Lamplight City

What would Guybrush Threepwood do?
Post Reply
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Lamplight City

Post by Azad »

I was fortunate enough to have the chance to play a preview copy of the upcoming Lamplight City by Francisco Gonzalez, creator of previous tales like A Golden Wake and Shardlight with Wadjet Eye.
Lamplight City is set in an alternative Victorian era timeline. It takes place in 1844 in the city of New Bretagne, which has more than a passing similarity to New Orleans as represented in Jane Jensen’s Sins of the Fathers. In fact, much of this game seems inspired by the first Gabriel Knight. The map screen for moving from place to place looks very familiar. Dialogs with other characters switch to black screens with detailed, animated portraits and a list of topics to talk about with whomever you’re interviewing. The protagonist wears a long, dark jacket like Gabriel Knight – which is actually joked about in the game. Locations you visit can also be reminiscent of GK, such as the local coffee shop. You even get to ask people what they know about voodoo in a few places.

All this is done rather tongue-in-cheek and is clearly an homage to the Sierra fan favorite, especially as the actual content of the game differs significantly (there’ll be no Schattenjägering here). While Gabriel Knight is clearly the biggest influence on Lamplight City, other subtle nods to golden age classics such as Loom as well as some more recent games like the Blackwell series can also be found.
The demo clocked in at half an hour for the intro and three hours for the first case proper. If that’s representative of what to expect throughout, then the full five cases should provide a quite substantial play time indeed. While the lengthy dialogs I encountered did grow a little tiresome, the lush artwork, intriguing world of New Bretagne, and promise of a sizable adventure have definitely caught my interest. In particular I’m looking forward to seeing more fully how the promise of a game where it’s fine to fail and where the world reacts to my decisions plays out, as it’s still too early to tell after just one case. The investigating I’ve done so far has been suitably intriguing, and I'm anxious to see how each of the different cases ultimately ties into the overarching plot that is only thinly hinted here. Fortunately, there isn’t too much longer to wait, as Lamplight City is currently on track for an August release.
https://adventuregamers.com/articles/view/35518

phpBB [video]


Pare interesant. Voice acting-ul din trailer nu prea m-a convins dar in rest sunt curios ce va iesi.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

Da, si eu sunt interesat de titlul asta. Mai ales pentru ca vine de la un colaborator Wadjet Eye. De asemenea A Golden Wake a fost pentru mine o experienta placuta. Plus aluziile la Gabriel Knight mentionate in articol :)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Lamplight City

Post by Azad »

Plus aluziile la Gabriel Knight mentionate in articol
Si cele la Blackwell :) Daca vedem un Joey cameo sau vreun stramos de-al lui cred ca fac infarct in fata ecranului :lol:
De asemenea A Golden Wake a fost pentru mine o experienta placuta.
Cam asta a fost si pentru mine. Nu a fost ceva de nivelul Blackwell sau Primordia dar imi aduc aminte de el cu drag acum. Ce cale ai ales, apropo? Eu am mers pe gangster, ca am vrut ca personajul sa aiba parte de un redemption arc frumos.

Iti recomand sa treci si la Shardlight. Dupa doi ani de cand l-am terminat inca ma mai gandesc la jocul asta destul de des. O sa te vrajeasca inca de cand vei intra in meniu si asculti melodia de acolo. :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

Ma sincer nu-mi mai aduc aminte momentul cu alegerea de care zici tu. Tin minte vag ca parca la un moment dat o luasem pe niste cai ilegale sau ceva de genul. Tin minte sfarsitul jocului, eram intr-o casa parca si venea o calamitate, calamitatea de cutremur parca, si am ales sa-l salvez pe jupanul ala rau, antagonistul parca. Dar nu mai stiu daca alegeai asta sau nu.

Trebuie sa ma uit peste plot sa-mi dau un refresh ca l-am cam uitat.

Da, Shardlight n-am jucat. Ar trebui sa joc tot ce mi-a mai ramas de la Wadjet.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Lamplight City

Post by Azad »

Da, la caile alea ma refer. Iar la final aveai alegerea sa-l salvezi sau nu. Deci am avut aceleasi alegeri, noi :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

"Lamplight City trailer illuminates launch date

Supernatural mystery from Grundislav Games to launch September 13th."

Lamplight City release date trailer: https://adventuregamers.com/videos/view/35643

misto trailerul. mama ce seamana cu primul gabriel knight
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Lamplight City

Post by Azad »

phpBB [video]


Behind the scenes cu Francisco Gonzales, creatorul jocului. Super filmuletul, recomand :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

Foarte misto clipul. mi-a placut cum vorbeste francisco gonzalez si cum isi prezinta jocul. foarte misto si inspiratia din picturile lui John Atkinson Grimshaw

sper sa termin Unavowed pana pe 13 septembrie si sa ma apuc atunci de Lamplight City
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Lamplight City

Post by Azad »

It's out :D Diseara il joc.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

sweeeeeeet.

eu tot la unavowed am ramas cu extrem de putin timp de jucat disponibil pana acum. cum reusesc si eu ( sper in acest deceniu) sa termin Unavowed trec la Lamplight City
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

Mda vad ca un review slabut pe ag. Doar 3 din 5. Am citit deocamdata doar pros cons si verdict

Dar asta inca nu ma face sa nu l cumpar si sa l joc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Lamplight City

Post by Azad »

Sunt de acord cu review-ul ala. Interactivitatea chiar lasa de dorit. Dar daca te-ai intrebat vreodata cum ar arata un joc Gabriel Knight facut in stilul Wadjet, Lamplight e raspunsul. :) Inca nu l-am terminat dar e un adventure foarte simpatic si cu mult potential. Ma astept la lucruri bune de la Grundislav in viitor.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

Image

Am intrat in el.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

Sunt la al doilea caz si m-a super prins. Mi se pare super catchy. Nu s de acord cu recenzia de pe adventure gamers, mi se parep prea aspra. Da, dialogul reprezinta cam 90 la suta din ce face personajul tau dar asta mie imi place, dialogurile sunt misto, bine scrise, voci si personaje placute. Deci asta nu e un minus pt mine, chiar un plus. De altfel mai sunt si alte multe adventure-uri laudate in adventure gamers care sunt light on the puzzle side, ca si Lamplight City. Mie imi place jocul foarte mult.
Spoiler for Cazul 2:

Ca sa continui investigatia in legatura cu un suspect trebuia sa repar un boiler. Mi-am chemat sotia in ajutor :lol: care se pare ca avea ceva cunosinte. Am ales sa nu repare ea ci doar sa-mi dea indicatii. Le-am pus in practica gresit si mi-a bubuit in muie. A iesit din casa omul pt care incercam sa repar si toata investigatia mea in legatura cu un suspect important pare ca s-a dus dracu. Dar jocul ma lasa sa continui. De aici in continuare sunt curios daca mai pot ajunge prin alte cai la acel suspect sau pur si simplu l-am pierdut de tot si cel mai probabil am futut acest caz. O sa incerc sa vad daca jocul iti ofera si alta varianta de a ajunge la un suspect dupa ce ai ratat o sansa importanta, dar cel mai probabil cred ca jocul iti permite sa avansezi chiar daca ai ratat un caz. Oricum, interesant. Daca nu ma lasa altfel cred ca totusi o sa dau load game inainte sa bubui boilerul ala
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

Spoiler for Cazul 2:
cred ca bucata la care ma refeream in spoilerul de mai sus din Cazul 2 nu e cum credeam. initial dupa ce am stricat boilerul si am fugit am vazut ca locatia boilerului mi-a disparut de pe harta. dar apoi poti sa vb cu adelaide despre boilere si locatia apare din nou. deci nu pierzi sansa de a descoperi adevaratul criminal
Acum sunt la cazul 3. un joc foarte placut, nu devine in niciun moment frustrant, its a breeze de la inceput pana unde am ajuns. imi vine sa-l joc non stop
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Lamplight City

Post by Azad »

Am citit postarile tale dar n-am avut timp sa raspund, ca a inceput facultatea and stuff. Dar daca vrei ceva similar, incearca unul din jocurile Sherlock Holmes de la Frogwares. They are not half bad. :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

Azad wrote: 21 Oct 2018, 17:23 Am citit postarile tale dar n-am avut timp sa raspund, ca a inceput facultatea and stuff. Dar daca vrei ceva similar, incearca unul din jocurile Sherlock Holmes de la Frogwares. They are not half bad. :)
hmm le stiu, am citit despre el dar nu le-am jucat deocamdata




aaaaaaaaanddd TERMINAT Lamplight City

8.5 / 10
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lamplight City

Post by ola small dickie »

Dupa ce am jucat si terminat A Golden Wake si Lamplight City pot spune ca Francisco Gonzalez e un autor talentat de jocuri adventure. Cu siguranta voi juca si urmatorul lui joc. Lamplight City e o evolutie fata de A Golden Wake. Pe tot parcursul jocului observi usor cata pasiune si suflet a pus in crearea universului din joc (constructia orasului, ziarul, alegerile politice, constanta discutie anti si pro tehnologie cu concitadinii New Bretagne, tara in care are loc jocul se cheama Vespuccia :) ), univers din care a fost o placere pentru mine sa fac parte. Jocul nu are inventory, fiind focusat pe dialoguri, poveste si personaje nu pe puzzle-uri. Ca sa avansezi si sa termini jocul trebuie sa te asiguri ca ai vorbit cu toata lumea despre tot ce se poate. Pe mine nu m-a deranjat atat de tare aspectul asta mai light al gameplayului. Cazurile de rezolvat mi s-au parut interesante. Apreciez optiunea de a alege vinovatul dintre mai multe persoane desi cand te apropii de finalul investigatiilor e destul de evident de fiecare data cine e adevaratul criminal. Mi-a placut foarte mult si cum a fost contruita relatia dintre personajul principal si sotia lui, Adelaide, dar si cu partenerul de investigatii, BIll. La final jocul a reusit sa-mi dea si mie exact acelasi sentiment pe care il enunta personajul principal, apropo de relatia cu Bill. Misto, recomand.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests