Știință & Tehnică x Candaparerevista

Moderators: Azad, juve3332

Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

Menuți și menuțe, să vă zic ce s-a întâmplat. Am intrat în contact cu revista Știință & Tehnică, am întrebat dacă n-ar vrea să publice articole scrise de noi despre jocuri care au ceva legătură cu profilul revistei - știință, tehnică, antropologie, anticipație, medicină etc. (ex: In Other Waters, Heaven's Vault) - și... au fost de acord. Ei au mai avut și înainte ceva articole despre gaming, dar nu constant și nu jocuri care să se potrivească la tematică (ex: prezentarea consolei PS5 sau review la Rocket League).

Și de azi avem primul articol publicat - review-ul lui Azad la Heaven's Vault în numărul pe septembrie.
Spoiler:
Image
Image

Încă o dată, revista a apărut! Ne-am întors în presa scrisă :)

Colaborarea e una pe bază de voluntariat, câștigul nostru fiind doar popularizarea unor jocuri și ceva expunere pentru comunitate, iar câștigul lor... sunt articolele. Suntem încă la început, nu avem o relație foarte strânsă, doar un schimb de emailuri și nu a mers totul foarte smooth, nu știm ce va fi mai departe sau cât o să dureze. Dar deocamdată, avem deschidere, un articol publicat și încă unul în curs de apariție (luna viitoare), un review la Microsoft Flight Simulator scris de Bogdan. Și posibil încă ceva, despre care o să scriu separat.

Așadar, dacă dorește cineva, oricine, să scrie ceva pentru revista Știință & Tehnică, în condițiile de mai sus, vă rog să luați legătura cu mine prin PM.

Jocuri despre are să scriem ar mai fi: Outer Wilds, Elite Dangerous, No Man's Sky, Ancestors: The Humankind Odyssey, Space Engineers, Buzz Aldrin's Space Program Manager, etc. Articolele nu sunt mari (2 pagini de revistă, maximum 5000 de caractere), deci oricine a mai scris până acum pentru site ar putea scrie cu siguranță și pentru S&T. Singura cerință ar fi ca articolul să nu fi fost publicat deja în altă parte (sau cel mult doar aici pe forum - de aceea am putut trimite Heaven's Vault, dar nu și In Other Waters). Dar după ce apare în revistă putem să-l publicăm și aici pe site.

8-)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Magicake »

Ce misto, o sa iau si eu revista.

Factorio doar ce a iesit din Early Access, nu stiu daca a mai aparut in revista, dar mi s-ar parea perfect fit :-D
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

A apărut și numărul pe octombrie.
Spoiler:
Image
Image

GG Bogdan.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

În altă ordine de idei, e cineva interesat să scrie ceva pe scurt despre jocurile Dune (posibil și altele) în weekendul ăsta? PM me.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Bogdan »

YAY! Mersi mult, Cristan, de imbold si ajutor!
Acum trebuie sa rog pe cineva sa imi cumpere revista! (in carantina)
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

^Don't mention it! :)

Also, dacă nu ați cumpărat deja revista, ar trebui să știți că Azad mai are un articol publicat:
Spoiler:
Image
Image
Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

Cristan wrote: 13 Oct 2020, 16:15 Guys, îmi pare rău să vă anunț, dar articolul cu 100 de jocuri nu mai intră în revistă. Pe scurt, s-au petrecut mai multe lucruri pe la ei pe acolo și se pare că au schimbat tematica numărului aniversar de la „100 de X things” la scriitori SF născuți acum 100 de ani. Adică Frank Herbert, Isaac Asimov și Ray Bradbury. Așa că am trimis alt articol care trece prin jocurile bazate pe (și influențate de) cărțile celor 3.
A apărut numărul 100 cu articolul nostru:

Image

(titlul și ultima frază nu-i aparțin autorului, au fost adăugate la editare)

Iar articolul cel scurt cu 100 de jocuri o să apară până la urmă la ei pe site (la el se face referire în introducerea articolului din revistă, dar n-a apărut încă pe site).
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

Număr nou ST și încă un articol cândaparerevista - de data aceasta Bogdan scrie despre boardgame-ul Terraforming Mars (link LexShop).

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Bogdan »

Hehe, pride and accomplishment. Am luat si eu revista. Sta la loc de cinste, unde pe vremuri statea Level-ul - pe caloriferul din baie, sa fie la indemana.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

Am trimis azi un articol nou despre Ancestors: The Humankind Odyssey pentru numărul din februarie.

Pentru lunile următoare însă nu prea mai avem material. Dacă am timp, poate scriu eu despre Outer Wilds. Dar altfel... mai sunt voluntari?

Posibile subiecte:
Sau câteva jocuri mai vechi: Sau diverse city-buildere (Cities: Skylines, Dawn of Man, Endzone, Anno etc)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

Articol nou în numărul din februarie.

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by marvas »

Habemus redactori!
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

Am avut. Cel mai probabil numărul următor o să fie ultimul articol. Csf.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Știință & Tehnică x Candaparerevista

Post by Cristan »

Articolul din numărul pe martie.

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Știință & Tehnică”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest