Revista Nivelul2 (discutii generale)

User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by .chester »

Lal. Care-i problema cu notele? Cu ce te deranjeaza? Mie mi se par (impreuna cu sectiunea pro/con) o modalitate usoara de a vedea dintr-o privire cam ce a crezut autorul despre joc, la o prima trecere in revista a articolelor. Apoi il citesti pe tot si aprofundezi. Sau poate ca doar eu fac asta: scot revista din tipla, o deschid undeva la mijloc si-mi ingrop fata in ea, tragand cu nesat in nari mirosul de cerneala, citesc obligatoriu intai editorialul, apoi rasfoiesc revista pagina cu pagina, ba admirand cate un screenshot, ba citind cate un verdict si tot asa pana la ultima pagina. E un ritual pentru mine. :) Si are rol de teaser. Cand am timp, ma asez comod si citesc metodic, intai ce ma intereseaza cel mai mult, apoi restul. Chiar si sectiunea hardware, care, desi nu ma pasioneaza, mi se pare mereu interesanta si bine scrisa.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Cristan »

Pai au fost mai multe discutii despre note, si nu venind (doar) de la mine, mai ales de pe cand se dadeau note la subcategorii si se facea o medie. Inca de atunci se punea in discutie utilitatea si obiectivitatea unor astfel de notari, totul fiind in cele din urma la aprecierea redactorului, ca doar n-ai cum sa ai benchmark-uri de "grafica" sau "feeling". Si mai multi redactori, si in repetate randuri (nu mai tin minte acum cine, in afara de Ghinea, dar stiu ca au fost mai multi) ziceau ca "daca ar fi dupa ei" nu ar mai da note deloc. Ca ceea ce conteaza e articolul, cuvantul scris, ca pentru aia se muncesc, nu o nota seaca si interpretabila pe care s-o citeasca repede gameru si sa sara pe forum ca de ce a primit Mafia nota 7.

Si ce sa vezi, se sfarseste Level si vine Nivelul 2, odata cu el si independenta, iar notele au ramas, ba in continuare cu zecimale, de parca ar face cineva o analiza serioasa, cu vreo scara gradata, sau cu un turnesol de grafica, unde se incadreaza :)

Da, la inceput sustineam si eu notele, dar nu asa cum se dadeau pe categorii, plus o nota finala - eu am propus o singura nota, acordata direct, fara categorii, fara zecimale, sa fie mai mult ca o concluzie la articol. In timp mi-am dat seama ca si mai bine ar fi daca ar lipsi de tot, ca chiar si asta ar fi in plus. Si vad ca trendul si prin alte parti cam asta e - RockPaperShotgun n-au avut niciodata, Eurogamer au renuntat si ei de ceva vreme, nici pe alte site-uri mai serioase si mai mari nu stiu sa mai fie...

Mult mai util mi se pare, daca vrei ceva rapid, ultimul paragraf, unde se trage o concluzie in mai multe propozitii, decat un numar. Ala e bun doar pentru metacritic.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by McWilliams »

Pot fi recomandari de genul "Thumbs up" sau "Thumbs down", pentru cine vrea sa afle daca redactorul l-ar recomanda sau nu si este prea puturos sa citeasca tot articolul. Notele sunt o relicva a unor vremuri trecute. The classic "it's shite, but it has gay sex - 10 out of 10!".

Eu chiar as sustine abrogarea datului de note. Diferite genuri pun accent pe diferite aspecte. Si poate sa iti placa grafica 8-bits si sa dai 10 la grafica pentru Indie-ul X, respectiv sa iti displaca bug-urile grafice si sa dai 2 la grafica pentru AAA-ul Y - daca nu se judeca cu aceeasi masura, si evident nu vreau sa se faca asta (pentru ca subiectivitatea din articole este ceea ce ma face sa le citesc), mai bine ma lipsesc.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Stokkolm »

Site-urile care au scos notele au facute ca sunt niste mari putori. Iar sistemul cu thumbs up/down, poate e bun pentru facebook dar pentru jocuri e un dezastru, mai bine deloc. La Steam merge cat de cat ca sunt luate voturile in masa, dar si acolo se simte lipsa unui rating intermediar, cele mai informative review-uri sunt cele care mentioneaza si plusurile si minusurile unui joc, iar cu sistemul actual nu ai cum sa le gasesti usor.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by caleb »

Aia da, dar data fiind întîrzierea față de online, chiar devine irelevant orice altceva în afară de, poate, un paragraf care să adune bunele și relele, eventual +/-. Chiar și ăla ar putea distrage de la lectură, presupunînd că e scrisă OK și menține interesul cititorului viu. Sistemul de medalii mi se pare mai puțin intruziv, se pot concepe diverse aprecieri care să poată fi aplicate pentru a atrage atenția în mod deosebit asupra unui joc.
Mie unuia îmi plac abordările personale ale fiecăruia, concepția despre joc, conexiunile pe care le face, alte chestii. Din nou, eu vorbesc despre REVISTĂ, nu 'site-uri'. Treaba cu publicistica este că trebuie să ai și kung fu, nu doar talent și mai ales trebuie să-ți înțelegi canalul de comunicare. Discuțiile astea comparative dintre site-uri și reviste fizice sau PDF nu-și prea au rostul.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by sebas »

Sistemul de steam e gândit, așa cum ai remarcat, în masă. Conținutul unui post contează mai puțin, doar media de thumbs up/down. Sincer mie mi se pare că funcționează decent.
dump CHA
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 314
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Foxman »

sebas wrote:Sistemul de steam e gândit, așa cum ai remarcat, în masă. Conținutul unui post contează mai puțin, doar media de thumbs up/down. Sincer mie mi se pare că funcționează decent.
Functioneaza mai mult decat decent. E cel mai bun sistem actual.

Pentru ca sa nu dai nota e dovada de lasitate. Stiu, totul e subiectiv, dar trebuie la final sa-i spui omului macar per total daca si-a meritat pretul si timpul (thumbs up/ down), asta daca nu faci un clasament gen "are 8, pentru ca e mai slab decat Bioshock(9) dar mai bun decat FarCry(7)". Atata timp cat nu dai o nota te ascunzi in spatele degetelor "sa-si faca omul singur parerea", dar daca omul voia sa-si faca singur parerea nu mai venea la tine.
Apoi, cu cat exista mai mult peer review, cu atat o lucrare e mai bine inteleasa si mai solida. Se aplica in lumea stiintei. E acelasi motiv pentru care Wikipedia e una din cele mai solide surse in materie de informatie (si daca crezi ca nu-i asa, pentru ca "poate sa editeze oricine" apoi sa-si ia ban si rollback si oricum exista sectiune de changes, du-te-n spatele blocului, fumeaza o tigara, da-ti o palma si impusca-te-n spate). Daca nota finala vine in urma unui review facut de un singur tip, hei, putem sa ajungem si la faze gen McIntosh. Daca nota finala vine in urma unui agregat de review-uri, e miles, miles, light years away ca precizie si calitate in fata unui review profesionist, fie el facut si de cel mai cel reviewer. In momentul in care eu primesc o nota agregata - mixed, mostly positive, overwhelmingly positive - chiar nu e nevoie de un "meh" button pentru ca meh-ul se face in agregat. La reviews omul spune doar daca s-a meritat sau nu pentru el, apoi alti oameni fac review la review-ul lui si cele mai bune ies deasupra, ca untdelemnul deasupra apei. Sistem mai bun ca asta nu am putea avea decat daca ne-ar citi cineva gandurile si ne-ar spune ce jocuri o sa ne placa, sau daca cineva ar vedea in viitor si ne-ar spune ce jocuri o sa ni se para calumea.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Mafio »

Sincer să vă zic, nici eu nu sunt de acord cu sistemul de notare. Din punctul meu de vedere, o notă nu numai că trunchiază în mod barbar argumentele și însemnătatea unui articol, ci îl încurajează pe cititor în mod inconștient să își formeze o opinie față de joc/film/album/ce vreți voi pe baza unei cifre. În schimb, lipsa unei note îl determină pe om să ia textul ca pe un material auxiliar cu ajutorul căruia să își formeze propria opinie. E foarte frumos ce zice frățiorul chestr0ny despre cititul metodic și inhalatul revistei, dar foarte puțini oameni mai au acest ritual de lectură. Tocmai de aceea am încercat să apelez la un compromis și să mă străduiesc pe cât posibil ca nota finală să fie susținută de conținutul articolului.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by TG »

Da, s-a mai discutat despre asta. Eu am aversiune la note, le inteleg rostul si ca sunt oameni pentru care au importanta, dar atat. Daca esti putoare cand nu dai nota, esti putoare si daca iti trebuie neaparat.

Sistemul de la Steam nu trebuie comparat cu o recenzie. E intr-adevar destul de ok, si daca vrei doar sa iti zica altii parerea ta pentru tine, te poti ghida pe el, dar pentru mine nu asta conteaza la un review.

Asta ca si chestie generalista, intr-o revista de gaming mi se pare deja o tampenie sa pui accent pe informatie si note, alea ai de unde sa ti le iei singur. Daca te intereseaza doar asta, nu vad ce te-ar motiva sa dai banii pe o revista. Heck, exista deja user reviews pe Metacritic. Sigur, erau in general cretini care dadeau 1 sau 10, dar facand media lor puteai zice ca plm, semnifica ceva. Steam doar face asta mai bine pentru ca si user base-ul e ceva mai elevat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by sebas »

TG wrote:user base-ul e ceva mai elevat.
= chiar a cumpărat/primit produsul și a trebuit măcar să-l butoneze un pic. Adică au filtru pentru mai puțin trolling și spam, ceea ce metacritic nu are.

Tu spui că e ușor să găsești note și informație, mie nu mi se pare deloc. Asta pentru că IGN și alte alea dau note scoase din fund în care am zero încredere.
Steam User Score însă oferă un baseline decent înainte de a te decide dacă un joc merită sau nu. Mai știi alt site la fel de bun pentru a filtra la o aruncătură de ochi jocurile praf/greedy/bugged etc?

În N2 vreau părerea redactorului. Nu este echivalentul Steam User Score, este echivalentul twitchului mai degrabă. Vreua să văd experiența cuiva cu jocul.


edit. Să dau un exemplu concret.
S-a lansat Tales of Berseria și nu știu dacă merită sau nu. Pe Steam are User Score excepțional, deci portul sigur e bun iar jocul reușit. Dar oare mi-ar plăcea mie? Ca să aflu asta mă uit pe twitch. Sau aș citi un review N2 (dacă n-ar apărea la trei anotimpuri după, if at all)
dump CHA
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by caleb »

O chestie care mi-a plăcut la sistemul Steam este Overall VS Recent. Mai ales pentru lansările problematice, unde ar putea fi un indice destul de bun pentru remedierea unor probleme care au nemulțumit linia întîi de cumpărători. Dar presa a făcut demult saltul către materiale de opinie. Acum, cînd există sisteme online care să indexeze aparițiile si să le grupeze după tot felul de criterii, rolul unei reviste tipărite a devenit în mod clar altul - nu mai este prea importantă nici măcar pentru distribuitori/vînzători decît pe post de canal minor de creștere a vizibilității. Are însă atuul de a prezenta exact același conținut și peste 200 de ani, fără a necesita decît un singur ochi.

@Foxman - Ce spui tu nu are nicio relevanță atîta timp cît notele pentru alte titluri pe care le-ai adăuga în comparație au fost date de altă persoană și uneori chiar de aceeași persoană la o distanță mare în timp. Plus că, dacă nu ai acces la o bază de date cu notele, fie numere anterioare, fie un thread unde sunt indexate la fiecare apariție notele, nici valoare comparativă nu prea mai există poate în afara titlurilor din același număr, preferabil recenzate de același autor.
Cît despre valoarea orientativă, nota poate cel mult să te înșele.
Cît despre 'lașitate'... wait, wut? De ce, te așteaptă vreun pluton de execuție dacă lumea nu e de acord cu tine? Cum am făcut eu cînd am dat 10 lui World of Goo? Am fost sincer și îmi mențin părerea, chit că m-a încărcat lumea pe forum. Și am pus nota fiindcă așa 'trebuia'. Despre ce vorbim?
Ca să nu mai zic că apare ulterior tentația de a-ți lua la mînă textul, post notare, ca să vezi dacă bate. Uneori, îți vine să modifici textul pentru a bate cu nota. Chit că nu o faci, tot e o pierdere de timp și dacă o faci, e o tîmpenie să ajustezi caracterul analogic al textului pentru a corespunde cu un etalon 'digital' precum o notă. Mai demult apăreau și cereri de 'minimum review score', neonorate, desigur. Fără note, nu ai nici mizeriile alea.

Notarea e pur și simplu o marcă a superficialității. Că ne-a obișnuit școala, asta e strict problema noastră. Și este o problemă.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by TG »

sebas wrote: Tu spui că e ușor să găsești note și informație, mie nu mi se pare deloc. Asta pentru că IGN și alte alea dau note scoase din fund în care am zero încredere.
Steam User Score însă oferă un baseline decent înainte de a te decide dacă un joc merită sau nu. Mai știi alt site la fel de bun pentru a filtra la o aruncătură de ochi jocurile praf/greedy/bugged etc?
Pai nu am zis că al fi altele la fel de bune, lol. Doar că au preluat un sistem deja existent, care pe Steam funcționează bine tocmai pentru că e pe Steam. Când zici la o aruncătură de băț tu te referi exact la genul de evaluare pe care eu nu o fac, nu mă uit așa dacă un joc merită sau nu, pentru că mă interesează ce joc și știu deja asta.

Și notele sunt scoase din fund, dar nu exista alt tip de note, lol. Din punctul meu de vedere prin definiție nota la un joc e scoasă din fund. E o chestie "for fun". Că prin note manipulează site-urile mari necititorii, e o problemă separată. Dar nu e chiar și cum între ce zice rating-ul pe Steam și ce zice scorul de Metacritic (ăla de presă) e mare diferență, pentru că până la urmă așa cum am mai discutat deja cu tine cred, ei asta vor să joace.

În marea majoritate a cazurilor părerea utilizatorilor Steam coincide cu cea a marilor publicații, lol.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by .chester »

Cristan wrote:a ceea ce conteaza e articolul, cuvantul scris, ca pentru aia se muncesc, nu o nota seaca si interpretabila pe care s-o citeasca repede gameru si sa sara pe forum ca de ce a primit Mafia nota 7.
Nota nu anuleaza cu absolut nimic articolul, cuvantul scris si munca redactorului. Cred ca totusi e problema "gamerului" daca isi cumpara o revista de jocuri, apoi alege sa nu citeasca articolele din ea.
Cristan wrote: Si ce sa vezi, se sfarseste Level si vine Nivelul 2, odata cu el si independenta, iar notele au ramas, ba in continuare cu zecimale, de parca ar face cineva o analiza serioasa, cu vreo scara gradata, sau cu un turnesol de grafica, unde se incadreaza :)
Si care-i problema daca sunt zecimale? Oricum nu da nimeni note gen 6.2 sau 8.85, ca sa te poti intreba, pe buna dreptate, de unde au venit fix procentele alea. Si eu, si Aidan am mai pus note de genul 8.5. Ce e gresit in asta? 8 mi se pare prea putin, iar 9 mi se pare prea mult. Deci am ajuns la 8.5. :lol:
Cristan wrote: Si vad ca trendul si prin alte parti cam asta e - RockPaperShotgun n-au avut niciodata, Eurogamer au renuntat si ei de ceva vreme, nici pe alte site-uri mai serioase si mai mari nu stiu sa mai fie...
IGN, GameSpot, PC Gamer, Polygon, GamesRadar au toate nota la sfarsitul recenziilor. Deci prin alte parti nu prea e asta trendul. Si chiar daca ar fi, cine zice ca Nivelu' 2 trebuie sa urmeze trendurile? :)
Cristan wrote: Mult mai util mi se pare, daca vrei ceva rapid, ultimul paragraf, unde se trage o concluzie in mai multe propozitii
Da, asta exista deja in revista, alaturi de nota, si e foarte util.
McWilliams wrote:Pot fi recomandari de genul "Thumbs up" sau "Thumbs down", pentru cine vrea sa afle daca redactorul l-ar recomanda sau nu si este prea puturos sa citeasca tot articolul. Notele sunt o relicva a unor vremuri trecute.
Cred ca multe jocuri si recenzii sunt ceva mai complexe si merita ceva mai mult decat un emoticon care sa condenseze parerea redactorului. Vorba lui Stokkolm, revista nu e Facebook. Cum am aratat si mai sus, sunt multe site-uri mari de gaming care inca folosesc note si nu vad de ce ar fi asta o relicva a trecutului.
Mafio wrote: o notă nu numai că trunchiază în mod barbar argumentele și însemnătatea unui articol
Nu. O nota la sfarsit nu afecteaza cu absolut nimic insemnatatea articolului.
Mafio wrote:îl încurajează pe cititor în mod inconștient să își formeze o opinie față de joc/film/album/ce vreți voi pe baza unei cifre.
Pai daca cifra aia este sustinuta, asa cum ai zis, de continutul articolului, de ce ar fi asta un lucru rau? Din nou, iau exemplul meu. Frunzaresc revista. Vad un joc care primeste nota 10 de la Marius Ghinea. "ba pula mea cred ca e destul de marfa jocul asta, altfel nu ii dadea Ghinea nota asta". Apoi citesc si articolul sa aflu in detaliu de ce e asa marfa jocul. Unde s-a produs ruptura? Cu ce mi-a stricat nota aia perceptia asupra jocului?
Mafio wrote: dar foarte puțini oameni mai au acest ritual de lectură.
[citation needed]
caleb wrote:Notarea e pur și simplu o marcă a superficialității.
Poate ca nota arata doar superficialitatea cititorului care citeste doar nota si ignora articolul. Altfel, nu mi se pare ca o nota in coada unui articol stirbeste cu ceva continutul, relevanta, munca, sufletul puse in acel articol. Dar deja ma repet. :)
Last edited by .chester on 31 Jan 2017, 13:22, edited 2 times in total.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by ola small dickie »

dar la scoala cand luati 10 sau 5 va placeau notele
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by .chester »

:lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by caleb »

Să vă povestesc o snoavă cu primul meu 4 din 'carieră'. Dădusem lucrare la mate, prin gimnaziu. În timp ce alte creiere se topeau pe foaie, amestecîndu-se cu grafitul, principala mea preocupare era să schimb poante între mine și colegul de bancă. Ne-au dat afară fiindcă deranjam, nici nu se punea problema că am fi copiat, fiindcă era limpede cît de mult ne interesa subiectul în ora respectivă.
Apare bunicul cîteva zile mai tîrziu, sever, cu foaia în mînă. Mă anchetează, îi explic că m-am porcăit și m-a dat afară de la oră, de unde lucrarea incompletă. Îmi dă subiectele pe o foaie nouă și mă pune să le fac. Un sfert de oră mai tîrziu, corecta lucrarea.
El: "Văd că le știi." Eu:"Da, le știu, ți-am zis că ne prosteam." El: Mai dă-o-ncolo de notă, bine că ai priceput."

@chester - Ce iei tu din tot ce am zis eu despre notă este dezamăgitor. Ar trebui să înțelegi că, dacă nu contează și e doar pentru cititori leneși, nu ai de ce să o bagi. Dacă nici din punctul de vedere al redacției nu contează și apare doar ca să satisfacă așteptarea cuiva prea leneș să citească o publicație scrisă, arată cel mult superficialitatea 'politicii' editoriale.

Hai să-ți povestesc cum văd natura unei reviste de acest tip.
Notele se dau ca mijloc pentru departajare în cadrul unui concurs, pe o temă comună, identică. Dacă veneau cinci producători să-ți trimită titlurile lor FPS în competiția 'cel mai bun shooter tactic', era mai ușor de aplicat o notă, cu scopul departajării.

Realitatea este însă cu totul alta. Ai, pe de o parte, producătorii care în fond concurează pentru banii unui pulbic mai mult sau mai puțin larg. Ăsta ar fi interesul lor. Ai cititorii, care sunt în situația că jocurile concurează pentru timpul și banii lor. Acordînd o notă, nu faci decît o falsă mediere între producător și cititor, unde preiei sarcina de a departaja titlurile de la cititor și mai creezi și un prost obicei, ca producătorul să pună preț pe note ca mijloc de a crește veniturile.
Nu numai că niște note bune nu garantează automat venituri mai mari pentru producător, dar și cititorul poate fi ușor înșelat de gusturile diferite ale recenzorului sau ale redacției per total. Cred că singurii în măsură să 'noteze' jocurile sunt chiar cititorii, fiecare după propriul barem.
După mine, cel mai onest și adecvat loc al unei reviste de jocuri este alături de jocuri - și anume în competiție cu jocurile și cu alte publicații pentru timpul și banii celor pasionați de domeniu.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by juve3332 »

Nici eu n-as renunta la note, fiindca am o obsesie cu topurile si ierarhia, iar notele alcatuiesc fara sa vrei un top, o ierarhie. Dar inteleg foarte bine ce zice Cristan si e posibil ca pentru o revista tiparita (mai ales citind comentariile de mai sus in care multi rasfoiesc revista, vad notele, citesc concluzia si cu asta basta) eliminarea lor sa nu fie anatema.

Nu se pune problema sa ai dubii cat de laudativ este articolul daca jocul primeste 10 curat. Dar e posibil ca un joc de 7 (o nota care tine cont de niste criterii mai obiective) sa merite incercat, iar de asta nu-ti poti da seama (daca merita sau nu) decat daca parcurgi mare parte din articol. Imi amintesc de E.Y.E recenzat de Caleb, de exemplu. Si sunt multe altele. In plus, dupa ce parcurgi un articol bun, devii constient de diverse nuante pe care nu le poti deduce dintr-un punctaj sec si care pot transforma un joc bun de altfel intr-unul nu foarte potrivit gusturilor tale sau invers.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by .chester »

Eu nu sunt de acord ca nota nu conteaza si nici ca e doar pentru cititori lenesi. Eu nu sunt un cititor lenes si imi plac notele si concluziile. Cred ca am explicat destul de clar in ce context foarte specific imi e mie utila nota. Are cineva impresia ca scotand nota "fortezi" in vreun fel cititorul lenes sa citeasca articolul? Nu. Daca vrei sa citesti articolul si te intereseaza, il citesti oricum.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by ola small dickie »

juve3332 wrote:Nici eu n-as renunta la note, fiindca am o obsesie cu topurile si ierarhia
same here, am facut la topuri, topuletze, liste, listute la viata mea....
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by caleb »

Faza absolut bestială din toată povestea este că eu unul am ținut mult mai mult la titluri cărora nu am putut să le acord o notă prea mare din motive mai mult tehnice decît la cele care s-au calificat cu brio pentru podium (cu foarte puține excepții). E interesant că a pomenit Radu de E.Y.E. (care m-a mai mult decît oblojit după abominabilul Human Revolution), care, ca și Saboteur sau Death to Spies, nici măcar nu erau programate să apară în revistă.
Eu unul cred că 'departajarea' între jocuri ar trebui să constea în ce intră în revistă și ce nu. I am fucking dead serious. Dacă apare, merită aflat despre el. Dacă e în plan dar vezi că e un rahat, renunți la material și scrii despre altceva. Sau măcar faci o bășcălie memorabilă.
Chestia cu 'mie-mi place să fac topuri', să aranjez chibrituri este exact ce spuneam: ține de cititor, de end user, nu e musai să pui recenzorul să-ți facă topuri. Deși.. topurile alea per redactor cred că sunt un indicator mult mai bun despre ce jocuri te-ar putea interesa odată ce începi să-ți cunoști redactorii. Dar nici pentru ele nu ai nevoie de 'note'.
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 6 guests