Couch gaming

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Couch gaming

Post by Mahdi »

Aveți prieteni cu care jucați jocuri când vin în vizită pe la voi? Ce jucați de obicei? Recomandări?

În general preferințele mele se îndreaptă spre local coop și mai puțin pe chestii competitive. Cristan tot încearcă să mă convingă să încerc Towerfall, dar cum nu cu el am sesiunile locale, nu îi iese.

Momentan mai jucăm Dragon's Crown pe PS4 și din când în când un Crawl pe PC. În weekend vreau să încerc A Way Out, tot la recomandarea lui Cristan. Pare interesant conceptul de split screen coop de acolo.
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Couch gaming

Post by marvas »

Local co-op si in cazul meu:
Rocket League, Trackmania, Mario Kart 8, Worms WMD, FIFA, The Jackbox Party Pack
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Couch gaming

Post by MC »

Nu am prieteni cu care sa joc local coop. :( Aveam pe la 13-15 ani
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Couch gaming

Post by Magicake »

Fa-ti rost somehow daca vrei :-D
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Couch gaming

Post by Cristan »

Eu am tot jucat local multiplayer games, în ultimii ani, pe măsură ce a crescut fii-mea. Probabil că am încercat mai multe titluri decât alții. Dar mai am destule pe care nu le-am încercat. AMA :)

Depinde și
Mahdi wrote: 26 Nov 2019, 12:08Aveți prieteni cu care jucați jocuri când vin în vizită pe la voi? Ce jucați de obicei? Recomandări?
Trebuie făcută o diferență între jocuri de 2 persoane și jocuri pentru mai mulți jucători. De obicei cele pentru mai mulți nu-s la fel de faine în 2.

Câteva exemple off the top of my head:

2 jucători:
* versus: Nidhogg 1/2, fighter games (Skullgirls), etc.
* coop: A Way Out, Divinity Original Sin 1/2 (mai ales 2), Doorkickers: Action Squad

3+ jucători:
* versus: TowerFall Ascension, Duck Game, Hidden in Plain Sight
* coop: Overcooked 1/2, Lovers in a Dangerous Spacetime, Death Squared

Party games: Keep Talking and Nobody Explodes, Hidden in Plain Sight

Platformers: Rayman Origins / Legends, Guacamelee, Trine 1/2

Mai sunt și câteva românești, dar pe care le-am încercat puțin sau deloc: Move or Die, Bossgard (multiplayer asimetric), Raiders of the Lost Island.
MC wrote: 26 Nov 2019, 12:54 Nu am prieteni cu care sa joc local coop. :( Aveam pe la 13-15 ani
După ultimul update Steam poți juca jocuri de local multiplayer prin internet (și doar gazda are nevoie de o copie a jocului). Am testat eu recent câteva jocuri (Towerfall, Doorkickers, Nidhogg), merge foarte bine, fără lag.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Couch gaming

Post by ola small dickie »

nu l-am mai jucat de jdemii de ani dar Beavis and Butt-head: Bunghole in One era fun in modul hot seat la calculator (intre 1 si 6 jucatori)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Couch gaming

Post by Jaunty »

Dacă ecranul e opțional, recomand Munchkin și Carta Impera Victoria.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Couch gaming

Post by Mahdi »

^ Boardgame-urile nu sunt o opțiune, din păcate. Am două jocuri pe care le țin încă în țiplă pentru că nu ne-am strâns niciodată destui.

În altă ordine de idei, am terminat A Way Out împreună cu un prieten. Are vreo 5-6 ore și a fost suficient de interesant încât să îl terminăm într-o singură sesiune. Îmi place ideea - e practic un fel de joc de la Telltale jucat în doi, dar cu puțin mai multă acțiune. Nu cu mult mai multă, pentru că jocul rămâne o experiență cvasicinematică, dar are inclusiv câteva secvențe de shooting sau chiar racing. M-a dezamăgit puțin finalul - mi s-a părut cam forțat.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Couch gaming

Post by Bogdan »

Chestii rapide, cu runde scurte: Gang Beasts, Overcooked.
Pentru sesiuni mai lungi: Trine 2, Lara Croft & The Guardian of Light (si sequel-ul - Temple of Osiris)
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Couch gaming

Post by Mărar »

User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Couch gaming

Post by Mărar »

Jucat Overcooked, destul de distractiv si a fost usor de invatat pentru cineva care nu este gamer. E si la reducere iar, atat individual cat in bundle-ul de mai sus.

Altceva notabil la reducere? Rayman Legends pare distractiv de jucat in co-op

https://store.steampowered.com/app/2425 ... n_Legends/ 75% - 4.99
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Couch gaming

Post by Cristan »

Mărar wrote: 20 Dec 2019, 18:38 Altceva notabil la reducere? Rayman Legends pare distractiv de jucat in co-op
Nu doar pare, chiar este, și foarte.

Si pe Epic Store e TowerFall gratis pana maine seara, nu-l ratați.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Couch gaming

Post by Rukifer »

Toată lumea menţionează A Way Out, dar eu vă recomand Brothers: A Tale of Two Sons făcut de aceiaşi băieţi. Povestea e mult mult mai bună. Less manly, e adevărat - mult mai fantasy, fără arme şi maşini, dar mult mai captivantă and way more emotional. Câteva ore de stat pe canapea şi împărţit un controller şi ar trebui să plângă toată lumea.

Also, mi-am luat recent Degrees of Separation (e la reducere în PS Store dacă e cineva interesat). Încă nu ştiu cum e, dar las updates când reuşesc să-l joc.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Couch gaming

Post by Cristan »

Am încercat eu Degrees of Separation. Scris de Chris Avellone, aparent. E drăguțel și are o mecanică interesantă (2 lumi, ca și în alte jocuri, dar care aici există simultan), dar are animații cam floaty și în rest pare un puzzle platformer tipic. Nu știu cum evoluează jocul mai departe de 1-2 ore cât am jucat, dar nu mă tentează deloc să-l reiau.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Couch gaming

Post by Mărar »

Ceva notabil in Steam Sale?
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Couch gaming

Post by Mahdi »

Unrailed: https://store.steampowered.com/app/1016920/Unrailed/
Heave Ho: https://store.steampowered.com/app/905340/Heave_Ho/

Destul de fun amândouă. Heave Ho are și demo.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Couch gaming

Post by Cristan »

Fix pe astea două voiam să le recomand și eu acum. :D

Ar mai fi și Kopanito All-Stars Soccer dacă vrei ceva sportiv, dar nu vrei srs bsns ca FIFA. E distractiv și ușor de jucat.

Mai sunt câteva de care știu că ar fi distractive, dar nu le-am testat: Regular Human Basketball și Override: Mech City Brawl. Și Tick Tock: A Tale for Two sau We Were Here (ăsta-i gratis) care sunt coop dar nu au multiplayer local, ci trebuie jucate fiecare de pe câte un calculator separat. În schimb oferă o experiență altfel, mai apropiată de un escape room.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Couch gaming

Post by Mărar »

Mersi de recomandari, will check them out.

Am jucat Jamestown, mai putin frustrant decat solo, ca poti fi reinviat.

Keep talking and nobody explodes a fost misto.

Acu vad ca e Castle Crashers la 2 euro, cred ca o sa-l iau.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Couch gaming

Post by DANiel »

Overcooked este cel mai fin dacă vreți ceva light.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Couch gaming

Post by stef »

Am terminat in coop Quake si Portal 2. Prin 2009 am reusit sa joc un fan mission pt Thief in coop - just for fun - cu un mod de multiplayer dezvoltat de comunitate si a fost chiar misto. Ce vremuri.. :) (nostalgia)
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests