Gaming Club

Moderator: RaptoR

User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Gaming Club

Post by Cristan »

Ce-ați zice să organizăm şi un Gaming Club, după modelul Movie Club? Adică cineva propune un joc şi toată lumea trebuie să-l joace în următoarea săptămână.

Știu că unii încă mai joacă clasicii, Thief, Baldur's Gate, Quake sau altele. Dar când ați jucat sau chiar și auzit ultima dată (asta dacă ați făcut-o vreodată) de Anachronox? Sau Gobliiins? Sau Metal & Lace, Dark Seed, Neverhood, Shogo MAD, Daikatana (l-ați jucat vreunul?), The Wheel of Time, Faust - Seven Games of the Soul, Heavy Metal FAKK 2, Theocracy, Kohan, Vangers, Darwinia, X-Men Origins: Wolverine, You Are Empty?

Ne-am crea astfel ocazia să (re)descoperim jocuri interesante, mai scurtăm backlogul experimentând unele jocuri pe care altfel nu le-am juca deloc din lipsa de timp, și nu în ultimul rând, să facem câte o incursiune down memory lane (cum am traduce asta în română?), ca niște boșorogi ce suntem.

Acum na, fiind vorba de jocuri care durează multe ore, nu de un film de maxim două ore, nu avem cum să parcurgem fiecare joc întregime. Propun în schimb să jucăm o felie reprezentativă: cel care alege jocul va specifica și o ţintă de gameplay, în funcție de joc, astfel încât investiţia de timp să fie tot în jur de 1,5-2 ore/joc. Exemplu: X minute, X misiuni, personaj de nivelul X, sosirea în orașul X, până ajungeți în Iron Age, până deblocați X, etc. Dacă e nevoie, folosim și cheats, salvări de la un punct mai avansat din joc, tips & tricks ca să trecem de părțile mai încete/plicticoase de la început etc. Chiar și așa, e clar că unele jocuri se vor preta prea bine la genul ăsta de evenimente. E simplu, nu le alegem.

(Tot cel care propune ar trebui să aibă și posibilitatea să le dea jocul celor care nu îl au (uhm... DRM-free) și eventual să-l și testeze înainte, să vadă că merge.)

Și putem, la o adică, să și limităm alegerile cronologic, sau să le facem tematice, gen "niciun joc mai nou de 2010", sau "hidden gems din secolul XXI", sau "jocuri cu review în Level în anul X" etc.

Mie îmi place ideea, cred că o să mă înscriu. :)

-----

Edit:

Lista celor înscriși până acum:

Image - Cristan
Image - McWilliams
Image - Stokkolm
Image - Mahdi
Image - Azad
Image - Ferrrrrrrrrdinand
Image - TG
Image - sebas
Image - ne0lith
Image - ciolan

Pe banca de rezerve, până găsesc toate obeliscurile:
Image - juve3332
Image - Fular
Image - TaikoKaira

-----

Edit 2
Ordinea în care postăm:
  • Mahdi
  • TG
  • Cristan
  • Ferrrrrrrrrdinand
  • Azad
  • sebas
  • Fular
  • McWilliams
  • Stokkolm
  • TaikoKaira
  • ne0lith
  • marvas
  • juve3332
  • ciolan
Am inclus pe toată lumea. Cine nu are timp să posteze când îi vine rândul, anunţă şi-l mutăm la coada listei, no problem. Sau dacă nu postează în 24 de ore de când îi vine rândul.

Se mai poate înscrie oricine, va fi adăugat la sfârşit.


Image

Reminder reguli:
  • Timp de joacă - 2 săptămâni (de sâmbătă până sâmbătă). Dacă termină toată lumea de jucat mai devreme un joc, decalăm runda următoare.
  • Alegeţi orice joc doriţi. În principiu anything goes, dar preferabil să nu fie din cele ultra-jucate.
  • Pentru că timpul e mai preţios, dacă majoritatea nu e de acord cu o alegere din vreun motiv (sau nu poate fi jucat din motive tehnice), se alege altceva.
  • Cine propune jocul ar trebui să-l testeze înainte să vadă că rulează ok pe sistemele moderne şi să aibă posibilitatea să-l ofere celor care nu au jocul.
  • Cine propune trebuie să stabilească şi o ţintă orientativă de gameplay, adică cât şi ce anume să jucăm din jocul respectiv, eventual cu material ajutător (cheats, tips&tricks, salvări etc.)
  • Ar fi frumos dacă cine propune jocul oferă şi puţin context istoric şi critic pentru acel joc: linkuri către nişte articole, scurt istoric, o amintire personală, trivia interesantă, etc.
Last edited by Mahdi on 31 Jan 2018, 13:22, edited 1 time in total.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Gaming Club

Post by McWilliams »

Ar fi fost ciudat sa propui ideea, apoi sa inchei cu "eu o sa ma uit de pe margine si o sa ma amuz copios. sa nu uitati sa puneti poze!".

In limita timpului disponibil, incerc sa particip si eu. Doar ca nu ma vad (prea curand) avand recomandari de facut in materie de jocuri - ce am jucat, oricat de vechi, era si destul de "mainstream", ca altfel nu imi venea din Australia. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Gaming Club

Post by Mahdi »

Sunt înăuntru.

@McWill - poți propune și ceva ce n-ai jucat încă, dacă n-ai ceva mai puțin popular la activ.

Propun un interval de două săptămâni între jocuri. Chiar dacă cerința e de 1-2 ore pe joc, un joc este de regulă mai solicitant decât un film. Și am văzut că se cam întârzie și la Movie Club cu impresiile. :)
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming Club

Post by Cristan »

McWilliams wrote:Ar fi fost ciudat sa propui ideea, apoi sa inchei cu "eu o sa ma uit de pe margine si o sa ma amuz copios. sa nu uitati sa puneti poze!"
Era o glumă, normal că particip. :)
Mahdi wrote:Propun un interval de două săptămâni între jocuri. Chiar dacă cerința e de 1-2 ore pe joc, un joc este de regulă mai solicitant decât un film.
Mi se pare cam mult, am ajunge la doar două jocuri pe lună. Poate că 10 zile ar fi un compromis mai bun, dacă întârzierile devin o problemă.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Gaming Club

Post by Mahdi »

Două jocuri pe lună sună ok. Ne grăbim? :) Putem opta pentru o altă metodă de selecție a programului de lucru, dacă ți se pare că ne-am lungi prea mult. De exemplu, indiferent de numărul celor înscriși, să avem un sezon de 5 jocuri. Propunerile se fac la grămadă, din care se aleg 5 jocuri prin vot sau tragere la sorți.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Gaming Club

Post by juve3332 »

"Sa ne revizitam trecutul", pentru interpelarea lui Cristan? Altfel, nu suna rau, dar mi-e imposibil sa stiu de-acum cu timpul. Dar iau in considerare.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming Club

Post by Cristan »

Da, sună bine. Cred că ar merge și "incursiuni printre amintiri" sau chiar "plimbări pe aleile memoriei" :)

@Mahdi: da, nu-i o idee rea, dar hai să vedem întâi că suntem mai mulți interesați, că văd că nu s-au arătat prea mulți amatori deocamdată.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Gaming Club

Post by juve3332 »

"Incursiunile" da, cu "plimbarile" deja incepem sa frizam lirismul de canton. :lol:
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Gaming Club

Post by DarthZombie »

Promenade pe faleza trecutului ancestral :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Gaming Club

Post by McWilliams »

I am here to game, not to make love to 8-bits.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Gaming Club

Post by Stokkolm »

Promit ca nu o sa aleg Star Wars Battlefront 2.

Cel putin nu ala din 2005.

:twisted:
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming Club

Post by Cristan »

juve3332 wrote:cu "plimbarile" deja incepem sa frizam lirismul de canton. :lol:
Nici n-am înțeles ce-ai spus. Deh, dacă m-a mâncat... :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Gaming Club

Post by juve3332 »

Ei, ziceam de exprimarea cu "plimbarile pe aleile memoriei" ca ne apropiem de un lirism mai degraba la limita plasmuirilor unor batrani padurari beti dintr-un canton silvic. Am fost eu elipitic, nu ca n-ai mancat tu. :D
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Gaming Club

Post by DarthZombie »

Incep sa banuiesc ca juve este un batran padurar care s-a imbatat candva intr-un canton silvic de mentioneaza cu atat specifitate un asemenea scenariu...
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Gaming Club

Post by Iavo »

Elipitic? Specifitate? Sigur n-am mancat eu 8-|
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Gaming Club

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Gaming Club

Post by Mahdi »

Deci dacă am înțeles bine, suntem 5 gentlemeni până acum în club:

Image - Cristan
Image - McWilliams
Image - Stokkolm
Image - Mahdi
Image - Azad

Pe banca de rezerve, până găsește toate obeliscurile:
Image - juve3332

Lista e încă deschisă, dar nu uitați, fără Diplomacy.
Last edited by Mahdi on 30 Jan 2018, 22:05, edited 1 time in total.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Gaming Club

Post by McWilliams »

Da' multumesc mult, Mahdi. Cat RASISM pe acest forum!

Edit: @juve - este vreo diferenta?
Last edited by McWilliams on 30 Jan 2018, 19:20, edited 1 time in total.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Gaming Club

Post by juve3332 »

Uuu, sunt elf sau elfa?!
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Gaming Club

Post by DarthZombie »

Esti Gelu', deci un el. Parca.
Post Reply

Return to “Gaming Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests