Impresii și alte ne-review-uri

Tot ce ţine de site-ul forumului.
Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Impresii și alte ne-review-uri

Post by Cristan »

Edit: pentru că lumea tot nu se înghesuia la gaming club, am decis să schimb destinația micilor impresii de aici și să fac o serie de articole cu ele.

-----

Până se mai înscrie lumea la gaming club, eu am hotărât să-mi fac propriul program de „gaming de carantină” și, pentru că lucrez de acasă, voi încerca să joc în fiecare zi un joc nou în „pauza de prânz” (jumătate de oră - o oră), să mai aerisesc puțin backlogul, că am strâns destule de pe la bundles. Și am început cu...

Planet Alpha
Un adventure platformer 2.5 tipic, semi-românesc, și cu o premisă simplă - un astronaut naufragiat pe o planetă extraterestă - cu gameplay simplist, dar cu grafică și design extraordinare - culori plăcute și mai ales lumina, care transformă complet ambianța: jocul are ciclu zi-noapte, ba mai mult, poți și controla mișcarea soarelui în anumite momente (cel puțin la început). Cred că o să mai joc.

Image

Horizon Chase Turbo
Un arcade racer clasic, cu progresie clasică - ai harta lumii și concurezi ca să deblochezi alte regiuni. Grafică plăcută, senzație de viteză, control simplu și iertător, bun pentru o pauză de relaxare.

Image

Aaero
Un joc "muzical" similar oarecum cu Audiosurf sau Thumper. Conduci o navă prin peisaje futurist-industriale încercând s-o menții pe o linie generată să se potrivească cu muzica electronică de pe fundal. Ocazional trebuie să și împuști niște nave inamice. Senzația de viteză e foarte puternică, impactul fiind amplificat foarte mult de muzică (foarte mișto) și de efectele sonore. Recomand.

Image

12 Is Better Than 6
Top-down shooter cu "cowboy", cu perspectivă și gameplay puțin similare cu Hotline Miami. Principalul punct de atracție e grafica monocromă, într-un stil ca cel pe care-l foloseam în timpul școlii să desenăm (eu cel puțin) diferite scene cu pixul pe caiet. Acțiunea e rapidă și controlul interesant - fiecare împușcătură necesită două clicuri - unul să tragi, dar încă unul ca să armezi (în cazul pistolului) sau să reîncarci (în cazul puștii). Interesant, drăguț o perioadă și cam atât.

Image

Vineri n-am apucat să joc nimic, că am fost ocupat. Să vedem ce ne aduce săptămâna viitoare.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Gaming Club

Post by marvas »

m-am apucat si eu de Planet Alpha saptamana asta, se pune? Inca o persoana si e club.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming Club

Post by Cristan »

Sigur că se pune.

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming Club

Post by Cristan »

Cristan wrote: 21 Mar 2020, 13:13voi încerca să joc în fiecare zi un joc nou în „pauza de prânz” (jumătate de oră - o oră)
Nici săptămâna asta n-am reușit să joc decât 4:

Vecter
Un infinite racer cu o navă ce plutește pe autostrăzi neon, în care fiecare impact e fatal. Scorul crește în funcție de distanța parcursă. Ușor de jucat, greu de jucat bine - jocul necesită îndemânare pentru scor mare. Cu culori și muzică customizabile, preț zero și fiind făcut și de un român, merită încercat măcar o jumătate de oră.

Image

Train Valley
Ce joculeț drăguț! Train Valley e mai mult un puzzle game cu trenulețe, în care trebuie să conectezi diferite orășele cu șine de tren (totul pe o planșă ce intră cam într-un singur ecran) și să ai grijă ca trenurile de o anumită culoare să ajungă în orașul cu culoarea corespunzătoare. Ritmul e molcom, poți pune pauză în orice moment, dar există și provocare, pe măsură ce crește numărul de orașe, trenuri și mai ales joncțiuni pentru care trebuie să schimbi macazul manual de fiecare dată.

Image

City of Brass
Am încercat și un joc de la Epic, de ce nu, a fost gratis (dar e și pe Steam). City of Brass e un shooter roguelike/roguelite/whatever - știți tiparul: niveluri random, permadeath, experiență adunată la fiecare run care îți deblochează chestii și așa mai departe. Elementul distinctiv al acestui joc e tematica inspirată din mitologia arabă - un oraș blestemat în mijlocul deșertului, plin de capcane, lămpi cu duhuri, vrăji, poțiuni. N-am jucat decât vreo oră, prea puțin ca să spun dacă e bun - mi-au plăcut grafica și designul de nivel, dar combatul și mișcarea personajului sunt puțin cam greoaie, nu e ceva foarte satisfăcător - am și murit de fiecare dată fără să termin nici primul nivel și mai e și o limită de timp. Nu știu, poate trebuia doar să mai joc să mă obișnuiesc.

Image

60 Parsecs!
Adventure/resource-management game din aceeași categorie cu Oregon Trail. Într-un viitor desprins din epoca spațială atomică a anilor 70 are loc un cataclism în urma căruia tu te găsești gonind prin spațiu cu o navetă de salvare împreună cu ce alți coechipieri și resurse ai apucat să aduni în ultimele 60 de secunde înaintea exploziei care distruge planeta. De aici încolo, ai de administrat resursele culinare și mentale ale întregului echipaj, de luat decizii pentru a rezolva evenimentele random care apar în fiecare zi și de a întreprinde expediții pe planetele (cel puțin sper că sunt mai multe planete și nu doar una). Mai departe… încă n-am ajuns, dar pare interesant. Jocul e destul de static - în afară de ecranul principal cu echipajul nu mai există decât câteva meniuri privind resursele sau rapoarte privind obiectivele și evenimentele random. Dar chiar și așa, nu e timp de plictiseală, jocul m-a captivat.

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by Cristan »

Pentru că lumea tot nu se înghesuia la gaming club, am decis să schimb destinația micilor impresii de aici și să fac o serie de articole cu ele. Chiar dacă am scris deja aici ce jocuri am jucat, veți găsi pe site o variantă extinsă a impresiilor, plus alte jocuri despre care n-am mai menționat aici. Și sper să reușesc să mai joc și să mai scriu și despre altele.

Prima impresie: Planet Alpha

https://candaparerevista.ro/posts/2020/ ... net-alpha/
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by Cristan »

https://candaparerevista.ro/posts/2020/ ... extorcist/

Hai că am venit și cu ceva nou, că despre ăsta n-am mai scris înainte :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by Cristan »

Încă un joc cu „curse” și „neoane”, dar complet diferit de cel de săptămâna trecută:

https://candaparerevista.ro/posts/2020/ ... sii-aaero/
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by Mahdi »

Ora Jocului continuă cu o entuziastă impresie a lui Cristan despre Train Valley.

https://candaparerevista.ro/posts/2020/ ... in-valley/
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by Cristan »

https://candaparerevista.ro/posts/2020/ ... -volantia/
Spoiler for Regatul din Cer:
Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by Cristan »

Încă una. De fapt trei. Dar e doar unul.

https://candaparerevista.ro/posts/2020/ ... ase-tokyo/
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by MC »

Imi plac foarte mult astfel de articole!
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Impresii și alte ne-review-uri

Post by Cristan »

Mersi, apreciez!
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Site candaparerevista.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests