Tales

What would Guybrush Threepwood do?
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Tales

Post by ola small dickie »

Image

Tales

"The Good:

Charming (retro) graphics and varied music; intricate, world-spanning puzzles; believable characters; full of tales you probably haven’t heard before.

The Bad:

Can get bogged down in exposition; some object-juggling required due to limited inventory; puzzles can take guesswork.

Our Verdict:

A little mechanical clunkiness can’t hide the heart beneath Tales, which shines with a love of stories, puzzles and humanity."

Image
Image
Image

http://www.adventuregamers.com/articles/view/32050
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tales

Post by ola small dickie »

Image

Am intrat in el.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tales

Post by ola small dickie »

Chiar simpatic jocul asta. Am stat de vorba cu Merlin, Pantagruel si Panurge si trebuie sa pregatesc mancare pentru sotia lui Gilgamesh
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tales

Post by ola small dickie »

Aseara jocul m a bagat intr un puzzle din ala ce pare basic la prima vedere, cu tiles pe 3 ori 3 si un spatiu liber. Am zis ca l fac in 5 minute maxim. Dupa o ora de injuraturi am chemat o pe nevasta mea. Ne am chinuit amandoi inca o ora si dupa ce am injurat iar vreo 15 min eu m am dat batut si m am dus sa mi iau niste beri lasand o si cu un clip gasit foarte greu pe youtube cu o shaveica care facuse walkthrough. Jocul are un nume atat de generic...Tales. cand ma intorc de la magazin sotia sa ma bata. Il rezolvase dar eu de la un personaj mayas sau ceva de genul intelesem gresit ordinea corecta a cuburilor.:lol: good times
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tales

Post by ola small dickie »

L am terminat. O surpriza foarte placuta, o alegorie despre importanta povestilor, a cartilor. M a surprins ca desi e un adventure nou (2016) facut in ags iese din tiparul ultimilor ani si propune si niste puzzle uri putin mai dificile astfel incat m am regasit iar dupa ceva ani in fata unui joc cu foi si pix langa tastatura. La unele chiar am colaborat cu sotia. Puzzleuri care te pun la incercare dar placute, nu frustrante. Conceptul jocului e unul foarte simpatic, sa patrunzi cu personajul tau, bibliotecarul Alfred Walsh, in diferite povesti faimoase si sa colaborezi cu diferitele personaje din ele pentru a salva cartile de la distrugere.

Recomand. 8.5
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests