The Secret of Monkey Island: Special Edition

What would Guybrush Threepwood do?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ola small dickie »

Image

Am intrat in el.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ciolan »

Bun, acu ieși din el și intră aici: http://gratissaugen.de/ultimatetalkies/monkey1.html . Fă ce-ți zic cetățenii și joacă Monkey Island 1 cum a vrut bunul Dumnezeu s-o faci: SCUMMVM, VGA și TALKIE. Pentru că puleții (cel puțin la lansare, cînd l-am încercat eu), nu-ți dădeau voie să joci versiunea VGA cu voci.

Nu de alta, dar mie mi se pare că au dat-o rău de gard cu grafica aia refăcută. N-are pic de personalitate, iar Guybrush arată ca ultimu cocalar de apă dulce. S-au mai dat puțin pe brazdă în MI2 SE. Nu că aș avea un fetiș pentru pixeli de un milimetru (hint: am), dar mi se pare că ăia care l-au redesenat pe primul n-au priceput nimic din serie :)

But then again, poate ție îți place, caz în care vom avea o discuție mai lungă, tinere, cînd ajung prin Constanța cu briceagul la mine.

Image

vs

Image

Pare că s-au inspirat puțin din MI3 (care îmi place de mor), da tot nu le-a ieșit. Bleah.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by juve3332 »

Imi place mai mult a doua Elaine.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ciolan »

Mda. Voi sunteți fanboy Sierra, oricum, e de înțeles. :))
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ola small dickie »

@ juve, mie imi place mai mult Elaine din prima poza dar cel mai mult imi place Morgan LeFlay dintre fetele Monkey Island

@ciolan, deah, din ce am vazut aseara cat am jucat putin nu te lasa sa treci la grafica veche. pana acum backgroundul nu mi se pare chiar asa naspa (da, si mie imi plac pixelii si grafica primelor 2 monkey island) dar Guybrush arata si se misca ca un bolnav psihic scapat de la Palazu si ajuns dreq stie cum prin caraibe. L-au ratat complet. Zici ca cei 2 membri de la Die Antwoord au facut un copil si acesta e Guybrush din remakeul asta. Cand am vazut aseara pt prima oara cum merge si ce freza si ce mecla are, cand a facut primii pasi langa moshu ala la inceputul jocului m-am speriat.

dar o sa joc varianta asta, sa trec si prin how LUCASARTS 2009 IINTENDED

adu briceagu ala, ca si-asa acum cateva zile mi-am rupt desfacatoru de sticle incercand sa desfac o sticla de vin pentru sotie. asa puternic sunt. era din metal, cred.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ola small dickie »

apropo de sierra, am vazut ieri un interviu cu ron gilbert. l-au intrebat de ce dreq ai plecat de la lucasarts dupa ce ai facut monkey island ca sa faci jocuri de copii? cica in primul rand eu nu simteam atunci cand am plecat ca lucas arts era asa o chestie mare. sierra vindea de cinspe ori mai mult ca noi si eram cam frustrat ca adventure-urile noastre nu se apropie de vanzarile sierra. in USA sierra lua caimacu si lucas arts resturili, am aflat mai tarziu ca lucas arts avea mult succes prin europa dar hey nu aveam internet atunci cand am luat decizia
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by Cristan »

ola small dickie wrote: 18 Dec 2019, 12:41 @ciolan, deah, din ce am vazut aseara cat am jucat putin nu te lasa sa treci la grafica veche.
Special Edition te lasă să treci când vrei la grafica veche și înapoi. Trebuie să apeși pe F1 sau F10 sau ceva de genul ăsta. Țin minte că făceam asta aproape în fiecare scenă (eu nu jucasem jocul la vremea lui, doar acum când a apărut specialul). Nu mai țin minte sigur, dar parcă nu ai și dialog când faci switch la grafica veche.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ola small dickie »

Te lasa asta si la monkey island 1? Eu stiam ca doar la 2
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by Cristan »

Da, și la primul.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ola small dickie »

cool!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ciolan »

Cristan wrote: 18 Dec 2019, 12:59 Nu mai țin minte sigur, dar parcă nu ai și dialog când faci switch la grafica veche.
Cînd l-am jucat eu, nu aveai dialog dacă făceai switch la versiunea clasică. De aceea s-au apucat cîțiva meseriași de chestia aia la care-am dat link eu :) Cred că MI1 și MI2 erau singurele dintre clasicele Lucas care n-au avut niciodată o versiune talkie (n-am luat în calcul Maniac Mansion și Zak). Cînd am jucat MI3, primul din serie cu dialoguri vorbite, m-am topit de tot. Dominic Armato was THE SHIT, suna exact cum mi-l închipuiam eu pe Guybrush, mă bucur că l-au folosit și în SE și în ălea de la Telltales (care, by the way, sunt foarte faine și ele). Iar cînd am auzit canibalii (în special pe Lemonhead) am damblagit de tot. AȘA CEVA NU EXISTĂ! :)

Maaaan, I love Monkey Island. Jocurile ăstea sunt "acasă" pentru mine. Partea nasoală e că m-au cam stricat. În sensul că nici pînă în ziua de azi nu mai pot duce la capăt un adventure ghiduș care să nu fie făcut de Lucas :( Le încep, bag la ele ce bag, dar după o vreme le las. Mi se pare că le lipsește ceva, they don't feel right to me, nu prea pot explica altfel senzația. Singurul care s-a apropiat de MI ca feeling și umor a fost Gibbous. Pe care l-am terminat, da a trebuit să mă forțez puțin să trec de primul capitol.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ola small dickie »

exact ce zici tu in al doilea paragraf zicea si gilbert in interviu ala. stateam cu gary winnick de vorba si ne intrebam de ce dracu aveau asa mult farmec primele 2 monkey island. si am ajuns la concluzia ca nu avem raspuns decat daca incercam sa facem iar ceva asemanator. si au facut thimbleweed park
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by Cristan »

Da, am căutat acum - se pare că doar MI2 are voice acting și pentru versiunea veche, primul nu.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ola small dickie »

Ma irita noua interfata. Bara de verbe si inventoriul nu mai sunt prezente pe ecran nonstop. Ca sa alegi un verb acum trebuie sa apesi ctrl, apoi apare o mica fereastra cu verbele si alegi actiunea de acolo. Apoi fereastra de verbe dispare iar. O tampenie inutila, ce te pune sa faci actiuni in plus. Deocamdata joc alegand din tastatura actiunile, l pt look, t pt talk etc. Era mult mai misto interfata din original. Sper ca remake-ul de la 2 nu e la fel din punctul asta de vedere.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by ola small dickie »

hmmmmpffffff tentat. sa mai reflectez

si sa vad la cat ajunge si cu transportul :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by MC »

Sega CD merge si pe PC?
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by Mahdi »

Probabil se poate, cu ceva emulator. Dar ai folosi cd-ul dintr-o ediție de-asta? Și, mai important, mai ai cd-rom la pc? :D
REMEMBER CITADEL
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by cg1700 »

Voi nu mai aveti CD-rom?
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: The Secret of Monkey Island: Special Edition

Post by MC »

Mahdi wrote: 26 Feb 2020, 09:25 Probabil se poate, cu ceva emulator. Dar ai folosi cd-ul dintr-o ediție de-asta? Și, mai important, mai ai cd-rom la pc? :D
Am am :D
cat timp o sa am jocuri in format fizic in colectia de PC o sa am si cd/dvd-rom. Sau o sa am un PC care o sa aiba asa ceva. :)

Eu colectionez doar pentru sistemele/platformele pe care le detin. Asa as putea colectiona si pentru Sega Saturn, Atari Jaguar sau mai stiu eu ce console retro, dar ma limitez doar la tot ce tine de PlayStation, Switch si PC
Post Reply

Return to “Adventure & Quests”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests