Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

User avatar
KiMO
Headcrab
Posts: 76
Joined: 20 May 2014, 02:20
Location: Brasov, Romania
Contact:

Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by KiMO »

Declar deschis topicul dedicat editiei cu nr. 2/2016. Pareri, impresii?

Image

Cuprins complet si highlights - http://nivelul2.ro/nivelul2-nr-2-cuprins-highlights/.
Prezentarea eye candy si shop - http://revista.nivelul2.ro/.
User avatar
Alabeth
Space Invader
Posts: 34
Joined: 13 Feb 2016, 03:55
Location: Heaven

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Alabeth »

Keep them coming bro :)
Mi-au placut foarte mult articolele, in special cele cu Tomb Raider sau Pumpkinstein(like wow, nice gear there man!).
Foile mai groase ca niciodata(daca e sa comparam cu cele clasice din LEVEL).
O idee destul de indrazneata in ceea ce priveste promovarea jocurilor indie dar mai ales retro chiar daca nu prea ma atrag asa(ca deh grafica)insa imi face placere sa citesc aventurile altora si poate le voi incerca si eu totusi candva, timp sa fie! :)
Cu jocul full iarasi, premiera, nu stiu cum ati reusit sa faceti rost but good job! Demult vroiam sa-l joc asa ca l-am instalat de indata ce am obtinut revista si am ajuns acasa :D
Mi-ar placea daca ati mai reveni la DVD si ati baga mai multe lucruri like in the good old times. Tin minte utilitarele precum antivirusurii sau daemon tools, quick time sau drivere care pe atunci mi-au facut pc-ul de pe atunci mai mult decat fericit sa le aibe..
Si totusi ce se mai intampla cu placa video? cand isi va gasi stapanul?
All in all keep up the good work, si sper sa ne mai surprindeti si nr-ul viitor cu un joc frumos si nu numai!
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Cimitri »

Si eu sunt foarte multumit de revista cu singura mentiune ca poate va luati revansa luna viitoare fata de mine legat de vechiul cuprins. Stie Vali de ce. :) Articole scrise misto, cu pasiune si absolut tot ce-mi puteam dori de la o revista profi de gaming. Sa fiu sincer, nu am apucat sa o citesc pe toata dar, pana acum, articolul lui Aidan mai,mai ca-ti da o lacrima, ncv m-a convins sa scot Wii-ul de la naftalina si acum am inteles si eu pasiunea lui TG pentru Underrail. Reading in progress..
Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Doc »

"Un tablou mai detaliat ca un David."
...
Who the f..k is David, ncv? :)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Doc »

Multam, vazusem multe tablouri (mai ales cele istorice), dar habar n-aveam cine le pictase.
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by ncv »

trebuia sa-mi dau seama ca sunt criptic...

omul era angajat drept fotograf :)
asta m-a impresionat cel mai mult:
https://thetravelpages.files.wordpress. ... masses.jpg
cand te apropii poti sa vezi pana si din ce material sunt facute dantelele...
da un zoom pe crop-ul asta :)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... detail.jpg
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Doc »

Citesti un articol frumos curgator si limpede... si dai de cataracte: "citesc miscari si sa marchez instinctual cadre motrice (!?! cadrele nu erau statice in DEX?) desfasurate in jumatatea mea, la centru si in ofensiva (doar atat? pe banca nu? in tribune?), de parca am trei perechi de ochi"
:) Mi-a adus aminte de colegul nostru forumist, ala pe care-l hiperactiva Red Alert 2, "fac unitati, caut crates", de s-a dus la Romanii au talent cu maica-sa si cu o soseta. Laurentiu-nu-stiu-cum parca.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Fular »

Doc wrote: :) Mi-a adus aminte de colegul nostru forumist, ala pe care-l hiperactiva Red Alert 2, "fac unitati, caut crates", de s-a dus la Romanii au talent cu maica-sa si cu o soseta. Laurentiu-nu-stiu-cum parca.
Vrei să spui Radu Comănescu, și era "gândesc foarte repede, caut cratesuri..." etc.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Bogdan »

Am primit si eu revista, la 15 zile de la comanda (livrare prin posta), cand incepeam sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu o sa mai vina deloc. Am gasit-o indoita pe lung si indesata ferm in cutia postala, dar datorita hartiei de calitate nu a suferit daune permanente. La o prima rasfoire mi-a atras atentia numarul mare de review-uri de 2 pagini. Nu stiu daca e de bine sau de rau; imi voi da seama dupa lectura.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by SenFire »

Pe de o parte avem mai multe jocuri abordate, pe de alta parte sunt mai sumar parcurse. Nu ma plang, consider ca cele care meritau atentie au primit destula.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Doc »

Sa disecam...

KIMO - editorialul. Cute, but wrong. IMO nr. 2 e sub nr. 1. Cauzele subiective, obiective, in cele ce urmeaza :)

Aidan
Specialul - The Witcher si gagicile lui. 4 pagini cu subiect... , comparat cu specialele din Nr. 1? 9 pagini despre VR, un fenomen care poate va schimba gamingul in anii urmatori? si 11 pagini analiza unui MOBA? Incomparabil. Articolul in sine? s-a vrut o chestie filozofica? s-a vrut un manifest? n-am prea ramas decat cu intrebarea din final, de neinteles din cauza vreunui typo, sau ceva. Care e varianta corecta a intrebarii pana la urma? Poate ar fi fost relativ in regula ca un adaos mic, in finalul unui review The Witcher 3. Dar asa? Si in plus ce e cu Vander Zanden ala? Bre, fiti Ghinea pana la capat. Omul face trimiteri de genul asta, dar le si explica, nu le face niciodata aiurea-n tramvai.
The Crew Wildrun - Excelent articolul, excelent jocul. Bravo.
WoT PS4 - articol despre versiunea de consola a unui fenomen pe PC... nu cred ca WoT va deveni un fenomen pe PS4. Articol bine scris, jocul iarasi nu ajuta...
Just Cause 3 - cam scurt, avand in vedere jocul. Parte dintr-o serie, cu pretentii samd. Cred ca era loc de un review mai cuprinzator.
Heroes 7 - doua pagini pentru o aparitie dintr-o serie de legenda. Asta spune multe despre joc... cand n-ai joc, unul e review-ul de Heroes 7 si altfel iese Starcraft II, de exemplu, nu? apropo de comparatia dintre numere...
NBA 2016/FHM 2 - cate doua pagini, note foarte mari, putin sprijinite de articol.

Cosmin Aionita
Rise of the Tomb Rider - articol bun, rotund. Al doilea articol din revista insa un Review? Nici un preview!?
Driveclub Bikes - racing pentru PS4. Scurt, condensat, cam succint... cam putin pentru un joc de 9...
Uncharted - TNDC - PS 4, doua pagini pentru un joc de 9.5. WTF... cand o sa dati de un joc de 10 o sa faceti articol de jumatate de pagina?
Game of Thrones - multiplatforma, Telltale Games, serial pe care nu-l urmaresc, toate argumente sa fug in directia opusa. Articolul insa isi face treaba. Ceea ce-i bine...
Snoopy - PS4 - avem un PS 4 in redactie? sa-l folosim :) Daca a impiedicat o mamica sa-si ia teapa la pretul ala, inseamna ca articolul si-a indeplinit menirea.

NCV
Xenoblades Chronicles X - JRPG si Wii U. Adica se adreseaza direct unui grup tinta minuscul. Articolul in sine e grozav, jocul si platforma nu-l ajuta sa se compare, de exemplu, cu SW Battlefront din primul numar. Inca odata, articolul mi-a placut foarte mult.
Shadow Complex Remastered - iarasi un joc de nisa... Articolul bine scris, interesant, util. Bravo.
Concrete Jungle - indie, PC, tetris-mai-altfel, ce poti sa scrii... interesante inserturile cu alternative. O idee care sper sa ramana.
Lifestyle/Film - articole simpatice, bun efortul.

Chester
Rainbow Six - Siege. Omu', dopat cu one-liner-ele de pe forum, condenseaza un articol foarte bun, plin de informatii, genul de articol foarte util atunci cand cauti un joc nou si n-ai cele 50-100 de ore pe care sa le pierzi ca sa descoperi ca poate nu-ti place.
Dragon's Dogma - DA - Super-articol, m-a facut cel putin sa o sun pe bunica din Australia sa mi-l trimita. Fiind multi-platforma, am rezervele mele, insa articolul provoaca furnicaturi.
Underrail - articol foarte bun, la obiect. Pe mine m-a convins sa nu-l joc. Cand pe lista sunt Witcher 3, ultimele 2 Total War, Hard West, XCOM 2, ceva racing-uri, nu mai e loc si de Underrail.
The Birth of Isaac - din nou, articol foarte bun despre un joc pe care n-am sa-l incerc niciodata. Oamenii care ma ajuta sa nu-mi pierd timpul merita buline albe.

Ciolan
Hard West. Dupa mine, articolul cel mai bun al numarului. Cine n-are batrani, sa-si cumpere. Cine are, sa-i cloneze... Trecusem cu vederea jocul, m-a convins sa-l incerc.

Marius Ghinea
Omicron - prea mult Bowie. Ca articol Retro, e foarte bine scris. Interesante trimiterile la review-ul de acum 15 ani. Memorabila situatie. Comparatia Nr. 2/Nr. 1 iara-si nu-si are sensul, in Nr. 1 Ghinea a facut Wasteland 2.
Gaming Gear - Super casti vs. Super volan in Nr. 1? Supervolan wins :) Casti de 850 de lei? cat un salariu minim net? Nu, mersi, never ever. Disectia insa foarte buna, in sine.
Per total, prea putin Ghinea.

Monstru
Gaming Gear - o aproape-tastatura de 670 lei si un mouse de 300 de lei. Ok.... Nu puteti denumi sectiunea asta Vise Umede, sau ceva de genul asta?
Pumpkinstein - daca rubrica precedenta era Vise Umede, aici s-ar potrivi Orgasm Multiplu. Orgasm Multiplu manual insa, pentru ca nu, in vecii vecilor n-o sa atingi vedeta din Playboy.
Ca o curiozitate - ce faceti cu PCul in care ati bagat 5000 de euro? va uitati la el pana se devalorizeaza? il folositi la ceva util, la capacitatea lui? sunteti superbogati si pur si simplu va jucati la el?

MMX
Hardware - 6 prezentari care mi-au placut.

Per total, 15 articole despre jocuri in Nr. 1, 21 in numarul asta? as prefera mai putine articole mai aerisite, scrise mai relaxat, cu mai multe consideratii personale, decat multe dintre ghidusiile telegrafice de o pagina-doua. Nu cred ca e o tendinta buna...pentru asta insa trebuie sa va ajute si jocurile perioadei... Numar bun, DAR nu mai bun sau egal cu nr. 1. Ceea ce oricum IMO era de asteptat.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by .chester »

Hey, mersi de feedback, apreciez. :mrgreen:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by ciolan »

Mulțumim pentru feedback, Doc
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Doc »

Cu placere :) e de apreciat cum, excluzand guest-star-urile, o redactie atat de mica face o asemenea revista. Eforturile legate de distributie fiind bașca...

Altii probabil comanda revista, si socati fiind ca le-a venit, nici n-o scot din tipla... :x comentati bre, nu pot intra in debate cu mine insumi, nu-s chiar asa...
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by DerangedGenius »

As comenta dar inca nu mi l-am luat, s-ar putea sa mi-l iau odata cu #3. Iar un feedback pentru primul numar cred ca am scris cate ceva dar nimic total.

Sunt putin dezamagit de ce aud despre articolul cover story, fiindca ma asteptam la mai mult. In rest, nu prea ma intereseaza asa mult articolele, astept recenzii la XCOM 2 si The Division.

Truth be told as cumpara nr.2 pentru coperta, sustinere financiara si pentru ca jocul full e unul din preferatele mele si il pot face cadou. Simt ca imi trebuie in colectie, dar nu pleaca de la chioscuri, sigur va fi pe stoc si cand numarul 3 preia lumina reflectorului. Speaking of which, mai sunt 4 zile, right? 8-)
vlad.turburas
Space Invader
Posts: 1
Joined: 12 Mar 2016, 11:16

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by vlad.turburas »

As comenta si eu asupra subiectului dar am o mica/mare problema,revista inca nu a ajuns la mine prin super mega ultra trailear serviciile postei romana cu toate ca banii de pe card au fost luati...
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by Zulu »

Same thing, waiting on nr.2 (trimis azi mail catre redactie - whoop whoop feeling corporate again :d )
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
G0rg0ne
Space Invader
Posts: 1
Joined: 13 Mar 2016, 09:33
Location: Arad Ro

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 2 - 2016

Post by G0rg0ne »

Salut cu bucurie revenirea in format "rasfoibil" al revistei redenumite Nivelu2. Sunt un vechi cititor Level, si pana acum am urmarit, de la distanta ca sa zic asa, evolutia noii (sau mai putin noii ;)) echipe redactionale . Ma bucur ca totul a incepur sa se inchege si sa evolueze spre o noua conexiune cu cititorii. Va doresc succes si viata lunga.
Cred ca unul din motivele pentru care feedback-ul e atat de sarac e ca revista inca nu a ajuns la multi dintre cei care au comandat-o. In aceasta situatie sunt si eu. Am comandat revista pe 29 februarie cu livrare prin posta romana. Am ales aceasta varianta pentru ca sincer livrarea prin curier adauga un cost suplimentar exagerat care intra in alte buzunare decat redactia revistei. Nu am fost informat de trimiterea revistei cum era specificat la comanda revistei in momentul in care se primeste confirmarea platii, un pic de ajutor pentru a cunoaste mai exact starea comenzii nu ar strica. Cred ca o livrare prin posta cu confirmare de primire sau ce or mai avea Posta Ro in portofoliu, care sa oblige postasul sa fac livrarea doar cu semnatura destinatarului ar elimina situatii ca @Bogdan, sau situatii in care postasul o pune in cutia postala de unde este apoi furata pentru ca nu incape in cutiile postale din scara blocului. Chiar o confirmare de trimitere sub forma unei liste aici pe forum ar fi de ajutor.
Imi cerscuze daca am deviat un pic, dar promit ca ma revansez cu o opinie asupra revistei deindata ce imi ajunge in maini.
Caution!
This machine has no brain, use your own.
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests