The Walking Dead (Telltale)

What would Guybrush Threepwood do?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Spoiler:
trebuie sa ma mai gandesc, dar acum prima impresie, la cald, e ca era un sfarsit mai bun, mai memorabil daca Clementine murea in acel hambar
Tu ce zici?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Spoiler:
ma gandesc ca ramanerea in viata a lui Clementine e o victorie a lui Lee, o victorie a sacrificului lui, meritul si scopul lui pentru care si a dat viata
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Well
Spoiler:
A fost o adevarata placere sa o urmaresc pe Clem crescand de-a lungul seriei. Dar. Ultimul sezon a fost dulce-amar pentru mine. In primul rand, gameplay-ul mi s-a parut oribil. Poate a fost din cauza laptopului meu putin invechit, dar a fost obositor sa joc. Camera o lua razna, mouse-ul nu ma asculta, samd. Apoi, nu m-a prins prea tare faza cu AJ. Mi s-a parut prea fortata ideea asta ca ar trebui sa imi "pese" de AJ pentru ca paralela cu Lee and what not. Nu am simtit vreun atasament fata de el si m-a cam lasat rece. Asta ca sa nu mai zic ca l-am transformat intr-o masina de ucis, cel mai probabil. Am mers pe ideea ca trebuie sa il invat sa supravietuiasca si se pare ca am creat un monstru. Pe Lily nu am ucis-o. De fapt, am incercat sa o salvez cu fiecare ocazie posibila si la final am lasat-o "regretful".

In schimb, mi-a placut enorm relatia cu Violet. A meritat sa-l transform pe AJ in ucigas, macar pentru ca a salvat-o pe Vi la final. A fost o relatie mult mai bine dezvoltata decat cea din sezonul 3 cu Gabe, care nu m-a impresionat. Mi s-a parut dulce, naiva, dar si usor trista toata povestea cu Vi. Cand spun trista, nu ma refer la o tristete apasatoare, ci o melancolie plina de speranta. Dragostea inocenta poate sa triumfe si intr-o lume mizerabila.

Nu mi-a placut finalul. Mi se pare ca au incercat prea tare paralela cu Lee ca apoi sa o bage pe aia "Aha! Fooled you!". Eram prea secat de energie emotionala dupa hambar ca sa mai ma pot bucura ca a ramas in viata Clem. Sincer, as fi preferat ca muscatura sa nu se fi intamplat si sa avem un final bland, frumos.
A fost un sezon mai bun decat 3, dar tot dezamagitor pentru mine. Nu din cauza lui Clem, ci din cauza unui AJ bagat fortat acolo. Dar a avut destule momente frumoase sezonul asta, asa ca nu ma pot plange. Daca ar fi sa sintetizez sezonul intr-o idee, atunci as spune ca reprezinta triumful vietii si al iubirii intr-o lume ingrozitoare. Clementine a fost geniala. See you, space cowgirl. Somewhere, somehow.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Spoiler:
Cam de acord cu tot ce ai zis. Da, Clementine face toata seria memorabila. N-am avut problemele de gameplay mentionate de tine, poate a fost ceva la tine. Nici eu nu m-am atasat atat de mult de AJ cum ma atasasem de Clementine in primul sezon. Violet a fost personajul meu preferat din sezonul asta, chiar misto relatia cu Clem. La sfarsit am fost mirat sa vad ca doar eu si inca 12% au reusit LOVE relationship cu Violet sau ceva de genu, era la statisticile de final.
A fost o aventura frumoasa, intensa si dramatica sa parcurg toata seria cap coada si a fost misto ca am facut-o impreuna. Pentru mine ramane o serie adventure memorabila, si da forza Clementine, in foarte mare parte e meritul ei.

Pentru mine next stop e Whispers of a Machine
Last edited by ola small dickie on 7 Sep 2019, 14:59, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Da, și mie mi-a plăcut colaborarea. Propun ca următorul proiect Ola - Azad să fie seria Life is Strange. Poate în vacanța viitoare de vară, cine știe.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

:lol: I`m in. Cand vrei tu, facem.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

ma mai gandesc din cand in cand la serie :lol:

legat de criticile noastre legate de ultimul sezon, si ultimul episod - ma gandesc ca poate a contat si productia tumultoasa, parca ultimul sezon a fost inceput dar n-a mai fost finalizat de telltales din cate imi aduc aminte
Spoiler for ultimul episod ultima serie:
am aflat ca am luat o decizie excelenta ca i-am spus in pestera lui AJ ca am incredere sa ia singur decizii de acum. am citit ca pentru ca i-am spus asta am ramas la finalul jocului cu Violet, altfel ea murea si ramaneam cu Tenn. daca nu ii zici in pestera lui AJ ca ai incredere in el nu-l mai impusca pe Tenn pe pod si astfel Tenn scapa dar moare Violet. da, stiu, sunt rau, Tenn era doar un copil. dar Violet e Violet ba! parca de Tenn nu mi-a parut asa rau :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Spoiler:
Tenn nu prea avea ce cauta in lumea aia, sincer sa fiu. A fost la fel ca si Sarah, din sezonul 2. Un copil visator si naiv care ii incurca pe ceilalti. Then again, viata lui Violet a avut mai multa prioritate pentru noi deoarece era iubita lui Clementine. How do we even make these decisions?
Pentru o situatie similara, iti recomand episodul Latent Image, din sezonul 5 din Star Trek Voyager, daca ajungi acolo.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Mahdi »

Hai că am terminat și eu primul „sezon”. Îl începusem acum mulți ani, dar nu l-am dus până la capăt, că nu eram fan al jocurilor/filmelor cu zombies. Nici acum nu-s mare fan al tematicii, dar de data asta îl joc împreună cu un prieten și e mai interesant de parcurs așa.
Spoiler for final primul sezon:
Și eu am pus-o pe Clementine să îl împuște pe Lee. Mi s-a părut alegerea cea mai potrivită pentru că e ultima lecție a lui Lee pentru Clementine - cum să let go și să facă ceea ce trebuie, oricât de greu ar fi să meargă până la capăt.
Mi-a plăcut și dlc-ul 400 Days, cu caracterul său de „momente și schițe”, care l-a făcut mai lejer de parcurs.

Am și uitat că junele Sorop a scris despre ele în revistă. E timpul pentru o recitire:
http://arhiva.candaparerevista.ro/arhiv ... ticol=7228
http://arhiva.candaparerevista.ro/arhiv ... ticol=7401

Și desigur, mai avem și articolul Triggeroaicei:
viewtopic.php?f=77&t=1886
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by juve3332 »

Pupsi!! 😘
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Ca sa vezi, tot in acelasi numar a scris si review la Primordia. Si a apreciat si el atmosfera. Nice.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Mahdi »

Gata și al doilea sezon.

Spoiler for final sezonul 2:
Sezonul ăsta am jucat o Clementine mai pragmatică, mai cinică, care știe să-și poarte de grijă.

La final l-am împușcat pe Kenny, deși ezitasem să iau partea vreunuia dintre ei în lupta premergătoare. Am iertat-o pe Jane pentru subterfugiul cu bebele și nu i-am primit pe „refugiații” de la final. Cam nepopulară alegerea asta (doar 9% din jucători făcuseră la fel), dar mi s-a părut o concluzie potrivită pentru etapa asta din povestea lui Clem.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Mahdi »

Gata și sezonul 3 (the new frontier) și primele 3 episoade din ultimul sezon. A mai rămas un singur episod din saga lui Clementine, l-am lăsat pentru weekendul care vine.

Deja de la sezonul 3 îmbunătățirile de grafică și gameplay sunt evidente, dar am fost în special impresionat de cum arată ultimul sezon. Deși inițial n-aș fi zis, seria a urcat încet pe primul loc între jocurile mele preferate de la Telltale.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Mahdi »

Gata, l-am terminat. Mi-a plăcut finalul, e probabil cel mai emoțional din jocurile făcute de Telltale.

Cei care n-ați jucat/terminat seria, aveți temă de casă. Să nu vă prind cu ea nefăcută.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests