Emerald City Confidential

What would Guybrush Threepwood do?
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Emerald City Confidential

Post by ola small dickie »

Image

Am intrat in el.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Emerald City Confidential

Post by ola small dickie »

l-am terminat.

mi-am propus sa joc si sa termin toate jocurile Wadjet Eye pe care nu le-am terminat. Cronologic, primul in acest proiect a fost Emerald City Confidential, avand in vedere ca bifasem deja The Shivah si primele 2 Blackwell. In Emeraldy City Confidential, lansat in 2009, Dave Gilbert reimagineaza universul Oz intr-o nota noir, cu detectivi (tu), criminali, femei fatale si intrigi specifice. Si i-a iesit. Dorothy, Scarecrow, Wizard of Oz, The Lion, The Tinman etc toti primesc intruchipari, abordari noi care merg de minune in aceasta lume nascuta din ideea nastrusnica a lui Dave. Emeraldy City Confidential nu se simte si nici nu arata ca deja clasicele jocuri adventure Wadjet Eye. Asta pentru ca Dave a folosit aici engine-ul Playground SDK al publisherului jocului, PlayFirst. Din acest motiv jocul are un aspect vizual cu tenta spre casual games. Dar altfel e un adventure clasic, cu poveste si personaje ce te tin aproape, dialoguri si puzzleuri tipice genului. E un adventure usurel, curge lin, nu ramai blocat sa te gandesti cum sa avansezi.

8/10

urmeaza Puzzle Bots
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests