Gorogoa

What would Guybrush Threepwood do?
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Gorogoa

Post by ola small dickie »

Image

Gorogoa

The Good:

Beautiful hand-drawn graphics that are not only aesthetically pleasing but seamlessly integrated into the puzzle structure
Creative gameplay that becomes more challenging as you progress

The Bad:

Unskippable animation sequences can feel a little tiresome during trial-and-error periods
Minimalist interface and lack of coherent story won’t be for everyone

Our Verdict:

Gorogoa is a clever, well-balanced tile-based puzzler that shines through its visual illusions. If you’re seeking an innovative game with unique brain-teasers and gorgeous graphics, this game is for you.

Image

Image

https://adventuregamers.com/articles/view/34276
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Gorogoa

Post by Azad »

L-am terminat pe la sfarsitul lui ianuarie dar nu am reusit sa scriu despre el, fiind in sesiune, iar apoi am uitat de topic. Unul din cele mai originale adventure-uri pe care le-am jucat in ultimii ani. O parte buna din puzzle-uri ajung sa devina trial & error, din pacate, dar jocul compenseaza prin originalitatea gameplay-ului si directia artistica superba. Povestea e spusa prin intermediul mecanicilor de joc dar nu am de gand sa-mi dau cu parerea despre ea, deoarece abunda in simbolistica cvasireligioasa si necesita o analiza ceva mai riguroasa. Il recomand oricarui fan al genului si oricui vrea sa incerce un joculet original si frumos. Nici nu tine mult, doar vreo 3-4 ore.
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests