Gaming în România (discuții generale)

Jocuri de R.O.M.Â.N.I.A.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România

Post by Cristan »

DevKnights is an awesome opportunity to meetup with indies, AAAs and all sorts of cool, crazy people that love the gaming industry. This episode we'll be featuring not one, but THREE indie studios and their projects, namely Bossgard, Raiders Of The Lost Island and Critique Gaming! Be there!
Evenimentul e mâine joi seară (7 iunie): https://www.facebook.com/events/1669545023124973

Şi linkuri către site-urile lor:
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România

Post by Cristan »

^ La evenimentul de diseară se adaugă și Unbound: Worlds Apart (Alien Pixel Studios).

Chiar, merge cineva de aici?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România

Post by Cristan »

Producătorul român de jocuri Amber lansează o reţea de studiouri de gaming şi face angajări
Amber pune bazele unei rețele de studiouri dezvoltatoare de jocuri, strategie prin care își propune să concureze cu cele mai reputate companii de gaming din lume.
Pentru a susține această creștere, doi veterani ai industriei de jocuri din România, Mihai Sfrijan, fost GM al King România, și Viorel Marinescu, fost Head of Operations al Electronic Arts România, s-au alăturat echipei de management a Amber. Cei doi vor coordona crearea și dezvoltarea rețelei, maximizând potențialul creativ și comercial al studiourilor interne pe plan local și internațional.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Gaming în România

Post by rege »

Dacă vor să mă facă dictator la proiectul "GTA Românesc 1933-2003" să-mi dea PM
the secret geometry of chance
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Gaming în România

Post by Cimitri »

Cristan wrote: 8 Jun 2018, 11:57 ..... Mihai Sfrijan, fost GM al King România,....
[/quote]

Wait a second! Mitza? As in, Level Mitza?
Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Gaming în România

Post by rege »

Mitza pe care toată lumea îl credea fată până au început să bage poze cu redactorii... apoi s-au prăbuşit vânzările...
the secret geometry of chance
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România

Post by Cristan »

Cimitri wrote: 8 Jun 2018, 20:23 Wait a second! Mitza? As in, Level Mitza?
The very same. Deși mă îndoiesc că-i mai zice cineva așa. (Sau cine știe, poate se recomandă chiar el așa, poate se duce la agățat și e suficient sa zica hey baby, știi cine sunt eu? Level Mitza!)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România

Post by Cristan »

Catalin Butnariu wrote:Salutare,

Dupa cum unii dintre voi stiti deja, sunt unul din fondatorii Carbon Incubator. Carbon a implinit recent 2 ani de la lansare, timp in care am lansat 6 jocuri (unele mobile, unele PC, unele lansate global, altele inca in soft-launch / Early Access). Cu aceasta ocazie, pentru a ne conecta cu comunitatea din Romania si pentru a impartasi din experienta noastra de pana acum, vom organiza un AMA (Ask Me Anything).

Maine, la ora 14.30, ma gasiti pe canalul de Discord al comunitatii Romanian Game Developers (server link: https://discord.gg/qYgP4km) si voi raspunde la intrebari despre Carbon, game dev si ce mai vreti voi.

Pe maine!
Mâine însemnând marți, 3 iulie.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by Cristan »

Romanian government boosts games industry with €94 million tech fund
Romanian game developers were given a major boost at the Dev.Play conference in Bucharest today, when the national communications minister announced a €94 million investment fund for tech companies.

While that money will be available to all companies in the country's tech sector, the games industry is especially well placed to benefit from the fund; international publishers such as EA, Ubisoft, Bandai Namco and King all have offices in Romania, which often serve as co-development studios on major franchises.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România

Post by Cristan »

Cristan wrote: 4 Jun 2018, 10:26 Pe 1 iunie s-a lansat Azuran Tales: Trials de la studioul Tiny Trinket Games.
Azuran Tales: Trials offers old-school platformer gameplay with a hardcore combat experience, punishing levels and brutal enemies to defeat. Don't expect any help as you explore all of its handcrafted levels full of lore, monsters, traps, and unique Bosses. This game is straightforward and hard to beat.
E la reducere -50% pe Steam toată săptămâna.

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by Cristan »

Tauronos e la reducere într-un bundle pe Indie Gala.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by Cristan »

phpBB [video]
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by Cristan »



Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by kensky »

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

https://www.reddit.com/r/Romania/commen ... ia/efjlhd9
Jocul Magic World - Taramul Fermecat este un joc romanesc creat de Funtasy Studios si publicat de Voxline Communications in anul 2003 si este format dintr-o trilogie de jocuri, partea intai numindu-se Fortareata de la Miazazi.

Eu am gasit partea intai la mine in casa si am vrut sa caut pe internet daca o pot gasi pentru downloadat fiindca nu mai am un DVD/CD ROM la calculatorul meu actual, insa nu am gasit nimic legat de achizitionat / piratat. Vazusem pe cineva pe acest subreddit cautand jocul si neavand de unde sa-l ia.

Asa ca m-am hotarat sa il pun chiar eu pe internet si astfel am spart CD-ul (nu la propriu) fiindca era protejat si nu se putea copia continutul de pe acesta. A fost destul de greu fiindca majoritatea programelor de copiere de pe cd-uri protejate nu mai stiu cum sa sparga cd-uri vechi, insa cu ajutorul unor baieti de pe subreddit-ul piracy, am reusit sa-l sparg folosindu-ma de CloneCD.

Aici vine partea in care am nevoie de ajutor. Daca este cineva care are partea a 2-a a jocului sau partea a 3-a, daca s-au publicat vreodata, v-as putea ajuta cu spargerea lor si dupa cu uploadarea lor pe internet, ca sa le pot pune intr-un pachet complet.

Cine doreste sa-l downloadeze si sa-l joace, sa ma anunte, fiindca nu cred ca am voie sa postez link pentru download fiindca ultima postare mi-a fost stearsa fara un anumit motiv.
Image

Link la installer joc: https://mega.nz/#!Hl9gTY5a!OvX6XlgR3cxq ... inspr1gCvY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by Magicake »

Shiiiit, imaginea aia mi-a amintit de... ceva. Nu stiu ce si cum si unde am vazut-o dar a fost un flashback rapid. That was many generations ago.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by marvas »

acum un an incerca sa il vanda cineva, nu stiu daca mai e valabil: https://www.negociat.ro/8-casete-cu-pov ... 10736.html
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Gaming în România (discuții generale)

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Made în România”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests