[Review] Doki Doki Literature Club

Recenzii sau articole care abordează un anumit subiect legat de games/media/hardware/lifestyle, scrise de către userii forumului.
Post Reply
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

[Review] Doki Doki Literature Club

Post by mahri726 »

Image

Fete...

Patru perechi de ochi mă privesc
Nu știu cât de mult mă doresc
Toate pe rând îmi vorbesc
Toate pe rând ...................
Spoiler:
Y29tcGxldGF0aSB2b2k=
Cam la asta s-ar putea rezuma experiența Doki Doki Literature Club. Jocul este disponibil gratuit pe Steam, fiind încadrat în categoria "visual novels".

Protagonistul, un băiat fara nume, este invitat să se alăture unui club aparent banal, format din 4 fete drăguțe, care încearcă să fie cat mai fericite posibil.

Sayori

Prietena din copilărie a protagonistului, o fată veselă, cu părul scurt.

Natsuki

O fată tot cu părul scurt, pasionată de manga.

Yuri

Personajul meu preferat. Este o fată misterioasă, calma, cu părul lung, care citește literatură horror.

Monika

Monika este liderul clubului, o fată frumoasă cu părul lung, blond, pasionată de pian.


In fiecare zi, trebuie să le scrii câte o poezie. Scrierea poeziilor constă într-un minigame, in care trebuie să alegi cuvintele potrivite pentru fata pe care dorești s-o atragi. Când alegi un cuvânt, jocul îți indică care fată l-a apreciat. La întâlnirea de grup, fiecare membru al clubului își citește poezia. Citindu-le, îți faci o idee cam ce este în mintea fiecăreia, pe moment.


Fiind un roman vizual, jocul este destul de liniar. Cu toate acestea, exista anumite decizii care pot afecta destul de mult povestea.

Jocul este împărțit în mai multe arcuri. Primul arc este ceva generic pentru un roman vizual. Însă al doilea arc face jocul cu adevărat să strălucească. Atunci se adâncesc neînțelegerile dintre fete, iar potențialul jocului iese la iveală. Arcul al doilea este și motivul pentru care jocul are un rating atât de ridicat pe Steam. Cred că cea mai mare calitate a acestui joc este modul în care te surprinde.

De aceea, va recomand să-l jucați, fara a citi alte ghiduri sau review-uri. Multe review-uri includ spoilere, care, recunosc, mi-au afectat experiența de joc. In acest review am incercat sa stau cat mai departe de spoilere, dar în același timp sa surprind esența jocului.

Download: http://store.steampowered.com/app/69878 ... ture_Club/
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: [Review] Doki Doki Literature Club

Post by joonior_bmf »

Intr-adevar, o experienta. Sper ca zvonurile despre un sequel sa fie adevarate, I'd hit that.

Mambo No. 5 (you'll get this joke later, I promise)

Sidenote: not much of an article here. Daca te extinzi, as fi curios ce scrii despre el :)
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: [Review] Doki Doki Literature Club

Post by mahri726 »

Multumesc pentru feedback. Am auzit zvonurile legate de sequel, sunt curios daca va fi tot visual novel. Cred că voi mai putea extinde articolul fara sa intru in spoilere.
Post Reply

Return to “Articolele comunității”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests