daca time traveller-ul influenteaza timeline-ul intre 12:00 si 6:00 astfel incat originalul sa nu mai intre in time machine, creand astfel un paradox, pentru ca existenta time-travellerului e conditionata de calatoria in timp a originalului. Acum, twist-ul e ca tipul blond a creat un time machine secret de rezerva, cu care poate ajunge inaintea acestui intreg loop in caz ca lucrurile scapa de sub control. Twist-ul twist-ului e ca in momentul in care blondul foloseste cutia de rezerva pentru a ajunge in punctul initial si a anula tot ce s-a intamplat, se intalneste cu Aaron (tipul brunet) care e deja o dublura venita din viitor si care a trecut prin toate evenimentele impreuna cu el. Ma rog, n-are rost sa intru in toate detaliile, restul se gaseste in pdf.

Ideea e ca stiind cursul evenimentelor, a doua vizionare a fost alta viata, it was brilliant. Nu e film de science fiction, scopul nu e sa ofere o abordare realista si stiintific corecta asupra time travelului (cum am crezut din descrierea lui Cristan), ci sa creeze un mecanism de storytelling care sa iti faca mintea sa explodeze.

TLDR: genial film odata ce il pricepi, dar e imposibil de inteles doar uitandu-te la el, trebuie gasite explicatii pe net.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: S1F8 - Primer

Post by TG »

Ca mare fan al filmelor de gen și pentru că suna Steins;Gate-ish din descriere mă așteptam să-mi placă. Am rămas dezamăgit chiar dacă mi-a plăcut. Câteva observații totuși, să citiți explicația pusă de Stokkolm e cea mai mare greșeală pe care ați putea să o faceți (înainte să-l revedeți). Primer e mult mai puțin decât complicat, e la bază extrem de simplu, atât doar că e opac. Tocmai ăsta e punctul forte al filmului și îl face foarte bun de revăzut. Sau derulat înapoi cum am preferat eu să fac.

That being said, ca film cu călătorii în timp, suge masiv, lol. Paradoxurile nu sunt practic abordate în niciun fel și nu există nici cea mai mică încercare pentru niște explicații SF. E mai apropiat de genul found footage, personaje normale puse în niște circumstanțe extraordinare fără prea mult context. It's all about the mystery.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests