decembrie_2019

leftclickghinea.ro este site-ul lui Marius Ghinea

Moderator: Marius Ghinea

Post Reply
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

decembrie_2019

Post by Marius Ghinea »

Review "Gibbous: A Cthulhu Adventure

"În cei cîțiva ani de cînd nu am mai „funcționat” ca jurnalist de gaming, mai multe jocuri românești au fost lansate pe piață. Dintre acestea, un proiect îmi este mai cu seamă drag – Gibbous: A Cthulhu Adventure, al celor de la Stuck In Attic."

Nota. Momentan pagina leftclickghinea.ro nu este optimizata pentru telefoane mobile, ci numai pentru desktop. Din acest motiv, pe telefon este bine sa mergeti direct la pagina de review, deoarece homepage-ul sitului nu se afiseaza corect pe mobil.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: decembrie_2019

Post by marvas »

bine-ai revenit! Sper sa ai timpul si rabdarea sa continui acest proiect, pentru ca e foarte promitator.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: decembrie_2019

Post by ola small dickie »

Ave!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: decembrie_2019

Post by MC »

Sper sa poti tine acest proiect cat mai mult timp! Sa am ocazia sa mai citesc orice scris de MG e mai mult decat imi pot dori.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: decembrie_2019

Post by Azad »

Ca tot am ramas marcat de un anume joc recent: sounds pretty fuckin' disco!
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: decembrie_2019

Post by Marius Ghinea »

Multumesc, working on it. :-)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: decembrie_2019

Post by MC »

Apropo, e foarte misto treaba cu review-ul si in format audio! E prima data cand aud vocea lui Marius si e foarte placut de ascultat.
Fantastica treaba cu site-ul asta!
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: decembrie_2019

Post by Jaunty »

Mi-e drag acest proiect. Nu numai că Marius Ghinea s-a întors, dar etosul și realizarea site-ului https://leftclickghinea.ro/ sunt sublime:
- Versiunea audio a articolului (în format ogg, no less) e o idee tare bună, mi-e mai la îndemână să ascult cât fac alte treburi decât să citesc.
- Are feed RSS, deci ne putem abona fără să fim urmăriți de Facebook/Twitter/whatever.
- RSS + audio = podcast. Deci leftclickghinea.ro poate fi ascultat pe orice podcatcher. Recomand AntennaPod pe Android.
- Cel mai bun privacy policy ever.
- Merge fără javascript.
- Î din I :)

Are asperități de beta, trebuie făcut să arate mai bine pe mobil, dar începutul e promițător, fundația e trainică.

Marius, ai putea să-ți înscrii feed-ul pe https://fyyd.de/, https://gpodder.net/ (dacă mai merge), itunes, etc.

Marius Ghinea wrote: 27 Dec 2019, 11:01 imi este de folos daca imi puteti raporta existenta vreunui cookie pe pagina leftclickghinea.ro care pare sa colecteze date despre vizitatorii sai.
Cookie-uri nu văd, dar site-ul încarcă resurse de pe fonts.googleapis.com, gstatic.com și wp.com. Deci respectivii terți primesc date despre activitatea vizitatorilor pe site. Se rezolvă simplu, descărcând pe server acele resurse (fonturi, css, js, etc) și schimbând link-urile. Posibil ca Wordpress (sau tema) să aibă o opțiune care face asta automat.

Mai lipsesc security headers. Dacă nu ai cum să umbli la headere, cel puțin poți adăgua

Code: Select all

<meta name="referrer" content="no-referrer" />
în <head> pe fiecare pagină. Fără asta, fiecare click pe un link transmite pagina pe care e pus link-ul.

Se pot face analytics și fără să stochezi sau să pasezi date personale. Am dat aici detalii. Dacă vrei, poți folosi https://analitice.candaparerevista.ro și pentru site-ul tău. Spune-mi dacă te interesează.

Astea văd să fie problemele de confidențialitate. Spune-mi dacă vrei să explic mai detaliat sau să te ajut cu ele.

De fapt mai e una. Putem discuta mult despre care ar trebui să fie relația optimă dintre un site și Facebook. Mi se pare mult mai ok să stochezi, de exemplu, adrese de email pentru un newsletter (care se șterg când userul dă unsubscribe) decât să încurajezi folosirea Facebook, care supraveghează miliarde de oameni în cel mai mic detaliu posibil dpdv tehnic. Cred că aș încerca să fac din pagina de Facebook un drum cu sens unic către site și aș încuraja folosirea feed-ului RSS. Dar poate aș sacrifica din popularitatea site-ului făcând asta. Posibil să existe un echilibru sănătos între cele două, sau poate cel mai bine e să „just say no”. Nu-mi dau seama.

Încă ceva: poți scoate parametrul "sid" (session id) din link-ul către forum: https://forum.candaparerevista.ro/viewforum.php?f=88
User avatar
Abnaxus
Space Invader
Posts: 15
Joined: 19 Feb 2017, 20:33

Re: decembrie_2019

Post by Abnaxus »

Bine ai revenit domnule Ghinea, acest CTP al jocurilor video. De curand am recitit recenzia ta la jocul Cryostasis si am realizat ca acel articol aproape atinge nivelul de literatura. De abia astept sa te recitesc.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: decembrie_2019

Post by Marius Ghinea »

Abnaxus wrote: 30 Dec 2019, 21:57 Bine ai revenit domnule Ghinea, acest CTP al jocurilor video. De curand am recitit recenzia ta la jocul Cryostasis si am realizat ca acel articol aproape atinge nivelul de literatura. De abia astept sa te recitesc.
actually, de fiecare data cind il vad pe CTP parca il vad pe tata. doar ca tata era mai frumos si mai destept :-)

acum ca mi-ai amintit de Cryostasis, tre sa caut Biblia bunicului sa recitesc Ecleziastul. si sa caut si cartea lui Gorki. acel articol was a labor of true love :-)
multumesc.


@Jaunty
voi avea multe de invatat, si mesajul lui Jaunty imi este de un imens folos. cine mai are astfel de mesaje cu caracter tehnic sa-mi transmita, I'm all neurons.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: decembrie_2019

Post by Cristan »

Marius Ghinea wrote: 1 Jan 2020, 18:28si sa caut si cartea lui Gorki
Am scanat eu cele 3 povestiri menționate în articol (Batrana Izerghil, Konovalov și Cum n-au inghetat un baiat si o fetita): https://drive.google.com/open?id=1GsafK ... tF3OYrfC6C
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “left click Ghinea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests