Virginia

What would Guybrush Threepwood do?
Post Reply
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Virginia

Post by Quackers »

Las aici sa fie lasat aici ca nu merita thread nou, dar vai, cat de oribil e Virginia. Mi-a atras atentia ca avea soundtracku' facut cu ochestra filarmonica din Praga si parea un walky adventure dragut. Ce e de fapt Virginia iti dai seama din fix primele 3-4 minute, unde ai niste Credits aruncate inainte, asa foarte lavish, de parca esti la film si astepti sa inceapa. De fapt mint, din meniuri, ai 'smooth camera' default on, 'motion blur' default on, si 30 FPS lock, si daca incerci sa-l schimbi 'game's vision was aimed to be played at 30fps' sau ceva de gen. Lucru care dintr-un google aflu ca nu afecteaza cu absolut nimic, dar vroiau devii sa fie 'cinematic', plm macar pune-ma in 24 fps sa fie chestia chestie. Oricum, intrii in joc, si ai letterboxing sus jos fara nici un motiv valid, si desi am mai jucat walky games la viata mea, aici fix doar apesi W si dai cate un click din cand in cand. Absolut nimic altceva, si n-ai nici text/dialog de procesat. Doar animatii si cateva scenarii. N-ai nimic de explorare, sau ceva gameplay in sine, poti la fel de bine sa urmaresti jocul pe un let's play fara comentarii unde tipul nu sta sa se uite in toate cotloanele si ai probabil o experienta mai buna.

Totul e si pe jumpcut, mergi printr-un coridor, poc, iti da fast-forward la urmatoarea locatie. Ai facut click pe buton, poc, urmatoarea locatie (sau timp ca desigur ca nu e cronologic, mild spoiler).

Cat despre story and shit, jucat cateva ore, absolut nimic nu m-a tinut in scaun, foarte David Lynchy dar neinteresant. Desi la fel de 'high art' Kentucky Route Zero macar e interesant de-a dreptul si e joc in plm.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Despre jocuri adventure

Post by Mahdi »

Sincer, parcă mai mult mi-ai stârnit interesul pentru el cu rândurile de mai sus. Știam de mai demult de joc, îl trecusem cu vederea, dar m-ai convins cu „foarte david lynchy”. Văd că are și mixed reviews pe steam, deja toate ingredientele pentru divisive masterpiece sunt acolo.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Despre jocuri adventure

Post by Quackers »

Asta e cel mai bun exemplu de ce obiectivitatea in reviews e overrated, si de ce a fi subiectiv poate ajuta mai mult pe cineva decat sa'i prezinti "just the facts m'am". :) Sper ca ai mai mult noroc sa-ti placa decat am avut eu.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Virginia

Post by Mahdi »

Glumeam la faza cu toate ingredientele pentru divisive masterpiece, btw. Am jucat destule jocuri care se pretindeau artsy încât să fiu mai circumspect.

Acestea fiind spuse, am terminat Virginia și nu mi s-a părut deloc oribil. Cred că ajută foarte mult să știi dinainte în ce te bagi. Este într-adevăr un walking simulator cu interacțiune la minim (ușor mai multă decât în Dear Esther, dar în orice caz, în capătul ăla al spectrului). Sunt clare și influențele infamului Thirty Flights of Loving, titlu de altfel citat și în credits. Per total mi s-a părut decent realizat, atât vizual cât mai ales muzical. Chiar mișto muzica. Am jucat cu siguranță walking sims mult mai proaste și mai pretențioase.

Cum mă așteptam, elementele lynchiene sunt doar de suprafață. Și povestea mi s-a părut straightforward, nu am rămas cu prea multe semne de întrebare la final. Încă aștept jocul care să sublimeze în format ludic experiența unui film de Lynch.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Virginia

Post by Quackers »

Yeah, muzica a fost motivul pentru care am si bagat in joc, si da, visual-wise are o coherenta si un focus misto, but i just need a bit more man, ca vorba aia, aproape ca mai bine il vedeai pe youtube lets play. Macar stateai pe canapea si nu-ti bateai capul cu un click la trei minute sa continui. Anyhows, ma bucur ca a prins la altcineva.
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests