Thimbleweed Park

What would Guybrush Threepwood do?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thimbleweed Park

Post by ola small dickie »

fucking hell ce review!!!


The Good:

Deep, compelling story with twists around every corner; memorable characters with excellent voice acting and humorous dialog; gorgeous backgrounds and animation; diverse environments invite lots of exploration and interaction; substantial gameplay with multiple protagonists.

The Bad:

All good things must come to an end.

Our Verdict:

An incredible game that takes all the best parts of how classic adventures used to be made and then adds so much more to ensure it stands up to today’s standards. Thimbleweed Park is a gem that will be remembered for at least another 30 years.

5/5

aseara am fost la fotbal dar azi de abia astept sa intru in el cand ma intorc de la serviciu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
SYLENTm
Space Invader
Posts: 43
Joined: 26 May 2014, 22:58

Re: Thimbleweed Park

Post by SYLENTm »

Cand jucati cu Delores si sunteti in biblioteca cititi "The True Secret of Monkey Island" :D
Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Thimbleweed Park

Post by Azad »

Ola, iti astept parerea. :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thimbleweed Park

Post by ola small dickie »

Azi l-am cumparat de pe GOG dar lulu timp si de joaca. Maine vreau sa intru in el. VREAUUUUUU
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Thimbleweed Park

Post by Mahdi »

Am jucat și eu ieri o oră. Îmi place stilul grafic retro [sic!], le-a ieșit bine. Are umor clasic lucasarts, la unele glumițe chicotești, la altele dai ochii peste cap. All in all, e promițător, pare clar mai bun decât Broken Age.
REMEMBER CITADEL
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Thimbleweed Park

Post by cg1700 »

la altele dai ochii peste cap
Mai ales schimbul ala de replici despre cum inainte se murea in adventure games dar au venit LucasArts si au schimbat asta. Ala mi s-a parut foarte cringy.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thimbleweed Park

Post by ola small dickie »

Am jucat pana la Ransome the clown. Am jucat putin si cu el, pana am iesit din cabina lui ca acum trebuie sa plec. M-a prins, de abia astept sa continui. Ransome pare super misto, cred ca o sa fie distractie mare bucatile cand joci cu el. Glumitele cu lucasarts, sierra, monkey island, day of the tentacle etc mi-au placut. La prima gluma e mai ciudat ca te scoate din atmosfera jocului (foarte misto de altfel) dar apoi m-am obisnuit si chiar le-am apreciat. E tare pana acum
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Thimbleweed Park

Post by Azad »

Si eu l-am jucat tot pana acolo, ca eram foarte curios sa vad ce e cu el. Soundtrack-ul si voice actingul sunt nemaipomenite. Abia astept sa mai joc.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thimbleweed Park

Post by ola small dickie »

Da, excelente amandoua. Pe pagina de facebook a jocului au pus coperta pt cine vrea sa isi faca caseta sau cd cu soundtrackul :)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Thimbleweed Park

Post by .chester »

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thimbleweed Park

Post by ola small dickie »

nice, tre sa caut emisiunea pe situl digi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thimbleweed Park

Post by ola small dickie »

Am ajuns la Delores. M-a prins super mult. Din ala de de abia astept sa ajung acasa sa ma bag iar la el.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thimbleweed Park

Post by ola small dickie »

Am terminat si cu Franklin....Frank Zappa :lol: :lol: , acum sunt pe la hotel cu cei 2 detectivi. MAMA CUM E JOCUL!!!! Ron Gilbert you brilliant fat bitch!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Thimbleweed Park

Post by Mahdi »

Eu l-am terminat acum câteva zile. Mi-a plăcut. Cred că mai puteau lucra la final, mi s-a părut că l-au livrat prea din scurt.

Sper să mai urmeze și altele. Mi-a redeschis pofta pentru point & click-uri. Cred că o să-mi iau Full Throttle remastered, dacă tot l-am ratat la vremea lui.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Thimbleweed Park

Post by DerangedGenius »

Mahdi wrote:Eu l-am terminat acum câteva zile. Mi-a plăcut. Cred că mai puteau lucra la final, mi s-a părut că l-au livrat prea din scurt.
Deși amuzant, nu m-am putut abține din a mă gândi că e vorba și de puțin lazy design sau graba de a termina jocul. Still, worked. Dar m-a lăsat cam...gata?

Mi-a luat 19 ore să-l termin și nu știu dacă să fiu dezamăgit de mine sau nu. Mai ales că din câte observ sunt multe lucruri pe care încă nu le-am făcut, așa că e bine că am păstrat salvări din diverse porțiuni ale poveștii.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Thimbleweed Park

Post by TG »

nu stiam nimic despre jocul asta si am dat si eu acum un google. iiighhhhh ce e cu personajele alea cu capul marel? chiar trebuia sa ii faca cu capul mare? mi se pare ca se potrivesc ca nuca in perete capurile cu restul costumelor si miscarilor din ce vad in poze. se incearca sa castige din grupul de nerds care au jucat maniac mansion sau care-i faza? bleah
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Thimbleweed Park

Post by .chester »

:lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thimbleweed Park

Post by ola small dickie »

TG wrote:nu stiam nimic despre jocul asta si am dat si eu acum un google. iiighhhhh ce e cu personajele alea cu capul marel? chiar trebuia sa ii faca cu capul mare? mi se pare ca se potrivesc ca nuca in perete capurile cu restul costumelor si miscarilor din ce vad in poze. se incearca sa castige din grupul de nerds care au jucat maniac mansion sau care-i faza? bleah
le sta super bine cu capul mare!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Thimbleweed Park

Post by .chester »

Eu nu cred ca il voi termina. Sunt la Act 4 si am 5 personaje fiecare cu cate 50 de cacaturi in inventar si nu mai stiu ce sa fac. Nu ma mai duce capul.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thimbleweed Park

Post by ola small dickie »

vezi ca poti sa arunci la tomberoane obiectele de care nu e nevoie
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests