Voting thread - Articolele comunității - Ediția I

Recenzii sau articole care abordează un anumit subiect legat de games/media/hardware/lifestyle, scrise de către userii forumului.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Doc »

Cum adica jocuri "simpliste"? gen minesweeper? care ar fi jocuri complexe?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by TG »

Nu am zis ca e un joc simplist, am zis ca e un joc simplist din punct de vedere strategic. Luptele tactice din Total War-uri sunt superb realizate, dar partea de strategie pune accent pe dependenta si distractie in defavoarea complexitatii. Diplomatia e extrem de rudimentara, economia la fel, in mare parte poti face ce vrei fara mari probleme si o data ce esti mai mare decat adversarul ai castigat, iar extinderea prin razboi si cuceriri e aproape de fiecare data singurul obiectiv pe care il ai.

Desi exista diferite elemente de gameplay care condimentează jocul si contribuie la atmosfera, putine dintre ele au valoare reala si influenteaza o campanie single player, AI-ul nu stie ce sa faca cu ele iar tu nu ai nevoie sa te deranjezi. Cand zic "simplist" la asta ma refer, e unidimensional, nu il compar cu grand strategy-uri, o componenta strategica prin zona unui 4X ar fi de ajuns sa ma faca fericit.

Din pacate dupa Shogun 2 (care a fost un pas in directia potrivita) baietii au avut alte prioritati si in Rome 2 au dezvoltat spectaculozitatea decapitarilor pe campul de lupta.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Doc »

La modul asta, toate jocurile sunt simpliste pe partea de strategie. Ce e complicat in Civ? ce e complicat in EU-uri? ce e complicat in CKII? ce e complicat in HoI? 4X? ce 4X ar fi complicat pe partea de strategie? in mare, in orice joc de strategie poti alege sa faci un regat/whatever inalt, cu dezvoltate intensiva, research/diplo, sau sa alegi o dezvoltate extensiva, armata/cuceriri.
Si oricum in toate jocurile AIul se manifesta pana la urma in mod idiot, fara logica, luand niste decizii de neinteles.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Waaagh! »

TG wrote:Nu am zis ca e un joc simplist, am zis ca e un joc simplist din punct de vedere strategic. Luptele tactice din Total War-uri sunt superb realizate, dar partea de strategie pune accent pe dependenta si distractie in defavoarea complexitatii. Diplomatia e extrem de rudimentara, economia la fel, in mare parte poti face ce vrei fara mari probleme si o data ce esti mai mare decat adversarul ai castigat, iar extinderea prin razboi si cuceriri e aproape de fiecare data singurul obiectiv pe care il ai.

Desi exista diferite elemente de gameplay care condimentează jocul si contribuie la atmosfera, putine dintre ele au valoare reala si influenteaza o campanie single player, AI-ul nu stie ce sa faca cu ele iar tu nu ai nevoie sa te deranjezi. Cand zic "simplist" la asta ma refer, e unidimensional, nu il compar cu grand strategy-uri, o componenta strategica prin zona unui 4X ar fi de ajuns sa ma faca fericit.
Pai am scris si eu toate chestiile astea. :lol: D-aia spun ca n-am inteles de unde ar rezulta impresia gresita pe care si-ar forma-o un cititor. The game is what it is, I wrote what it is si ca mie mi-a placut. Nu vad ce altceva s-ar putea intelege.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by DarthZombie »

Ce trebuie sa intelegi tu Waagh e ca lui TG nu-i place jocul de nici un fel, so you're screwed either way when writing about it.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Mahdi »

Gentlemen, you can't fight in here. This is the War Room!
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by TG »

DarthZombie wrote:Ce trebuie sa intelegi tu Waagh e ca lui TG nu-i place jocul de nici un fel, so you're screwed either way when writing about it.
Wait wat? I love Rome, e TW-ul meu preferat. Daca iti place un joc nu inseamna ca nu iti poti dori sa-ti fi placut si mai mult, asta e o problema pe care o am cu seria inca de la Shogun.

Si din nou Waaagh, ma intelegi gresit, eu ziceam ca avand un articol atat de detaliat, care abordeaza lucruri de care un jucator obisnuit nici nu se va lovi, contureaza jocul ca avand un grad mai mare de micro-management decat are de fapt. That's all. Nu e o problema majora, nu din cauza asta nu te-am pus pe primul loc. Pur si simplu mi s-a parut ca Nervo a exprimat mai lejer lucrurile importante, fara sa se piarda in detalii, dar si circumstantele (si jocurile) sunt diferite, o mie de ore intr-un joc iti schimba perspectiva si sunt sigur ca tu cunosti Rome mult mai bine decat mine. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Waaagh! »

:lol: Ce conteaza pe ce loc m-ai pus? Nu despre asta era discutia.

E drept ca n-am incercat niciodata sa joc ignorand partea de management economic si social. Sigur se poate castiga cel putin o campanie minora daca te misti foarte repede, poate merge sa faci chiar mai mult de atat, dar in general nu cred ca e o idee buna pentru cineva care nu stie despre ce-i vorba acolo.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Waaagh! »

Foarte grele alegeri, boyz. Y u do this?

1. 80 Days (3 puncte) - in urma acestei lecturi am devenit un adevarat Michibro. Michi, data viitoare cand pleci intr-o calatorie fara sorti de izbanda si ai nevoie de scutier, stii pe cine sa suni.

2. Superhot (2 puncte) - si acesta si Convoy mi se par niste reviewuri foarte bine scrise. O singura rugaminte catre autor: niciodata, dar niciodata sa nu mai pomenesti "camera serverelor". Mi-a adus aminte de SOMA si m-a lovit ptsd-ul. Fuck that place, never again.

3. Despre optiuni si consecinte (1 punct) - desi n-as juca in viata mea asa ceva, articolul este foarte interesant. P sure ca dupa ce-o sa explodeze nisa VR-ului intr-o megaindustrie, visul lui Zulu se va realiza din contributia colectiva a jucatorilor care vor abandona existenta materiala ca sa le galopeze imaginatia pe coclauri virtuale. Sa vezi atunci make your own story pana-ti iese pe ochi, cand atat in spatele avatarului tau cat si al celui cu care interactionezi se afla o minte umana activa, cu toate bunele si relele care decurg de aici.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Mahdi »

Ok, la spartul târgului un vot și de la mine.

Din start vreau să spun că pe primul loc în topul personal rămâne indiscutabil articolul lui Waaagh. Dar pentru că ar fi boring să renunț la prima poziție din top votând ce au votat deja cei mai mulți, nu o să-l includ.

E o alegere dificilă, dar într-un final votul meu arată așa:

1. Despre opțiuni și consecințe
2. Kingdom
3. Superhot
Last edited by Mahdi on 29 Apr 2016, 23:06, edited 1 time in total.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Cristan »

Da, si eu, ca am uitat:

Rome
Optiuni si consecinte
80 Days
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by joonior_bmf »

1. Rome: TW
2. 80 Days
3. Superhot
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Mahdi »

Mulțumesc încă o dată, atât participanților cât și celor care și-au făcut un pic de timp să citească și să voteze articolele.

Clasamentul final arată așa:

1. Rome: Total War (Waaagh!) - 31 puncte
2. 80 Days (Michilangelo) - 15 puncte
3. Superhot (Nervozix) - 12 puncte
4. Despre opțiuni și consecințe (Zulu) - 7 puncte
5. Expeditions: Conquistador (Michilangelo) - 6 puncte
6. Kingdom (Fular) - 4 puncte
7. La orizont se ivește un nou joc cu Batman (Ashiro) - 2 puncte
8. Fallout 4 (WhiteWizard) - 1 punct
9. Convoy (Nervozix) - 0 puncte
9. Warframe (Oser) - 0 puncte
9. Beyond Good & Evil (uniflo) - 0 puncte

În continuare o să iau legătura pe rând cu fruntașii, să-și aleagă premiul. Lucrurile însă nu se opresc aici - urmează să mai dezvăluim o mică surpriză. Rămâneți pe fir și fie ca drobul din farfuriile voastre să fie mai fraged ca oricând!
REMEMBER CITADEL
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by vulp »

1. Review SOMA: Momentul în care atingi perfecţiunea
2. Underrail - somewhat of a review
3. Atelier: Introducere in Unreal Engine 4 – partea I

gg
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Voting thread - Articolele comunității

Post by Fular »

Mahdi wrote:Așadar, mare concurs, mare. Fiecare articol postat în secțiunea asta, din acest moment până pe data de 28.02.2016 inclusiv, va fi inclus într-un poll unde membrii forumului le vor vota pe cele mai reușite.
Nu cred că articolele respective mai intră la vot.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Articolele comunității”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests