Last Day of June

What would Guybrush Threepwood do?
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Last Day of June

Post by ola small dickie »

Image

Last Day of June

The Good:

An emotional story of love and loss, creatively told without words
Odd, expressive characters you grow to care about
Puzzles are simple but logical
Unique art style reveals a rich world full of symbolic detail
Progressive rock music underscores the on-screen action in unexpected ways

The Bad:

Repeated cinematics can get annoying
The lack of explicit instruction may lead to initial confusion about how flashbacks work

Our Verdict:

As a game it’s fairly simple and repetitive, but if the idea of a well-crafted, emotional story gives you shivers, Last Day of June is an interactive experience you need to play.

Image

Image

https://adventuregamers.com/articles/view/33976
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Last Day of June

Post by ola small dickie »

Image

Am intrat in el.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Last Day of June

Post by ola small dickie »

L-am terminat aseara. Last Day Of June este un joc despre moartea sotiei, June. Carl, sotul, incearca sa modifice evenimente acelei zile care au dus la accidentul fatidic. Din acest motiv mi-a adus aminte de serialul Quantum Leap (Capcanta Timpului, cum era cunoscut la noi, cu Scot Bakula). Ii controlezi pe Carl dar si pe inca cativa vecini, retraind momentele acelei zile, si incercand sa modifici actiunile personajelor astfel incat finalul sa fie altul iar moartea lui June sa fie evitata. Jocul nu este dificil, nu exista inventory puzzles, si este foarte placut sa alterezi actiunile personajelor si sa observi diferitele deznodaminte.

Notabil e faptul ca nu exista dialog vorbit sau scris, comunicarea intre personaje se face prin scancete a la The Sims dar jocul se descurca bine asa. De asemenea, grafica este una memorabila, de multe ori oprindu-ma doar ca sa admir peisajele.

8/10
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Last Day of June

Post by Azad »

ola small dickie wrote: 9 Jul 2018, 14:30 Ii controlezi pe Carl dar si pe inca cativa vecini, retraind momentele acelei zile, si incercand sa modifici actiunile personajelor astfel incat finalul sa fie altul iar moartea lui June sa fie evitata. Jocul nu este dificil, nu exista inventory puzzles, si este foarte placut sa alterezi actiunile personajelor si sa observi diferitele deznodaminte.
Aspectul asta suna interesant. Mi s-ar fi parut fascinant si mult mai deprimant daca fiecare final ar fi dus la ceva mai rau pentru June iar daca moartea ei ar fi fost una din optiunile "bune". Am de gand sa-l incerc, in orice caz.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Last Day of June

Post by Rukifer »

Am instalat jocul, am jucat puţin peste o oră, am luat o pauză şi nu l-am mai deschis de atunci. Nu ştiu dacă mă hotărâsem să-l încep într-un moment nepotrivit (cred că ştiţi cum e treaba cu moods şi jocuri), sau dacă chiar este muuuult prea lent pentru gusturile mele. Cert e că au trecut vreo două luni de-atunci şi n-am avut nicio tragere de inimă să îl continui. Mi se pare că toată acţiunea se derulează super încet şi n-am chef să stau prin 54653 cut scenes.

Probabil o să-l termin cândva. Sper. I like meself a good sad story. Dar, la momentul ăla, the game just didn't do it for me.
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 3 guests