S1F10 - Pale Flower

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

S1F10 - Pale Flower

Post by Fular »

Pentru că pe parcursul acestui sezon n-am avut decât vreo două alegeri din cinematografia asiatică vă propun Pale Flower(Kawaita hana) a lui Masahiro Shinoda. Sper că sunt suficient de hipstăr şi să nu-l fi văzut nimeni. Mna, vizionare plăcută! :)

Se poate pescui cu uşurinţă dintr-un golf din apropierea voastră.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S1F10 - Pale Flower

Post by Mahdi »

tfw no qt gambling addicted asian gf

Mi-a plăcut. Mă amuză un pic că ai decis să înclini balanţa în favoarea cinematografiei asiatice cu un film destul de european ca feel.

Altfel, cadrele, alb-negrul elegant şi femeile frumoase îmi amintesc de filmele lui Yoshishige Yoshida, alt regizor japonez destul de hip. "Woman of the lake" al său fu destul de drăguţ, chiar dacă nu chiar în acelaşi gen precum filmul de faţă.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S1F10 - Pale Flower

Post by Fular »

E adevărat că filmul are un vibe european, dar e trecut printr-un filtru al percepției nipone despre cum sunt anumite aspecte al societății vestice. Încearcă, și reușește într-o bună măsură să îmbine elemente ale mentalității patriarhale ale Japoniei de dinainte de al doilea război mondial și noul val mai libertin importat după acesta(cum e luată în râs Saeko pentru faptul că participă la jocuri de noroc când participanții sunt toți bărbați, dar e acceptată și chiar invitată pentru că aduce o pată de culoare jocurilor).
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests