Nuvele Vizuale

What would Guybrush Threepwood do?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Nuvele Vizuale

Post by Magicake »

Recunoaste, l-ai luat pentru fetele de perna!
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Nuvele Vizuale

Post by Michilangelo »

Cine n-ar vrea o fata de perna de un metru jumate cu o fata-porumbel? Prima data am crezut ca porumbelul e garcon, ca sa poti sa il dai prietenei, dar HB stie ca daca te joci nuvele vizuale nu ai prietena. De aici probabil si dimensiunea, he, he.

Intre timp, IndieGala pluseaza cu alte 12 VN-uri.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

https://www.kickstarter.com/projects/mu ... vel-series

Well, there goes all my money.

Pentru cine nu stie Muv Luv Alternative e universal considerata unul din cele mai bune VN-uri ever.
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Nuvele Vizuale

Post by .chester »

Mai baieti, eu mi-am luat Watchmen. Altceva nu imi mai trebuie.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Nuvele Vizuale

Post by Stokkolm »

Nu-mi dau seama daca chiar exista Watchmen visual novel sau doar incerci sa iti bati joc de gen bagand-ul intr-un castron cu comics-urile. You mofo.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Nuvele Vizuale

Post by .chester »

Urmeaza un post lung despre diferentele conceptuale si stilistice dintre nuvela vizuala si comic book?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Nuvele Vizuale

Post by TG »

Cred că aveai graphic novels în cap când ai postat. Visual novels sunt... alea pe calculator, unde dai click ca să alegi path-ul poveștii și de obicei ai trei miliarde de ramificații. Nu poți face asta la Watchmen așa că nici nu e nevoie de un post lung pentru a sesiza diferențele. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Nuvele Vizuale

Post by .chester »

Ma scuzati. Credeam ca vorbim de carti.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Nuvele Vizuale

Post by ola small dickie »

de joc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Nuvele Vizuale

Post by tnt »

Deci comic books, graphic novels, visual novels sunt chestii diferite? Complicat domeniu...

Iar jocurile de le scoate TellTale acu ce-s?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Nuvele Vizuale

Post by TG »

Visual Movies, basically. :lol:

Seamană ca mecanici cu nuvelele vizuale, dar se pune accent pe the whole cinematic stuff.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

Kickstarter-ul de Muv-Luv a fost un mare succes reusind sa stranga 1.2 milioane de dolari. Am dat si eu 80$ ca sa primesc physical edition-ul, dar probabil ca o sa mai bag inca vreo 70 cand deschid backer kit-ul ca sa primesc collector's edition-ul.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

http://store.steampowered.com/app/377670/

Ieri a aparut pe steam G-Senjou no Maou. Eu l-am citit acum cativa ani cand aparuse fan translation-ul si mi-a placut destul de mult. E practic un cat and mouse game ca in Death Note iar villain-ul e Lelouche din Code Geass.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

http://store.steampowered.com/app/410890/

Ep 2 din Higurashi a aparut ieri pe steam.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

http://mangagamer.org/kns2/

Aparent s-a lansat deja de vreo 2 saptamani si ceva dar de abia acuma l-am vazut. Primul a fost destul de bun asa ca am asteptari mari de la el.

Also, Kara no Shoujo e unul din VN-urile cele mai grounded si cu cele mai putine anime tropes asa ca probabil ar prinde si la cei carora nu le plac anime-urile.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

http://store.steampowered.com/app/324160/

Mai sunt cateva ore si apare Clannad pe steam.
Eu am participat la Kickstarter asa ca momentan astept mail-ul cu cheia de steam. O sa revin in cateva saptamani cu poze cand imi vine physical edition-ul.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

http://mangagamer.org/gahkthun/

Azi a aparut primul VN de la Liar Soft publicat oficial in engleza. Eram destul de entuziasmat fata de aparitia lui fiindca am mai citit vreo 3 VN-uri de la Liar Soft care au fost fan translated si imi place mult stilul lor. VN-urile lor si in special cele din seria "What a beautiful" sunt foarte chuuni aka au setting-uri de alea complicate cu dark magic sau steampunk unde toata lumea are tot felul de puteri cu nume stupide gen "Imagine Breaker" sau "Heaven Canceler" adica genul de chestii pe care cineva de 14 ani le-ar considera cool. Si cum gusturile mele au cam ramas blocate la nivelul de 14 ani imi plac destul de mult chestiile chuuni. In plus pe langa ca sunt chuuni, VN-urile de la Liar Soft sunt si ceva mai stylish in mod special datorita artwork-ului a muzicii care dau povestii o atmosfera destul de classy. Basically they're kind of pretentious.

Inapoi la a Gahkthun, din ce am prins din synopsis e practic "Aventurile lui fantasy Nikola Tesla in steampunk land" ceea ce suna extrem de awesome pentru pustiul de 14 ani din mine asa ca l-am cuparat si o sa imi petrec sarbatorile citindu-l.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

https://www.kickstarter.com/projects/se ... nd-edition

Nu am mai ajuns sa postez despre Kickstarter-ul asta pe aici. Rood Double e probabil VN-ul ne tradus care ma intereseaza cel mai mult sa il citesc. Are in spate una din mintile principale din spatele lui Ever17 care e posibil VN-ul meu preferat ever (well, that or Muv Luv Alternative) si din ce am auzit de la cei care l-au citit reuseste sa fie cam tot asa de bun. Plus ca eu sunt un sucker pentru plot-uri care se invart in jurul a time loops, lumi paralele si concepte stiintifice obscure.

Din pacate e o sansa destul de mare ca Kickstarter-ul sa nu isi atinga telul desi am banuiala ca oricum o sa ajunga sa il scoata pana la urma pe steam fiindca au promis ca va fi lansat in martie 2016 ceea ce ar fi posibil doar daca ar fi deja tradus. We shall see.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

Si s-ar parea ca Kickstarter-ul a reusit sa isi atinga target-ul. Looking forward to reading it in 2 months or so.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Nuvele Vizuale

Post by cg1700 »

Image
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests