Giveaway - Disco Elysium

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Giveaway - Disco Elysium

Post by Mahdi »

Bună ziua, dragi coforumiști.

Pentru că acest deceniu se încheie în curând, ar fi păcat să ratați unul dintre cele mai mișto jocuri lansate în ultimii ani. Vă oferim așadar șansa să câștigați o copie de Disco Elysium, pe o platformă la alegere (Steam sau GOG).

Ce aveți de făcut? Postați în acest thread numele detectivului vostru preferat, indiferent dacă e dintr-o carte, film, serial sau joc. Ar fi frumos să vă și motivați alegerea în câteva cuvinte, dar nu e obligatoriu.

Termen limită pentru înscriere: 13 decembrie, ora 20.00.

Baftă!

Image
REMEMBER CITADEL
alexcostin
Space Invader
Posts: 2
Joined: 7 Dec 2019, 17:18

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by alexcostin »

Martin "Marty" Hart, din True Detecive S1, care e mai putin cool decat partenerul lui, Rust Cole. Imi place Marty pentru ca e foarte uman si se zbate, cam fara succes, sa'si controleze problemele din cuplu si de la munca. E un pic din Marty in noi toti :)
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Cristan »

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Magicake »

Poirot, pentru ca sunt classy. Duh.
adriano13

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by adriano13 »

Jacques Clouseau, nu cred ca mai are nevoie de ceva descriere (desi am fost foarte tentat sa aleg unul dn detectivii Agathei Cristie, dar a fost mai rapid Pantrunjelu` :lol: ).
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by TG »

Jimmy McNulty

phpBB [video]


Gata. Mahdi, aștept PM.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by ola small dickie »

Sherlock Holmes Data

Image

Nimic nu-i poate scapa combinatiei perfecte de logica. Data + Sherlock Holmes. Oare? OARE?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Azad »

I’ll do you something different. Eu il aleg pe Sherlock Holmes interpretat de Jeremy Brett, din The Adventures of Sherlock Holmes (anii 80). Am un loc special in inima pentru acea logica de fier si analiza clinica, mai ales ca personajul principal are proprii lui demoni cu care se lupta, intocmai ca in Disco. De fapt, s-ar putea spune ca a pus nitel cam multe puncte in Electrochemistry. (Wink @mahdi)

P.S. Eu nu particip la concurs, ca sunt deja aproape de final cu Disco. Mi s-a parut un thread distractiv, though.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by joonior_bmf »

Waxillium Ladrian
Spoiler:
Mistborn e probabil seria care l-a consacrat pe Brandon Sanderson. Include deja 6 romane, si desi a promis ca o va continua la un moment dat, nu pare ca va fi cazul pentru ceva vreme. Ceea ce-mi place la fantezia lui, e ca integreaza lumi diverse, cu sisteme de magie specifice, intr-un "multivers" interconectat (the cosmere).
In universul Mistborn, magia se bazeaza pe manipularea metalelor. Romanele protagonizate de Waxillium se desfasoara dupa un salt in timp de aproximativ 3 secole fata de trilogia originala. Artele metalice au evoluat de la o separare clara intre cele trei (presupun ca s-ar traduce ca: alomantie, feruchimie, hematolurgie), la combinatii cu proportii diferite de alomantie si feruchimie (asa numitii "twinborns"). Pentru a explica hematolurgia trebuie sa intru adanc in lore (cu spoilere aferente), si nu vreau sa va plictisesc. Fiecare dintre cele 3 arte au efecte specifice pentru metale diferite, si rareori se intampla ca, e.g. un alomantier sa fie adeptul a mai mult de un singur metal (misting). De fapt, seria isi ia numele dupa acei alomantieri rari cu abilitatile atasate la toate cele 16 (mistborn).
Enter Wax. Cu capabilitatile combinate de "coinshot" (abilitatea alomantica de a impinge metale, sau de a folosi metale pentru a se propaga) si "skimmer" (capacitatea feruchimica de a-si reduce sau mari densitatea corporala, prin inmagazinarea sau extragerea de masa in/din fier), Waxillium se incadreaza in categoria de twinborn numiti "crashers". Nu o voi lungi cu detaliile tehnice, dar sa zicem ca un skimmer cu masa echivalenta cu a unui elefant poate face daune mai grave lansand un pumn, decat unul cu masa normala a unei persoane. Sau un coinshot ce-si poate reduce densitatea la jumatate, se poate propaga mai departe decat unul obisnuit. Ce-mi place la Wax e ca imbina acuitatea unui Sherlock Holmes, cu abilitati fizice de supererou. In lumea lui, artele metalice nu sunt prea rar intalnite. Si nu e deloc neglijabil sa biruiesti nelegiuiti la fel de (sau poate chiar mai) abili, cu puteri variind de la manipulare mintala pana la autovindecare (and beyond).
Daca aveti chef de ceva fantasy, recomand Sanderson. Dude can write. Nu doar calitativ, ci si cantitativ. Cosmere contine deja destule romane, nuvele, graphic novels, ttrpg etc., pentru a satia amatorii genului. Are si alte opere in afara cosmerului (printre altele, a colaborat si la seria Wheel Of Time). Give him a chance.
Usual Pig
Space Invader
Posts: 25
Joined: 5 Aug 2015, 22:25

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Usual Pig »

phpBB [video]
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by reV »

Jessica Fletcher (Murder... She Wrote), daca se pune.
Spoiler:
Daca nu, Cole Phelps (LA Noire)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Bogdan »

Nu sunt expert in gen, dar am citit cateva din cartile lui Raymond Chandler (aparute la editura Nemira), avandu-l ca protagonist pe detectivul Philip Marlowe si a fost o lectura extrem de placuta. Detaliile s-au estompat, dar atmosfera classica americana a anilor 40 & 50 (think Mafia 2), protagonistul bad ass si faptul ca ploturile erau complexe si imprevizibile sunt lucrurile pe care le retin. Am gasit si ratingurile pe care le-am dat pe goodreads:
Spoiler:
Image
Bafta tuturor!
User avatar
Vivec
Space Invader
Posts: 29
Joined: 25 Jun 2019, 22:23

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Vivec »

Great, acum o să par muist că primul meu post e la chestii moca.

Sunt tentant să zic Jessica Fletcher, pe care o ador. Sau aș putea să merg pe ceva mai de nișă, ca Max Carrados sau Lord Peter Wimsey, dar adevărul e că nimeni nu se compară cu Sherlock Holmes. E incredibil cât de influent e personajul ăsta, chiar și în afara genului polițist. O groază de personaje sunt de fapt copii incomplete ale lui Holmes. Gregory House e un exemplu bun. The tormented genius type cu o adicție de calmante. Tipul din Lie to Me e pe același calapod. Tormented genius care e foarte bun la a-și da seama dacă oamenii mint. Nu vreau să mă piș pe oamenii care au scris personajele astea sau ceva, doar zic cât de mult a permeat acest arhetip în cultura populară și cât de multe personaje sunt construite, Frankenstein-like, din diferite fațete ale personalității și skillurilor lui Holmes.
User avatar
Abnaxus
Space Invader
Posts: 15
Joined: 19 Feb 2017, 20:33

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Abnaxus »

Vivec wrote: 10 Dec 2019, 06:16 Great, acum o să par muist că primul meu post e la chestii moca.
Eu sunt la al doilea deci sunt jumatate de muist.

Pentru mine e Tex Murphy, omul cu palaria pe cap, pistolul laser la cingatoare si gluma la el. Hard Boiled since 1989 baby.

Image
Mor0mete
Space Invader
Posts: 2
Joined: 10 Dec 2019, 16:01

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Mor0mete »

Mahdi wrote: 7 Dec 2019, 15:19 Bună ziua, dragi coforumiști.

Pentru că acest deceniu se încheie în curând, ar fi păcat să ratați unul dintre cele mai mișto jocuri lansate în ultimii ani. Vă oferim așadar șansa să câștigați o copie de Disco Elysium, pe o platformă la alegere (Steam sau GOG).

Ce aveți de făcut? Postați în acest thread numele detectivului vostru preferat, indiferent dacă e dintr-o carte, film, serial sau joc. Ar fi frumos să vă și motivați alegerea în câteva cuvinte, dar nu e obligatoriu.

Termen limită pentru înscriere: 13 decembrie, ora 20.00.

Baftă!

Image
[/Detectivul preferat e Rustin Cohle din True Detective. Il gasesc a fi un personaj ceva mai complex decat restul detectivilor din acest univers narativ, personajul are straturi si substraturi, ganduri care nu sunt superficiale, un personaj ateu care nu crede in conceptul de divinitate. ]
Mor0mete
Space Invader
Posts: 2
Joined: 10 Dec 2019, 16:01

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Mor0mete »

Rustin Cohle din True Detective, unul dintre cele mai bune personaje din universul narativ al detectivilor, personaj cu nenumarate straturi si substraturi, jucat foarte bine de McConaughey.
User avatar
mitzager
Headcrab
Posts: 65
Joined: 1 Jun 2015, 19:12
Location: Timişoara

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by mitzager »

Batman.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by Triggerix »

This ironic motherfucker. Tex Murphy, you cannot not love him.

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by TaikoKaira »

Subiectul cu detectivi îmi aminteşte mult de perioada în care am jucat L.A. Noire, Murdered: Soul Suspect şi puțin din Sherlock Holmes: Crimes & Punishments. Acum sunt tentată să îl aleg pe Cole Phelps pentru modul în care evoluează în joc şi pentru cum e construit ca personaj principal. Tocmai pentru că îi sunt evidențiate atât de bine trăsăturile umane. Chiar dacă, spre deosebire de alți detectivi cunoscuți, nu are întotdeauna puteri supranaturale de deducție, are un instinct bine format care reuşeşte să-l facă special.

Image
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
alexcostin
Space Invader
Posts: 2
Joined: 7 Dec 2019, 17:18

Re: Giveaway - Disco Elysium

Post by alexcostin »

Mor0mete wrote: 10 Dec 2019, 16:09 Rustin Cohle din True Detective, unul dintre cele mai bune personaje din universul narativ al detectivilor, personaj cu nenumarate straturi si substraturi, jucat foarte bine de McConaughey.

Cred ca Mary Hart est mult subestimat. Fara el, Rust Cole n-ar fi stralucitat atat de tare. Desi il ador pe Rust, cred ca prea des uitam eroii cotidianului, cei "ordinary" care fac lucrurile sa se miste.
Post Reply

Return to “Concursurile comunității”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests