Unavowed

What would Guybrush Threepwood do?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Unavowed

Post by ola small dickie »

Tare :D bine ca ai tu totu proaspat :D
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Unavowed

Post by sebas »

Gata jocul. Ce univers mișto au dezvoltat Wadjeteye, și ce potențial pentru viitoare jocuri! Abia aștept!

Singurul minus ține de puzzles, Unavowed are aceeași problemă ca Technobabylon și anume că împărțirea acțiunii în misiuni independente reduce enorm din complexitatea elementelor de adventure. Păcat, mai ales că la Epiphany nimeriseră un echilibru excelent între dificultate și complexitate.

Anyway, hai cu următorul! :D
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Unavowed

Post by ola small dickie »

Well trebuia sa fie o premiera si pt mine
Spoiler:
pt prima oara in joc aleg sa omor, l am omorat pe fae ray fellows ala. Parca la asta mi se parea prea de tot sa l las in viata
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Unavowed

Post by ola small dickie »

ola small dickie wrote: 29 Sep 2018, 12:32 Well trebuia sa fie o premiera si pt mine
Spoiler:
pt prima oara in joc aleg sa omor, l am omorat pe fae ray fellows ala. Parca la asta mi se parea prea de tot sa l las in viata
de fapt a fost a doua oara, il omorasem si pe fire spirit ala la inceput

AAAAND FINISHED!

10 /10 dave gilbert e un geniu al genului, unul din cele mai bune adventure-uri pe care le-am jucat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Unavowed

Post by sebas »

Well done brvh!
Spoiler:
Sincer, niciunul nu ar trebui omorât dpdv moral. Toți au fost corupți într-un fel sau altul, de oameni sau personajul principal.

Eu i-am omorât pe Fire Spirit, Driadă și Muse guy, dar deciziile au fost imorale toate. :P
Eu aș luat o oarece pauză de la WEJ acum, încercând Kathy Rain, pare foarte fain.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Unavowed

Post by ola small dickie »

Spoiler:
si jocul cam iti arata la sfarsit ca nimeni nu trebuia omorat, cand poti sa ii chemi in ajutor pe toti pe care i ai iertat. Eu la final am fost fara fire help si ice help, asa ca eli n a mai ajuns pana la final, fiind prea ostenit


Sunt curios, cum treci de labirint fara ajutor extern? Mie mi l a rezolvat muse guy summonat

Eli si mandana au fost cam shucariti rau cand am chemat o in ajutor pe driada :lol: fiind cea care l a omorat pe kalash
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Unavowed

Post by Azad »

Spoiler:
Ce final ai avut? Eu am ales sinuciderea :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Unavowed

Post by ola small dickie »

Spoiler for final:
eu pe asta:

"Melkhiresa threatens to kill the protagonist's body they are in, forcing the protagonist to release them. By releasing Melkhiresa, the pocket dimension collapses and the protagonist, now powerless, is arrested for their crimes."
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Unavowed

Post by Azad »

Spoiler:
Eu am preferat ceva mai dramatic :lol: Chiar mi s-a parut potrivit finalul. L-am jucat pe Melkhiresa ca pe un personaj bantuit de vina si regrete, sinuciderea fiind un act de ispasire.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Unavowed

Post by Rukifer »

FUCKING GENIUS! Abia l-am terminat şi am venit aici să vă citesc toate spoilere din thread. Doamne cât de genial e jocul, nu credeam că o să-mi placă mai mult decât Blackwell. Poate pentru că sfârşitul din Unavowed pare mult mai...appropriate şi mai bine scris decât în Blackwell. Daaar mă bucur că îl joc atât de repede după ce am terminat Blackwell pentru că am prins o groază de referinţe şi m-a amuzat aşa tare să văd aici că oamenii nu-şi aduceau aminte de KayKay. XD

Started as a bartender guy
Spoiler:
Am omorât fae-ul şi dragonul, i-am lăsat pe toţi ceilalţi să trăiască. Totuşi, am ajuns pe acoperiş doar cu Mandana şi Vicky. Din instinct am făcut cele mai proaste decizii pentru primul ending şi am sfârşit aiurea. Ăsta îşi ia corpul înapoi şi omoară pe toată lumea. Le-am luat pe rând pe celelalt şi am găsit patru, nu ştiu dacă sunt mai multe sau dacă dai unlock la chestii dacă ajungi cu tot grupul and stuff.
All in all, jocul a absolut minunat şi o să-mi petrec următoarele două zile vorbind despre el cu oricine mă ascultă. Nu ştiu dacă să încep Technobabylon acum sau Gemini Rue. Deşi, dacă îmi amintesc bine, iniţial lăsasem Gemini Rue că aveam un bug şi nu reuşeam să accesez inventarul. :/
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Unavowed

Post by ola small dickie »

Desi unavowed e un adventure excelent parca tot seria Blackwell a ramas mai pe sufletul meu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Unavowed

Post by Rukifer »

Hmm...probabil pentru că a fost mai lungă şi am avut mai mult timp să ne ataşăm de personaje? That's my best bet. Joey o să rămână unul dintre personajele mele preferate într-un joc video muuuultă vreme. Blackwell mi s-a părut mai...personal decât Unavowed. Deşi Unavoweed a fost oarecum mai fluid şi mai bine executat. Nonetheless, both were great games and I'm really happy I got to play them. ^^
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Unavowed

Post by ola small dickie »

da, cred ca asta e motivul, Blackwell mi se pare si mie mai...."personal"
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Unavowed

Post by Cristan »

Road to the IGF: Wadjet Eye Games' Unavowed
Gamasutra spoke with Dave Gilbert, writer, developer, and programmer for Unavowed, to talk about the nuances of drawing the player into your characters and stories, how control over the narrative can grant a greater sense of immersion, and the thoughts that go into making player decisions that truly matter.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests