Streaming în România

User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Streaming în România

Post by Rukifer »

Nu ştiu dacă aici e locul topicului, dar încerc.
Basically, mă interesează părerea voastră despre streaming în România. Am observat câţiva streameri români care fac stream în engleză şi pare că le merge bine. Twitch partnership and all. Totuşi, credeţi că ar putea cineva să aibă succes făcând stream în română (şi nu jucând doar League of Legends)? Eventual să urmeze modelul "american" şi să facă asta full time? Este piaţa din România deschisă la aşa ceva?
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Streaming în România

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Da dar pe youtube cu Minecraft, GTA V Online si Fnaf pentru copii, twitch nu e kid friendly (este teen friendly dar aia joaca lol cred). Nu prea are sens sa faci un stream pentru romani cand ai putea incerca sa faci un stream in engleza si sa primesti mult mai multi bani (poate merge si-n rusa nu doar in engleza) pentru ca dolari>lei sau euro>lei (cu rubla(?) ruseasca nu stiu cum e)

Nu m-am uitat pe date de la twitch (cati se uita din ce tara? ce varste au?)dar daca exista astfel de statistici atunci acolo e si raspunsul la intrebarea ta. De ce, vrei sa faci stream?
St4rL1gH7
Space Invader
Posts: 18
Joined: 17 May 2016, 18:27

Re: Streaming în România

Post by St4rL1gH7 »

Că streameri români care fac pe Twitch in limba romana cu parteneriat merită menționat canalul CreativeMonkeyz, cei care fac Robotzii. De curând au sărbătorit 3 ani de când fac asta și constant au câteva mii de oameni online. S-a legat o comunitate frumoasă și cu anumite standarde calitative.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Streaming în România

Post by Rukifer »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: Nu prea are sens sa faci un stream pentru romani cand ai putea incerca sa faci un stream in engleza si sa primesti mult mai multi bani (poate merge si-n rusa nu doar in engleza) pentru ca dolari>lei sau euro>lei (cu rubla(?) ruseasca nu stiu cum e)
Nu m-am uitat pe date de la twitch (cati se uita din ce tara? ce varste au?)dar daca exista astfel de statistici atunci acolo e si raspunsul la intrebarea ta. De ce, vrei sa faci stream?
M-am apucat de stream pe Twitch acum vreo 3 luni, aproape 4. Între timp, am avut plăcuta surpriză de a sări de 1000 followers. Am început cu ideea de a face stream în engleză - publicul e mai larg. Am sfârşit prin a vorbi mai mult în română pentru că am jucat League într-o seară şi au venit o droaie de oameni. All good so far.

Problema e că, aparent, oamenii nu sunt prea interesaţi de alte jocuri. The Fractured But Whole a stat undeva la sub 10 viewers, spre exemplu, viewers care au sărit brusc la ~30 când mi-am luat o pauză să mănânc. >__>

Mă bate gândul să încerc să fac ceva axat pe piaţa din România: ştiri din gaming, convenţii, jocuri indie româneşti. În acelaşi timp, nu ştiu câţi oameni ar fi interesaţi de asta, văzând cum stau lucrurile până acum. Şi nu ştiu cum m-ar ajuta, în viitor, financiar. Momentan, am norocul de a-mi permite să fac asta aproape full time şi mi-ar plăcea să se transforme într-un job. Dar nu ştiu cât curaj o să mai am.

Partea proastă e că încep să mă şi satur de propuneri în privat de genul "cât vrei să plătesc pentru un stream în care îţi aleg eu hainele?". Ştiu că nu prea pot face nimic, dar fetele care stau cu nurii pe-afară pe Twitch nu mă ajută deloc. XD

So yeah, cam ăsta mi-e oful. Şi de-asta mă interesează părerea unor oameni care nu sunt copii de 12 ani. Would it be worth to give it a try?

Also,
St4rL1gH7 wrote: Că streameri români care fac pe Twitch in limba romana cu parteneriat merită menționat canalul CreativeMonkeyz, cei care fac Robotzii
Cred că e cel mai popular canal de streaming românesc, dar ei au avantajul de a fi fost populari încă de pe Youtube. Eu n-am norocul ăsta. :/
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Streaming în România

Post by McWilliams »

Banul nu are culoare, miros sau gust - pot fi si pule botswaneze, atat timp cat se traduc in venit pentru contul tau de twitch. Asta ca raspuns la teoriile de navigatie a spatiului venite pe filiera Ferrrrrrrrrrrrrrdinand.

Singura hiba in a face stream in romana este ca limba romana nu este de circulatie internationala. Ca atare, iti restrictionezi singur, din start, segmentul de potential viewers. Altfel, n-are nicio treaba "modelul american" cu "e piata din Romania deschisa la asa ceva". Peste tot in lume, exista un segment de populatie care nu o sa dea doua parale pe tine si pe canalul tau, un segment care o sa se uite la canalul tau si un segment care o sa si sustina financiar (sub o forma sau alta) canalul tau. Resping din start orice notiune cu "romanul nu plateste daca poate si gratis".

Legat de Creative Monkeys, canalul ala are 3 ani si ceva de cand fac asta. Si mii de oameni online constant. In conditiile in care fac asta full-time (adica streaming zilnic, pe diferite jocuri - nu neaparat multe ore, nu neaparat variety streamer). Dar chiar si asa, abia acum 4 zile au atins 1000 de subs - adica oameni care cotizeaza lunar pentru acel stream. Valoarea respectiva nu este batuta in cuie, normal, dar este un barometru pentru cat de sanatos este si ce viitor are canalul tau. Acum sper ca poti judeca si singur situatia Creative Monkeys: daca un canal de twitch, care deja avea un fan base sanatos de pe urma activitatii prin alte parti (YouTube, merchandise shop etc.), a avut nevoie de atata timp ca sa faca o mie de abonati, in conditiile in care este greu de determinat daca acei 1000 tin "afacerea" pe plus, atunci...


Twitch partnership ain't what it used to be. La ultimul Twitchcon, parca s-au anuntat 120'000 de afiliati si cateva mii de parteneri. Deci nu e un club select, de elita, insa baremurile minime pentru a te incadra in affiliate sau partner nu cred ca ofera substitut pentru un job "clasic". Singura recomandare pe care o aud la toti streamer-ii mari si mici, dar cu vechime, este sa incerci streaming mai mult ca un hobby, la inceput. Cand si daca ai semnale ca poate deveni ceva serios, poti incerca sa te dedici intr-un mod mai profesionist. Altfel, e plin internetul de oameni care si-au dat demisia de la locul de munca pentru ca urmau sa isi asigure traiul din streaming.



Also, disregard everything I said if you have a nice cleavage. Boobs make the world go round - both offline and online.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Streaming în România

Post by Rukifer »

McWilliams wrote: Singura recomandare pe care o aud la toti streamer-ii mari si mici, dar cu vechime, este sa incerci streaming mai mult ca un hobby, la inceput. Cand si daca ai semnale ca poate deveni ceva serios, poti incerca sa te dedici intr-un mod mai profesionist. Altfel, e plin internetul de oameni care si-au dat demisia de la locul de munca pentru ca urmau sa isi asigure traiul din streaming.

Also, disregard everything I said if you have a nice cleavage. Boobs make the world go round - both offline and online.
You speak the tru tru indeed.
Motiv pentru care nu mi-am dat demisia de la un full time job să trăiesc din streaming. Totuşi, mi-ar plăcea să investesc acest newly found free time şi să încerc să fac ceva.
Mi-ar plăcea să încerc să fac ceva bazat pe piaţa din România doar pentru că nu am văzut prea mulţi oameni făcând asta. Şi nu-mi imaginez că voi ajunge eu să educ masele and shit, dar mi se pare drăguţ conceptul.

In regards to the cleavage, I tend to lack in that department. Şi nu ştiu cât de mult mi-ar plăcea să îmi pun la expunere the fun bags in exchange for Twitch popularity. XD
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Streaming în România

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu ma refeream la faptul ca tarile care folosesc acei bani tind sa aiba venit mai mare pe cap de loc (think Franta/SUA)(nu, nu pentru ca folosesc acei bani si nu lei), deci mai multi bani pentru donatii. Rukifer, ai putea incerca mixt, engleza in weekend si romana in timpul saptamanii sau viceversa. Poti sa ai un main game (dintre cele populare din pacate) si sa mai joci si alte jocuri mai putin cunoscute
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Streaming în România

Post by DarthZombie »

Din observatia mea, in general oamenii vin pentru joc [fie ca-i nou, fie popular, fie ambele] si raman pentru personalitatea streamer-ului [sau cat de bun e push-up-ul]. Dupa nevoi si posibilitati desigur, dar in opinia mea este mai usor sa te joci ce vrei tu sa te joci in loc sa stream-uiesti pentru a 800-a zi consecutiva acelasi joc care sa te faca sa-ti vrei sa-ti tai venele pentru ca daca tu nu te bucuri de joaca cam greu sa fii "entertaining". Ce e cert insa ca daca vrei sa ai un viewership stabil si/sau sanatos este sa ai un program pus la punct si sa te tii de el.

Avand in vedere cat de volatila e aceasta "industrie", nu recomand sa-ti pui ca obiectiv principal sa-l ai ca venit principal full-time. Just enjoy streaming si daca ajungi in postura in care faci bani frumosi din asta, foarte bine. Pe viitor poti ajunge sa mai scoti bani din sponsorizari [preferabil nu de la grey market key sellers, dar e alegerea ta in final] sau din merchandising [sunt surprins ca sunt oameni dispusi sa cumpere un tricou la suprapret doar pentru ca are imprimat o mema legata de un streamer anume] dar astea sunt chestii ce tin de un viitor destul de indepartat. Oricum avand in vedere costul vietii in Ro, banii din donatii/subscribtii de la americani si alti vestici sunt o rotunjire decenta a venitului si daca nu ai un canal foarte mare si cunoscut, deci nu-i ca si cum te roade prea tare aspectul asta imho.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Streaming în România

Post by Mahdi »

Erau la un moment dat 2 shai din Moldova care aveau un canal cu videouri în care le învățau jocuri pe prietenele lor (lol). Ce s-o mai fi întâmplat cu ei? Își scot banii de chirie din asta?
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Streaming în România

Post by Waaagh! »

Azi-maine le vine si lor randul la recursul compensatoriu al lui gargamel si aflam.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Streaming în România

Post by sebas »

Nu cred că are importanță dacă e mai profitabil streamingul în engleză sau română, e evident răspunsul dacă întreabarea e în pusă în vid. Dar contextul ei este mult mai important: poți face un stream bun de câteva ore în limba engleză? Prima necesitate este o engleză perfect fluidă, altfel streamul va avea limbaj de lemn și va fi lipsit de caracter. Bine, lipsit de caracter poate să fie oricum, dar într-o limbă în care te simți comfortabilă mai poți măcar lucra înspre îmbunătățiri.

Personal mi se pare că toți cei care pleacă înspre streaming sau youtube cu goals despre număr de subscriberi, cum le merge altora etc sunt sortiți eșecului. Piața nu mai este nouă, ba chiar deja saturată. Ar trebui să te intereseze doar ce poți face tu pentru a-ți diferenția canalul: trebuie să pleci cu un target viewership și un stil anume (energic sau laid back, ce fel de jocuri etc.). Asta cu hai că mă pun și eu la cameră și vedem câți followeri fac nu prea mai funcționează, a trecut de multișori ani perioada.

Uite o idee: îți procuri un costum de cosplay, faci strict jRPG streaming, începi cu Final Fantasy series, joci rol de waifu cu audiența, în română sau engleză în funcție de care ți-e mai comfortabil.
Last edited by sebas on 24 Oct 2017, 22:11, edited 2 times in total.
dump CHA
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Streaming în România

Post by Fular »

Mahdi wrote:Erau la un moment dat 2 shai din Moldova care aveau un canal cu videouri în care le învățau jocuri pe prietenele lor (lol). Ce s-o mai fi întâmplat cu ei? Își scot banii de chirie din asta?

Văd că încă există, deși ultimul clip e postat acum 3 luni
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Streaming în România

Post by mahri726 »

Eu m-am apucat de streaming acum cateva zile pe partea de gamedev. Din cand in cand, mai acceseaza cate un viewer streamul, apoi iese. Cred ca in general procesul de dezvoltare nu e prea entertaining. Jocul in sine conteaza cel mai mult.

Insa, din fericire, as putea sa fac si streamuri muzicale. Acasa, am echipamentul audio necesar, mult mai bun decat ce folosesc pentru gamedev. Sper ca aici interesul sa fie ceva mai mare din partea viewerilor.

Cred ca, pentru a avea un numar mai mare de vieweri, cel mai bine este sa combin mai multe tipuri de streamuri. Unele zile pot face gamedev, altele muzica, altele gaming.

Legat de proiectul de gamedev la care lucrez, il voi detalia intr-un nou thread.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Streaming în România

Post by Rukifer »

sebas wrote:Personal mi se pare că toți cei care pleacă înspre streaming sau youtube cu goals despre număr de subscriberi, cum le merge altora etc sunt sortiți eșecului. Piața nu mai este nouă, ba chiar deja saturată. Ar trebui să te intereseze doar ce poți face tu pentru a-ți diferenția canalul: trebuie să pleci cu un target viewership și un stil anume (energic sau laid back, ce fel de jocuri etc.). Asta cu hai că mă pun și eu la cameră și vedem câți followeri fac nu prea mai funcționează, a trecut de multișori ani perioada
Eu ştiu ce zici şi nu am plecat de la premiza că o să mă lăfăi în profit şi toate cele. Dar, pentru că channelul a crescut mai mult decât mă aşteptam, mă gândeam să iau mai în serios streamingul şi să încep să diversific content-ul. Şi principala mea întrebare era, ca research, dacă voi credeţi că ar avea success un series axat pe industria de gaming din România. Dacă voi, personal, v-aţi uita la aşa ceva, basically.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Streaming în România

Post by DarthZombie »

Si daca noi toti am spune cea ne-am uita am fi doar o mana de oameni. Daca ti-a crescut canalul mai mult decat te asteptai inseamna ca ai facut ceva cum trebuie si nu e nevoie sa faci vreo schimbare signifianta.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Streaming în România

Post by Stokkolm »

Nu pot urmari pe cineva care vorbeste despre jocuri in romana, mi se pare ca suna fortat, oricat de bun ar fi continutul. Poate ca functioneaza la publicul sub 15 ani, dar acolo nu ma pricep.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Streaming în România

Post by ola small dickie »

N-am urmarit streaming si nu urmaresc dar mi se par gresita ideea lui Stokkolm cu limba romana. Nu cred ca e de vina limba romana ci mai degraba cel care o foloseste. De exemplu eu as urmari videoclipuri in care Marius Ghinea sau Ciolan vorbesc despre jocuri.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Streaming în România

Post by sebas »

ola small dickie wrote:Marius Ghinea sau Ciolan vorbesc despre jocuri.
Asemenea. Și Raptor merge ascultat pe fundal. :D
Engleza e OK dacă ai accent și vocabular foarte bun. Altfel mai bine rămâi la native language.
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Streaming în România

Post by DarthZombie »

Accentul nu-i o problema cata vreme esti inteligibil. Vorbitorii de engleza nu-s niste elitisti si jumatate precum francezii carora le plezneste o vena cand aud o urma de accent si prind greseli banale. Accentul poate chiar sa mearga in avantajul tau in functie de pe ce tip de content te axezi.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Streaming în România

Post by McWilliams »

Duuuuuuuuuuuuudes, lumea nu este plina de vorbitori nativi de engleza. Poate parea culmea, stiu, dar cei mai multi sunt cu engleza ca prima limba straina. Sau a doua. Sau ceva prins prin intermediul internetului/mass-mediei. Si exceptand somitatile in ale lexicului si ale pronuntiei englezei britanice (ca pentru aia americana nu exista asa ceva), care oricum nu cred ca petrec timp pe twitch.tv altfel decat pe canalele IRL cu camgirls, nimanui nu o sa-i pese cat de stalcit vorbesti, atat timp cat exista ceva care sa-i atraga si sa-i pastreze pe acel canal. Sunt sigur ca sunt zeci de canale unde este nevoie de subtitrare pentru engleza detinatorului de canal, insa se strange lumea ca la urs pentru ca stie sa faca show. Sau stie sa joace ceva Dumnezeieste. Sau face tarte misto. Sau sau sau

Ca daca era dupa dictie si accent, Morgan Freeman si Meryl Streep s-ar fi p***t cu bolta pe toti ceilalti "parteneri" twitch. Acum, na, daca Rukifer si-ar propune vreodata sa isi castige existenta din dublaj audio la carti prin Audible, este bine de stiut ca avem cate ceva sa-i spunem si pe latura asta. Altfel, insa...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Streaming, podcasts, canalizare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests