The Walking Dead (Telltale)

What would Guybrush Threepwood do?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Make it so
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Gata episodul 1. Damn, mult mai misto decat imi aduceam aminte. Tensiunea se aduna incetul cu incetul de-a lungul episodului si nici macar momentele de ragaz nu iti ofera multa liniste. Am numai cuvinte de lauda si pentru coloana sonora.

Cel mai fain moment din episod mi s-a parut cel de la hotel.
Spoiler:
Mai exact, atunci cand ai alegerea de a ii da tipei aleia arma sa se sinucida sau nu. Cat despre alegeri, not much to say. I-am dat arma sa se sinucida, m-am axat sa am grija de copii si am salvat-o pe Carley la final. I mean, she cute. Sunt slab, ce pot sa zic.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Gata si la mine episodul 1.

alegerile mele:
Spoiler:
Image
se pare ca am facut aceleasi decizii ca tine :lol:

Da, ma bucur ca m-ai influentat sa-l iau de la inceput. M-a impresionat si pe mine din nou. Uitasem cat de misto e. Da, cred ca fata aia de la hotel e cel mai impresionat moment din primul episod si pentru mine.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Spoiler:
Honestly, alegerea intre Doug si Carley mi se pare ca nu isi are rostul. Doug are cateva linii de dialog si cam atat, nimic deosebit. Atat ca iti zice "I think you are a great guy, Lee". Gee, ne stim doar de cateva minute si deja sunt un tip grozav? Yeah, mancare de zombies scrie pe tine.

Alta faza care mi-a placut are loc atunci cand iesi sa iei cheile de la farmacie si trebuie sa iti omori fratele transformat in zombie. Imediat ce il lovesti cu toporul muzica se opreste brusc, sec. Loved it.
Diseara episodul 2?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Spoiler:
da, saracul doug pare ca a primit rolul si apoi in cateva minute regizorul a inceput sa se gandeasca cum sa-l scoata din scena mai repede

mi s-a mai parut ca cel putin pana acum s-a trecut cam usor (atat din partea grupului cat si din partea lui Lee) peste tentativa lui larry sau cum il cheama de a-l omori pe Lee la fuga din farmacie
Diseara episodul 2!

si inca ceva legat de primul episod:
Spoiler:
tin minte de la prima jucare ca pe tot parcursul sezonului 1 clementine folosea un telefon mobil sau un walkie talkie pe care o contacta din cand in cand freak-ul ala. acum la sfarsitul episodului 1 mi-a zis trista ca un device a fost luat de shaul ala care a parasit grupul la final, si al doilea e stricat. presupun ca va fi reparat pe parcurs sau va face rost de altul, sper ca n-am ratat deja din primul episod toata comunicarea aia pe care o va avea clementine pe parcursul sezonului
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Spoiler:
Nu, mi se pare ca il repari pe parcurs or something. Ideea e ca nu ai ratat nimic. Nu stiu de tine, dar parca altfel apreciez apropierea dintre Clem si Lee cand stiu ca il voi ucide pe Lee la final.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Spoiler:
si eu ma gandesc deja la alegerea de la sfarsitul sezonului. la prima jucare l-am omorat. dar acum ma gandeam daca o sa aleg la fel de data asta. de ce sa pui un copil prin trauma de a-si omori cel mai bun prieten? din egoism? doar ca sa nu devii tu zombie? sau ca sa fie un zombie mai putin? pe de alta parte, avand in vedere in ce lume e Clem, putem considera ca asta o ajuta, o intareste, sa fie si mai pregatita pt situatiile pe care i le ofera viata pe care o are acum
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Spoiler:
Da, si eu l-am omorat. Imi amintesc ca am rationalizat decizia pe baza milei de a nu-l lasa pe Lee sa se transforme intr-un zombie. Then again, conteaza in vreun fel? Oamenii aia sunt constienti cand mor si se transforma in walkeri sau bazam decizia asta pe egoismul de a nu-i vedea pe cei apropiati devenind zombies? Glontul ala pe care il irosesti poate conta mai incolo intr-o situatie de supravietuire. Pana la urma supravietuirea e cea care conteaza. Daca Lee ca zombie nu te ameninta in mod direct, de ce sa-l ucizi? Bine, probabil ca voi lua aceleasi decizii, dar mi se par utile intrebarile astea.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Spoiler:
da, la asta ma gandeam. lee mort sau zombie nu mai afecteaza pe nimeni. ma rog in afara de dilema existentiala (sau post-existentiala :lol: ) inainte de moarte - nu vreau sa fiu zombie dupa moarte, de tipul vreau sa fiu inmormantat, vreau sa fiu incinerat sau vreau sa fiu impaiat.

poate e doar un glont irosit but then again noi deja am facut asta cu fata aia de la hotel in primul episod :lol:

de ce? probabil pt ca era credincioasa si i-am indeplinit o ultima dorinta sau ceva de genu

sau poate si in cazul fetei de la hotel si ln cazul lui lee, vorbim de curmarea suferintei, oricum soarta lor era pecetluita, urmau doar sa mai agonizeze o vreme.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

ola small dickie wrote: 26 Jul 2019, 14:21
Spoiler:
da, la asta ma gandeam. lee mort sau zombie nu mai afecteaza pe nimeni. ma rog in afara de dilema existentiala (sau post-existentiala :lol: ) inainte de moarte - nu vreau sa fiu zombie dupa moarte, de tipul vreau sa fiu inmormantat, vreau sa fiu incinerat sau vreau sa fiu impaiat.

poate e doar un glont irosit but then again noi deja am facut asta cu fata aia de la hotel in primul episod :lol:

de ce? probabil pt ca era credincioasa si i-am indeplinit o ultima dorinta sau ceva de genu

sau poate si in cazul fetei de la hotel si ln cazul lui lee, vorbim de curmarea suferintei, oricum soarta lor era pecetluita, urmau doar sa mai agonizeze o vreme.
Spoiler:
Da, sunt de acord legat de curmarea suferintei si diferitele motive pe care le-ar putea avea cineva. Personal, o sa merg pe respectarea credintelor/ideilor fiecaruia. Basically, si in apocalipsa zombie trebuie sa ne ramana o urma de umanism.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

da, cam asa
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Am intrat in episodul 2.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Bun. Ba am tras 3 silva pale ale. Zic ca intru si eu acum dar nu promit.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Am intrat si eu acum.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Spoiler:
am jucat ceva din episodul asta acum, inca nu l am terminat. Dar episodul asta are mare farmec prima oara, cand nu stii marea revelatie macabra. Dar, o fi de la bere, dar mi a scapat ceva cred. Cine dracu e mark ala sau cum il cheama? Ca parca n a fost in primul episod si acum m am trezit cu el parte integranta din gasca. Deci nu ben, celalalt. Cand dracu a aparut?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Am terminat episodul.
Spoiler:
Mark e un personaj one episode only. Ni se spune doar ca au dat de el si s-a alaturat grupului ca avea mancare. Ben o sa ramana pana la final, parca. Sau nu, depinde.

Damn ce episod frumos. De acord, marea revelatie macabra nu mai are farmec acum, dar episodul asta a fost regizat superb. De la inceputul relativ linistit, sentimentul creepy cand ajungi la ferma aia pana la actiunea de la final. Ca si decizii: nu am impuscat-o pe tipa aia, am incercat sa il salvez pe larry, am bagat furca in tipul ala, nu l-am ucis pe fratele mai mare si am luat proviziile la final. Asta cu proviziile nu a fost cea mai corecta decizie dpdv moral, dar fuck it, we are starving.

Amazing experience.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

am terminat si eu.
Spoiler:
nu ai impuscat-o pe tipa aia din padure adica a impuscat-o danny nu? si eu la fel. am incercat sa-l salvez pe larry, am bagat furca-n ala, nu l-am ucis pe frasu si am ales sa nu iau proviziile. dar oricum le-au luat alti membri din grup deci tot cam pe acolo :lol:

Image
Acum intru in episodul 3
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Go for it! Diseara intru si eu.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by ola small dickie »

Spoiler:
nu prea am inteles care a fost faza cu tanti aia din padure si cu filmarea pe care o gasesti cu ea
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: The Walking Dead (Telltale)

Post by Azad »

Spoiler:
Hmm, nu mai tin minte daca ni se explica lucrul asta mai tarziu. La prima vedere pare o femeie nebuna, dar who knows?
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests