Revista Nivelul2 (discutii generale)

User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by McWilliams »

Cand zicem de thumbs up sau thumbs down, ma gandeam la semnul facut de Cezar in Colosseum. Dar na, generatia facebook a facut legatura cu ce stie ea mai bine. :kek:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Cristan »

De curiozitate, m-am uitat pe ce am scris in vechile LevelUP. O sa pun aici casetele tehnice, nu neaparat ca un contraargument la ce zici tu, dar numai asa, ca vorbeam de alternative de notare.
Spoiler:
Image
Uite si ce am scris:
LevelUP 1 (imaginea din stanga)
am modificat sistemul de notare intr-unul cu note intregi, acordate direct, fara a se mai face media unor elementele constitutive; in general, cam toate jocurile de astazi au grafica, sunet multiplayer etc. acceptabile, la nivel de 6-8 si acest lucru va fi considerat implicit; daca vreun joc deviaza de la medie si se evidentiaza foarte mult in sens negativ sau pozitiv la vreunul din aceste capitole, se va mentiona acest lucru intr-o caseta separata (o grafica de 10, un multiplayer execrabil etc); metoda este similara emblemelor folosite de Gamespot la reviews, o idee foarte buna dupa parerea mea.
LevelUP 2
Am schimbat sistemul de notare; ca și în LevelUP 1, nota se acordă direct, dar am renunțat la emblemele născătoare de confuzii; în locul lor, am pus direct explicații, în cateva cuvinte, despre câteva criterii relevante, cu note. Aceste note nu influențează nota finală a jocului. Criteriile pe care le-am pus eu pot fi schimbate, eu le-am pus pe astea fiindcă așa le-am găsit de copiat de pe IGN.
În căsuța tehnică am adăugat informații referitoare la raportul calitate-preț (aka ”recomandări de achiziție”).
Acum, daca ma intrebi, as scoate si Bune si Rele si notele de la categorii, iar nota finala as inlocui-o eventual cu o medalie ceva, in caz ca jocul e vreo capodopera. Altfel, mi se par inca niste idei foarte bune (si doar ca-s ale mele :P ca oricum e o amestecatura de imprumuturi si adaptari), toata caseta tehnica e practic un mini-review separat, in care poti sa tratezi cateva aspecte mai generale sau "consumeriste", pentru informare rapida, si iti lasa tot articolul sa spui doar ce vrei despre joc, fara sa trebuiasca sa atingi si elementele astea.

Pe cand caseta tehnica actuala, din Nivelul2, in afara de faptul ca are un aspect placut, mi se pare destul de inutila: iti ofera si informatie putina - un paragraf si 3 puncte pro/contra, este si mica si cu marime fixa - orice text mai mare trebuie sa fie inghesuit ca sa incapa.

edit: o sa fac un thread separat pentru discutia asta, ca ne-am indepartat destul de mult de topic
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Cristan »

Apropo de ce am scris mai sus, uitati inca o solutie, care ar impaca si capra si varza (si pe taran).

Plec de la premiza ca cine cumpara revista nu o face (in principal) pentru a se informa in vederea cumpararii unui joc.

Impartiti review-ul oricarui joc in 2 parti - unul publicat pe site, iar unul in revista. Pe site publicati, imediat ce aveti materialul (deci inca de la jucarea jocului), un fel de "quick review", sau varianta de consum, in care sa atingeti pe scurt tot ce i-ar fi necesar cuiva interesat sa cumpere un joc: grafica, sunet, bug-uri si alte probleme tehnice, o concluzie scurta si NOTA. Iar apoi, in revista, va aparea restul de informatie, analiza extinsa, detaliata, cu critica argumentata si tot ce vrea redactoru, fara aspectele astea mundane care intineaza esenta jocului, ca antialiasing sau servere dedicate.

In felul asta, obtineti mai multe lucruri:
- informatie rapida, LA TIMP, pentru cine e interesat;
- informatie detaliata, fara alte constrangeri, fara sa mai conteze efectiv cand apare revista sau cat timp a trecut de la aparitia jocului;
- continut constant atat pe site, cat si in revista (nu se mai retine material de la publicarea pe site in vederea includerii in revista);

Mi se pare o buna simbioza online-offline si o modalitate de a va adresa atat cititorilor avizi de informatie rapida, cat si celor care cauta o opinie mai asezata despre un joc sau orice altceva din industrie.

Deci atat.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by DerangedGenius »

^Subscriu

Atata timp cat am un sistem invechit oricum nu o sa ma intereseze recenziile rapide atat de mult, dar daca as detine ceva mai compentent, vor fi cateva situatii, cum ar fi la Mass Effect Andromeda si Prey as fi foarte interesat sa aflu cat de repede parerea voastra, in care am incredere, inainte sa cumpar, fara sa astept mult dupa revista. Un Quick Review de sub 1000 de cuvinte macar in saptamana lansarii ar fi foarte okay.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by sekaba »

Dupa aia nu mai cumperi revista :)
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Cristan »

Pai nu. Din Quick Review afli daca e bun un joc/daca merita cumparat, pe scurt, iar din revista afli de ce, pe larg. Si un QR nu trebuie sa fie mare, nici cele 1000 de cuvinte de care mentiona DerrangedGenius, poate sa fie si de maxim 500, cam cat 3-4 stiri.

Si eventual, daca un joc e prost, nici nu mai pierzi timpul sa faci un articol intreg, lasi doar QR-ul si gata. :)

Acum, daca lumea cumpara revista pentru nota... n-am ce sa mai zic.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by DerangedGenius »

Nu stiu sa estimez in cuvinte, am zis <1k sa fiu sigur :D . Daca 500 inseamna circa 3-4 stiri atunci la asta ma refeream. :) Si sigur ca as mai cumpara revista, cu atat mai mult as fi curios sa stiu de ce a luat nota aia. Si nu trebuie sa se intample cu toate recenziile, ci doar cu cele asteptate, jocurile mari. Jocurile indie sunt un deliciu de descoperit in revista cu totul.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Cristan »

Se intampla si asta pana la urma:

STAREA REVISTEI NIVELUL2, DECEMBRIE 2017 – DE ACUM ȘI DIGITAL
Începând de astăzi, puteți achiziționa revista și în format digital, la un preț mai mic decât cel al variantei tipărite. Versiunea digitală nu include ocazionalele bonusuri cu care vine cea tipărită, dar aveți acces instantaneu la lectura mai altfel cu care v-am obișnuit deja. Dacă nu ați avut până acum ocazia, e și cel mai rapid mod pentru a vă convinge de asta. Mai mult, fanii noștri de peste hotare au astfel acces mai facil la revista noastră.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Jaunty »

N-am văzut să scrie formatul. PDF, epub...? Mă gândesc să nu fie vreo porcărie cu DRM.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by SenFire »

Jaunty wrote:N-am văzut să scrie formatul. PDF, epub...? Mă gândesc să nu fie vreo porcărie cu DRM.
Ca orice DRM, poată să și dispară. Digital să fie, că formatele ni le adaptăm noi.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Jaunty »

Ar fi normal să se specifice formatul, ca să știm pe ce dăm banii. Eu evit să cumpăr chestii care folosesc DRM.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Mahdi »

Da, mi se pare o omisiune majoră să nu menționezi expres ce înseamnă format digital în cazul ăsta. E un pdf simplu? Trebuie să-ți instalezi o aplicație bășită? Are și format de Kindle? Dă 18 lei și vei afla.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Jaunty »

Am încercat de câteva ori să le las acest comentariu:
În ce format e varianta digitală? PDF, epub? Fără DRM, sper.
Ori nu mi-l aprobă, ori greșesc eu ceva... Încercați și voi.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Cimitri »

Am scris eu acum:

https://www.facebook.com/permalink.php? ... ry_index=0

Sa vedem daca dispare.

Pana atunci, la multi ani!
Image
User avatar
Cthulhu
Space Invader
Posts: 6
Joined: 28 Jan 2018, 17:55

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Cthulhu »

Buna noaptea subiecti.Dupa ce am privit ani de zile(la voi) cum va zbateti patetic incercand sa intelegeti ce se intampla cu revista,iata am acum aceasta initiativa de a va lamuri(la muri hăhăhă).Daca inca nu ati inteles deja din ce am scris voi clarifica pentru toata lumea: Eu, marele Cthulhu, dupa ce am calculat toate posibilitatile si dupa ce am consultat cartea cea neagra a sfintelor legi* (unde e lege nu-i tocmeala,trebuie sa fim corecti...co-rect-i hăhăhăhăhăh), am hotarat in infinita mea intelepciune sa suprim revista LEVEL si sa diluez semnificativ Nivelul2 prin sabotarea printului si eliminarea din echipa a unor elemente antisociale care nu corespund cu noua oranduire a lucrurilor ce va sa vina.

Sper ca dupa aceasta explicatie edificatoare, membrii forumului si echipa nivelul2 vor forma un colectiv unit, eficient si plin entuziasm pentru viitorul luminos in care cu totii va veti afla in curand.

In incheiere va urez un 2018 AD plin de realizări, bucurii şi sanatate(baga-v-as naniti in creier) !

*tot eu le-am scris
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by McWilliams »

Cred ca am fost troll-ati de Basescu.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Mahdi »

Nu se pune, dacă nu s-a urzicat nimeni.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by TG »

Da, se putea mai bine.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by Cimitri »

Slab...Nici macar nu a fost amuzant.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista Nivelul2 (discutii generale)

Post by DarthZombie »

Ma simt de-a dreptul ofensat ca i-au luat atatea luni ca sa vina cu dume de genul:
de a va lamuri(la muri hăhăhă)
Adica pana mea, mie-mi trebuie cateva secunde pentru asa ceva! Git gud,
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests