Ce mai bem

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Ce mai bem

Post by ola small dickie »

da stiu ca avem topicu cu bere dar parca nu avem un topic care sa inglobeze consumul de alcool in general al bagabontilor care sunteti voi. ca nu mai avem 16 ani sa stam doar cu petu de bucegi. discutii despre orice alcool tati si poze

eu acum beau asta pt prima oara. e bun nu zic nu, dupa cateva silva pale ale merge. e de fapt o limonada cu un strop de jack honey, se simte whiskeyu dar alcoolemia e mica 5%

la ultimu 1 mai 2019 am baut pt prima oara jack honey, acum fac cunostinta si cu limonada asta stropita

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce mai bem

Post by Magicake »

Ballantine's cu sirop de artar, e bun.

Mai beau vin din cand in cand, asta e preferatul https://www.rewine.ro/wine-princess-bal ... -2011.html

Hmmm... cam atat.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

ce am mai baut in ultimul timp si mi-a placut foarte mult. racit bine mojito de la Bacardi

https://www.mega-image.ro/Bauturi-si-tu ... 7l/p/70884
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by DANiel »

Thread resurrection!

Oricum mi-am dat seama că avem un thread în care vorbim de bere, dar despre restul băuturilor nu prea.

In timp ce îmi terminam ultimul pahar de Jack Daniels (nu că aș fi un burghez dar am zis să beau și eu altceva) mi-am seamă că mai am puțin dintr-o sticlă de Alexandrion de 7 stele primit de ziua mea. Și dacă tot eram pe ele, am zis să îmi pun și un pahar de Alexandrion. Și ce să vezi surpriză mare: cu toate că Jack este whiskey am rămas foarte plăcut surprins să văd că nici coniacul ăsta nu este rău. Ba mai mult de atât, s-ar putea să îmi placă mai mult decât whiskey-ul. Mi-a mai recomandat cineva Metaxa, acum chiar m-a făcut curios. Văd că este și de 12 stele.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce mai bem

Post by tnt »

Jack Daniel's Honey merita incercat.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by DANiel »

La ăsta mă uitam și eu, că aparent este și accesibil, și nu neapărat la preț cât și ușor de găsit prin supermarketuri.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Jack Honey parca mi s-a parut prea dulce dar i-a placut (quelle surprise) sotiei
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

am un prieten farmacist si mi-a zis ca azi au primit asta :lol:



Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by DANiel »

Sincer chiar sunt interesat cum funcționează. Te rog, trage și tu o beție nebună și anunță-ne cum merge.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Ok, O fac pt voi desi n am mari sperante. Cica se ia dupa nebunie, dimineata, mersi, atunci sunt rupt deja, da ma rog

Preferam ceva de luat inainte sau in timp ce nu dupa ce faptul e consumat
Last edited by ola small dickie on 16 Jun 2020, 20:09, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by DANiel »

Păi dacă mă trezesc deja șpiț, decât să iau aia mai bine bag o bere. Măcar știu că mă rachetez iar, și fac ceva bun.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Exact

Tin minte ca erau acum cativa ani niste chestii de luat inainte sau in timp ce dar nu le am testat si nu mai stiu cum se chemau
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Ce mai bem

Post by rdo »

Alea "in timp ce" se cheama apa
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Da, dar pot sa fie apa cu ceva
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by stef »

Va zic de la inceput ca nu am rezistenta la bautura, cum de fapt n-am avut niciodata pana acum - desi cand eram mai tanar decat sunt acum m-am rupt bine de tot cu bautura cu anumite ocazii si oportunitati. Doar ca pentru mine mereu a sfarsit, de regula, prost. Si cand zic prost, adica cu voma, contractii necontrolate la stomac si o stare de neputinta totala dimineata dupa ce ma trezeam, ca sa nu mai zic ca imi vajaia capu de nu eram in stare sa ma dau jos din pat..
Banuiesc ca pentru multi dintre voi este un alt deznodamant dupa bautura si posibil ca aveti si rezistenta, asadar rezulta ca a fost distractie & stuff. Totusi, daca si pentru voi au fost exceptii pe aici si colo si uneori ati sfarsit prost, ma intreb care e rostu sa bei asa mult? Indiferent ce, sa te ametesti de sa nu mai stii de tine si la final sa zici: ba ce m-am distrat! Si de fapt "distractia" e ca de fapt ajungi sa te simti rau, sa vomiti sau alte stari nasoale.
Cred ca pe aici sunt si veterani cu experienta, dar totusi as zice ca pentru oricine este o limita, doar ca uneori organismu se poate simti naspa chiar daca nu intreci acea limita, poate ca ai amestecat cu ceva ce nu trebuia, sau ai baut dupa ce ai mancat ceva ce nu ti-a priit, etc. Unde e toata distractia asta cu bautura sa te faci praf, daca te simti rau si nu mai esti in stare de nimic o perioada dupa?
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce mai bem

Post by ne0lith »

Am vazut si eu emetix din ala prin auchan si din cate tin minte sunt doar niste vitamine. If only food had those...
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by DANiel »

stef wrote: 16 Jun 2020, 21:54 Va zic de la inceput ca nu am rezistenta la bautura, cum de fapt n-am avut niciodata pana acum - desi cand eram mai tanar decat sunt acum m-am rupt bine de tot cu bautura cu anumite ocazii si oportunitati. Doar ca pentru mine mereu a sfarsit, de regula, prost. Si cand zic prost, adica cu voma, contractii necontrolate la stomac si o stare de neputinta totala dimineata dupa ce ma trezeam, ca sa nu mai zic ca imi vajaia capu de nu eram in stare sa ma dau jos din pat..
Banuiesc ca pentru multi dintre voi este un alt deznodamant dupa bautura si posibil ca aveti si rezistenta, asadar rezulta ca a fost distractie & stuff. Totusi, daca si pentru voi au fost exceptii pe aici si colo si uneori ati sfarsit prost, ma intreb care e rostu sa bei asa mult? Indiferent ce, sa te ametesti de sa nu mai stii de tine si la final sa zici: ba ce m-am distrat! Si de fapt "distractia" e ca de fapt ajungi sa te simti rau, sa vomiti sau alte stari nasoale.
Cred ca pe aici sunt si veterani cu experienta, dar totusi as zice ca pentru oricine este o limita, doar ca uneori organismu se poate simti naspa chiar daca nu intreci acea limita, poate ca ai amestecat cu ceva ce nu trebuia, sau ai baut dupa ce ai mancat ceva ce nu ti-a priit, etc. Unde e toata distractia asta cu bautura sa te faci praf, daca te simti rau si nu mai esti in stare de nimic o perioada dupa?
Toți am avut tinerețea cu beții prostești, dar acum cel puțin în cazul meu, bei cu cap. Și cazurile în care te faci praf sunt de obicei atunci când tu treaz zici că bei puțin, asta până apuci să te iei puțin și începe nebunia. Mai fac și nebunii.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by stef »

DANiel wrote: 16 Jun 2020, 22:15 dar acum cel puțin în cazul meu, bei cu cap
That's the point, asta e metoda pe care si eu incerc sa o imbunatatesc mereu
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Acum caut pe net cu ce bautura alcoolica sa inlocuiesc berea pana mai slabesc cateva kile
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Nu exista. Poate shpritzul.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot], Semrush [Bot] and 8 guests