Amnesia: Rebirth

What would Guybrush Threepwood do?
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Mahdi »

Am intrat în el.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Waaagh! »

Am intrat in el.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Fular »

That's what she(male) said!
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Waaagh! »

prima impresie: liga mare a delirului/10.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Waaagh! »

a doua impresie: as plati sa-l vad pe ola "Marele Atractor" small dickie jucand asta/10.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Amnesia: Rebirth

Post by ola small dickie »

:lol:

Chiar ieri ma gandeam la jocul asta. Imi ziceam: ba e adventure, poate e misto, poate ar trebui sa l incerci. Chiar daca ai acest handicap de gradul 4 de a nu putea sa rezisti intr un horror mai mult de 30 de secunde.

Apoi m am uitat la un trailer. NU VOI MAI CHELTUI NICIUN EUROCENT PENTRU PROPRIA TORTURA
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Amnesia: Rebirth

Post by MC »

Am inteles ca are niste jumpscares dealea ieftine. Pentru mine sunt moartea horrorului
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Waaagh! »

Nu cred ca e cazul tbh, cel putin din ce-am vazut pana acum. Nu m-am uitat la reviewuri ca sa nu-mi fur spoilere aiurea, dar am vazut ca unele au titluri idioate gen "horror lite", despre care cred ca pot fi puse fara probleme pe seama limitarilor respectivilor "jurnalisti". Adevarul e ca astea sunt jocuri cu pretenii, iar de-a lungul anilor producatorii au dezvoltat un gust pentru nuante ale terorii care sunt extrem de subtile si insidioase. Nu e un joc care sa poata fi cu adevarat apreciat si interpretat intr-un mod satisfacator fara o anumita baza intelectuala (modesta, dar nenula) si, in acest caz in particular, fara un grad (as zice ridicat) de sensibilitate emotionala.

Cred ca mi-am taiat macar niste luni din viata cu spaimele de noaptea trecuta, dar din istoricul de pana acum al seriei, merita sacrificiul.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Amnesia: Rebirth

Post by MC »

Inteleg, doar ca in cazul meu daca stiu ca un joc horror contine flash jumpscares sau chestii de genul se duce totul de rapa pentru ca nu fac altceva decat sa ma tot gandesc "oare cand vine jumpscare-ul" sau "in urmatorii pasi ma astept la un jumpscare".

Tocmai ca prefer jocurile care sunt horror prin cu toate alte mijloace/elemente decat aceste lesnicioase jumpscares.
De exemplu in Outlast am intalnit astfel de situatii ieftine si m-a lecuit de horror-uri de atunci incoace.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Amnesia: Rebirth

Post by joonior_bmf »

To be fair, you have to have a fairly high IQ to understand Amnesia: Rebirth. The horror is extremely subtle, and without a high degree of emotional intelligence, most of the terror nuance will go over a typical gaming journalist's head.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Amnesia: Rebirth

Post by juve3332 »

Waaagh o tine numai in extreme. De la jocul ala in care trebe sa te-nvarti in cerc si sa deshertzi gloante in puzderiile de inamici la subtilitati de rata confiata cu para murata.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Waaagh! »

YEP. :lol:

Nu ca ar fi o crima sa ai IQ-ul sub 200 de puncte si plaja de lecturi limitata de cartile jucate La Cățaua Leșinată, intr-o noapte furtunoasa in vreme ce asteptai sa se calmeze marea ca sa ridici ancora. Dar o astfel de persoana nu o sa cupleze prea bine cu genul acesta de joc.

Si ca sa-i raspund lui MC:

Outliast e genul de titlu care-si joaca toate cartile pe teroarea explicita. Esti singur in bezna si te haituieste Teribilul Puleașcă. Evident ca te sperie de-ti sar ochii si exista un public pentru care asta este suficient. Dar este genul de calatorie care nu are potentialul sa-ti produca transformari launtrice, sau macar sa te puna pe ganduri. La sfarsit ramai cu banul dat si eventual cu timpul consumat cu placere.

In jocurile FG, teroarea explicita a ajuns sa aiba o pondere tot mai mica de-a lungul anilor. In titlul precedent, SOMA, este redusa la o picatura intr-un ocean. Acela este un joc unde se puncteaza mult pe teroarea implicita, si tine de orizontul intelectual si receptivitatea jucatorului sa ramana cu ceva dincolo de bau-bau. Este un joc ce te poate schimba sau imbogati spiritual, cu conditia sa ai suficient curaj sa-l parcurgi si sa ai un aparat critic care sa-ti permita sa-i dezbati ideile.

Sunt aproape sigur ca si Rebirth este in acelasi registru. Inca n-am jucat suficient din el ca sa am numai certitudini, dar deja am motive sa banuiesc faptul ca va merge in niste directii cel putin la fel de provocatoare, iar deocamdata inca sunt la partea unde se pregateste terenul. Oricum, cred ca segmentul pe care l-am parcurs noaptea trecuta este unul cu idei originale nu numai pentru serie, dar pentru tot genul survival horror. Poate gresesc, o sa ma consult cu baietii misteriosi in viitor.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Chestia e ca si A Machine for Pigs avea idei inalte (din ce-am inteles), dar nu prea a fost apreciat pentru ca a simplificat mecanicile jocului.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Waaagh! »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 22 Oct 2020, 14:07 Chestia e ca si A Machine for Pigs avea idei inalte (din ce-am inteles), dar nu prea a fost apreciat pentru ca a simplificat mecanicile jocului.
Niste baieti au scris in detaliu despre asta intr-un, indraznesc sa-i spun, omega articol. Oricum, e alta situatie in jocul de fata. MFP a avut parte de alti producatori si alta viziune. Deocamdata Rebirth are mecanici similare cu ale lui TDD, doar ca sunt ceva mai aspre. Atat pe partea de resurse cat si felul in care sunt gandite problemele. "Inventarul" in sine e conceput intr-un fel foarte interesant si, banuiesc, relevant pe termen lung.

Edit: pentru o viziune cuprinzatoare asupra lui MFP poti consulta si articolul lui Marius Ghinea. Parca aparuse intr-unul dintre ultimele numere ale revistei.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Amnesia: Rebirth

Post by ola small dickie »

waaagh face eforturi uriase sa ascunda faptul ca de fapt el scrie articolele The Bookhouse Boyz :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am pus de mai multe ori articolul la tab, dar am uitat de fiecare data sa-l citesc. L-am citit acum si mi-a placut mult :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Waaagh! »

a treia impresie: am dat Exit atat de care ca nici n-am mai apucat sa scriu impresia/10.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Amnesia: Rebirth

Post by ola small dickie »

incearca alt tab, e mai rapid
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Amnesia: Rebirth

Post by ola small dickie »

apropo de ce zicea waagh si de modul insidios cum unele jocuri horror iti dau horror de te caci pe tine fara sa-ti dea horror as in jump scares si oratanii.

Detention. mama ce dread ma lua cand il jucam. practic nu mai voiam sa-mi misc personajul in universul ala. bineinteles ca l-am abandonat. fuck that shit

Azad Brave Heart inteleg ca-l joaca fara emotie dar el e omega viking like that
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Amnesia: Rebirth

Post by Waaagh! »

Ma bucur ca ai mentionat Detention, ca aveam o mema pregatita in relatie cu acest castronel si Amnesia: Rebirth. Anume:

This ain't the Detention brigade, homie. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests