DotA 2

Dacă se joacă online, aici puteți discuta despre el.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: DotA 2

Post by Stokkolm »

Yo, a inceput nebunia.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: DotA 2

Post by Stokkolm »

The Bucharest Major

Unul dintre cele mai importante turnee ale anului, in 9-11 martie, la Bucuresti. Mai vine cineva?
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: DotA 2

Post by Stokkolm »

Nu-mi vine sa cred ce au reusit OG astazi si in ultima saptamana. Tot restul anului au parut o echipa la capatul puterilor, gata sa se destrame. Si acum vin si castiga in doua zile cinci meciuri impotriva PSG LGD si merg acasa cu trofeul. Anathan Pham, ce jucator. Oricum, intreaga echipa a fost fenomenala.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: DotA 2

Post by ne0lith »

Cred ca e cea mai mare surpriza din istoria TI-ului. OG nu doar ca s-au zbatut tot sezonul, dar au avut toate circumstantele impotriva lor fix inaintea turneului. Capitanul si unul din jucatorii cei mai bine cotati i-au lasat balta inaintea calificarilor, membrii noi i-au luat pe ultima suta de metri din putinii ramasi disponibili, au avut schimbari de roluri in echipa, au jucat cu fostul coach, ba chiar au adus un jucator de pub ce nu a jucat un turneu offline in viata lui tocmai pe cea mai mare scena.

E clar ca au jucat cel mai bun Dota din viata lor, nu m-as fi asteptat vreodata la o asemenea performanta.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: DotA 2

Post by Soarecu »

Din cauza l-or am lasat LoL-ul si m-am apucat de DoTA, nivelul de spectacol e total altul. Pana acum am reusit sa fac ~3 meciuri decente :D
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: DotA 2

Post by Fular »

Se mai uită careva la Internațional?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: DotA 2

Post by TG »

Eu nu.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: DotA 2

Post by Fular »

Merci ola.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: DotA 2

Post by Mahdi »

Cu plăcere!
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: DotA 2

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cred că Stokkolm se uită.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: DotA 2

Post by ola small dickie »

cacat, acum s-au prins toti ca TG si Mahdi sunt eu. m-a mancat sa fac gluma asta la dota. a fost frumos cat a fost
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: DotA 2

Post by TG »

cacat, acum s-au prins toti ca ola si Mahdi sunt eu. m-a mancat sa fac gluma asta la dota. a fost frumos cat a fost
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: DotA 2

Post by ola small dickie »

hai ca m-am ametit putin deja.

CINE SUNT EU? DE CE EXISTAM? (probabil ca sa ne uitam la turnee de dota hehehu huhu)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: DotA 2

Post by Fular »

Welp, se termină și TI-ul de anul ăsta.
Îmi permit să citez internetul:
"Where were you when the best dota team in history won the second TI in a row and did it by playing carry Wisp, diffusal Gyro and Tiny Airlines?"
"Imagine winning $15m from buying a diffusal blade"
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: DotA 2

Post by ne0lith »

Cum au putut sa joace OG ba, restepct. Best team to ever compete fosho.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: DotA 2

Post by Fular »

Sincer am fost dezamăgit de Liquid după cum au parcurs Losers Braket. Pana mea, w33 e o îmbunătățire față de Matumbaman (a avut vreo două meciuri, unul cu Tiny, unul cu Alch unde a jucat divin), dar are un hero pool mult prea mic. Pe lângă asta Kuro alege Tide și TA după ce au fost violați în ultimul hal în meciul 2. FFS
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: DotA 2

Post by McWilliams »

This is me being racist, dar line-up-ul Liquid are mai mult Arabic descent decat line-up-ul oricarei echipe de LoL din US are Chinese descent.

Tind sa cred ca formatul este destul de prost pentru echipa din Losers Bracket, pentru ca le impune mai multe meciuri intr-o succesiune mult mai rapida decat alora din Winners Bracket. Inteleg ca sunt mai multe lucruri de care se tine cont in toata treaba asta (locatia se inchiriaza si pentru alte lucruri decat TI, e greu de manevrat masa de spectatori daca te intinzi pe prea multe zile/ai meciuri prea putine per zi, sponsori, reclame, attention-span etc.), dar abia am avut timp de un jack off intre meciul Liquid - PSG LGD si OG - Liquid. Castigatorul trebuie sa aiba un castig din faptul ca tot castiga, okay, dar senzatia este ca ti se adauga pietre de moara in carca daca incepi sa pierzi.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: DotA 2

Post by ne0lith »

@Fular: Eu sincer am fost surprins de faptul ca Liquid au reusit totusi sa ajunga pana in finala avand in vedere ca au schimbat un jucator inaintea turneului. Treaba asta cu 2 jucatori prioritizati care se cam intersecteaza ca rol si eroi (Miracle si W33) nu prea am vazut sa te duca asa departe in turnee, chiar si Liquid s-a cam chinuit putin pana sa gaseasca solutii. W33 are un hero pool ceva mai mare fata de ce am vazut turneul asta, dar cred ca timpul limitat in formula noua le-a limitat si pickurile. Matumbaman era clar inferior lui W33 ca skill, dar cel putin era foarte versatil si dispus sa se sacrifice pentru binele echipei.

Oricum nu cred ca a fost vreo echipa pregatita suficient de bine cat sa le faca fata celor de la OG, au asa o forta mentala si agresivitate ca nu cred ca a fost neaparat chestiune de pickuri. Liquid au luat probabil eroii cu care s-au simtit mai comfortabil si intr-adevar au fost vulnerabili early game, dar pe de alta parte felul si ritmul in care a jucat OG fata de alte echipe a fost ceva de speriat. Daca vs alti adversari sperai ca farmezi pana strangi ceva iteme cruciale si ca intorci jocul in teamfights, aici au fost efectiv stersi de pe harta tot jocul, m-a pufnit rasul sa-i vad vanati in spatele turnurilor tier 3 cand nici macar cele tier 2 nu picasera. Nici nu tineam cu OG, dar felul in care au jucat a fost la alt nivel fata restul.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: DotA 2

Post by McWilliams »

La primul joc nu farma nimeni de la OG adversari in spatele turnurilor T3. Jocurl 1 a fost destul de alert, dar cu Liquid in castig. Dar apoi s-a optat pentru Enigma, combo de cateva R-uri ca sa mearga treaba si speranta desarta ca se poate farma in pace pana la alinierea planetelor.

M-a luat durerea de burta cand vedeam N'aix-ul ajungand intr-un lane, farmand jumatate de wave si apoi avand nevoie de rage+tp pentru ca venea gangbang-ul; asta in timp ce restul echipei era cu palma-n cur de frica, pentru ca n-aveau vision dincolo de T3. OG facea patrule intre enemy shrines, obtinand un kill la fiecare 2 minute plus tot farm-ul existent pe harta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: DotA 2

Post by ne0lith »

Da, jocul 1 a fost singurul apropiat, dar si acolo a fost nevoie de o revenire serioasa pentru Liquid dupa early si mid game. Pickurile ulterioare au fost cam ce ai face cand nu ai idee cum sa contrezi agresiunea adversarilor si speri ca ajungi sa reusesti niste combo-uri masive mai tarziu. Cu alte cuvinte, nu sunt convins ca Liquid erau pregatiti sa contreze stilul asta de joc, dar da, they seemed stuck on a wrong approach looking back now.
"da" - chestrony, 2016
Post Reply

Return to “Online”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests