Full Throttle

What would Guybrush Threepwood do?
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Full Throttle

Post by ola small dickie »

Image

Full Throttle

"The Good:

Setting and atmosphere unlike anything else in mainstream gaming; stellar licensed soundtrack fits the mood perfectly; varied and colorful cast of desert-dwelling tough-guy types, brought to life with some spot-on vocal performances.

The Bad:

Repetitive arcade action sequences with clunky controls; the high level of technical polish on the original minimizes the improvements of the remake.

Our Verdict:

Full Throttle is another cherished page from the annals of genre history restored for a brand new audience. Though the remake will have limited appeal to those familiar with the highly polished original, the game belongs in the library of every adventure gamer, and it’s as enjoyable now as it was two decades ago."

[imghttps://adventuregamers.com/images/screenshots/29680/full_throttle_remastered_001_-_kickstand_(classic)__full.png[/img]
Image
Image

https://adventuregamers.com/articles/view/32718
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Full Throttle

Post by SenFire »

L-am jucat și eu... și sunt de acord cu ce a scris/citat Ola.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Full Throttle

Post by ola small dickie »

Full Throttle Remastered

Am intrat in el.

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Full Throttle

Post by ola small dickie »

ieri m-am oprit din jucat dupa vreo juma de ora de chinuiala in (in)faimoasa lupta pe motociclete

juma de ora pur si simplu n-am inteles nimic, n-am avansat deloc, mi-o luam la cioc repetat si am abandonat.

tin minte ca mai demult cand am terminat originalul nu am avut mari probleme in sectiunea asta, poate am uitat eu ceva. voi mai incerca diseara
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Full Throttle

Post by Mahdi »

Da, acolo am abandonat și eu când am jucat originalul. Speram că în remaster o să poți sări peste secvențele astea.
REMEMBER CITADEL
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Full Throttle

Post by sebas »

Jocul are grafică foarte faină, biker culture mișto și coloană sonoră. Puzzleurile și mai ales poțiunile de arcade sunt absolut crâncene.

La mines section trebuie să tot bați ciumegi până dai peste cel cu drujba, apoi cu drujba să-l căsăpești pe ăla cu binoclu: get close, evade oil, get close again and smack him once. Cred că mi-a luat o oră să trec de prostia asta.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Full Throttle

Post by ola small dickie »

hai ca am trecut si eu in sfarsit de tampenia cu lupte pe motorete. nu am mai rezistat la aia cu drujba si am cautat pe net, trebuia sa-i arunc fertilziator in ochi. ok. sheeesh, thanks a lot tim!

si apoi dupa luptele astea care te imbatranesc cu un an din viata iti mai pui si ochelarii aia care sa detecteze pestera guvizilor, proces care mi s-a parut total random. am mers si cateva ture bune de mines section cu ochelarii pusi fara sa detecteze intrarea. thanks a lot tim!

gata macar acum am scapat, am intrat in pestera guvizilor
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Full Throttle

Post by ola small dickie »

Doar ce l am terminat. Meh, nu m a excitat nici atunci originalul, nici acum remasterul. Chiar stresant pe alocuri cu acele decizii de design dubioase, lupta pe trotinete, lupta cu masinute si decizia abominabila de la sfarsit de a cauta contra timp prin meniul unui avion varrianta corecta printr o sumedenie. Taie din tot climaxul de am dat load de vreo 15 ori pana mi am bagat si am cautat pe net optiunea sufletului.

Meh
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Full Throttle

Post by ola small dickie »

7 / 10
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Full Throttle

Post by Stokkolm »

Eu zic sa nu renunti, genul adventure are multe suprize frumoase de oferit, acum la inceput e normal sa ti se para greu, dar cu timpul o sa-i prinzi gustul.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Full Throttle

Post by ola small dickie »

sper
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Full Throttle

Post by juve3332 »

Hm, nu-mi amintesc sa fi avut probleme atat de mari cu vreuna dintre sectiuni incat sa devina frustranta, dar poate eram eu mai permisiv date fiind varsta si faptul ca am cautat ani intregi sa pun mana pe un CD cu jocul full. Altfel, nu e cu siguranta cel mai cel din portofoliul Lucas Arts: Monkey Island are o atmosfera mai densa, Day of the Tentacle puzzle-uri mai misto, The Dig o poveste mai captivanta. Nu are niciun capitol la care sa fie etalon. Insa tot pastreaza un farmec aparte, caruia cu greu i-as gasi un echivalent sau o alternativa in domeniul adventure-urilor. I'd still recommend it.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Full Throttle

Post by ola small dickie »

da, si eu tin minte ca nu am fost asa enervat mai demult cu originalul. si, da, tocmai asta e faza cu full throttle, nu mi s-a parut ca exceleaza la nimic, ca sa fiu mai milos cu partile care acum chiar m-au stresat. unui joc care te-a vrajit cu povestea, cu personajele pot sa-i ierti mult mai usor o mica parte stresanta, aici nu a fost cazul pentru mine. mult, mult mai memorabile monkey island, day of the tentacle, chiar si sam and max.

in the dig inca n-am intrat niciodata
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests