Windows 7

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Windows 7

Post by zme-ul »

Blue Screen Stop 0x050 error reported for systems installing KB2976897, KB2982791, and KB2970228
Details at this point are sparse, but it looks like three different patches from this week's Black Tuesday crop are causing Blue Screens with a Stop 0x50 error on some systems. If you're hitting a BSOD, you can help diagnose the problem (and perhaps prod Microsoft to find a solution) by adding your voice to the Microsoft Answers Forum thread on the subject.
eu am instalat cele 3 updateuri si nu am probleme, atat pe PC cat si pe laptop
desi, am vazut pe redit cateva persoane cu BSOD cauzat de aceste KBuri
solutia wrote:I could solve it by booting from a DVD and removing the following file:
c:\Windows\System32\FNTCACHE.DAT
se pare nu doar W7 este afectat, se manifesta si pe W8


lectia: nu lasati Windows Update pe auto ;)
人は地獄を作った
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Windows 7

Post by reV »

zme-ul » Fri Aug 15, 2014 12:21 am wrote: lectia: nu lasati Windows Update pe auto ;)
si dupa plangeti in pumni ca nu stiti de ce aveti memory leaks si alte probleme pe cap.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Windows 7

Post by zme-ul »

mda, se pare nu m-am facut inteles ... n-am zis sa nu se faca update, ci doar sa nu fie lasat pe auto

sa explic, ca vad ca s-a trecut la presupuneri
eu nu las updateu pe auto, dar verific periodic daca exita updateuri; astept ~1saptamana si verific diferite siteuti/forumuri daca aceste updateuri produc probleme si care sunt metodele de remediere - doar dupa aceea instalez aceste udateuri
nu este prima si nici ultima data cand MS lanseaza updateuri urmate de probleme
人は地獄を作った
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Windows 7

Post by reV »

da, mea culpa. am uitat ca exista si "download but let me review" la win update <_<
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Windows 7

Post by Bogdan »

Good night, sweet prince. (/jk, upgraded ages ago)

https://www.theverge.com/2020/1/14/2106 ... llions-pcs
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Windows 7

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Chiar așa bun a fost?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Windows 7

Post by Magicake »

Pffff, de ce naiba ca Win 7 era cel mai bun.
- Persoana cu windows 7 luat de pe filelist care oricum nu-si facea update-uri.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Windows 7

Post by ola small dickie »

Win 7 a fost foarte bun. Asta vine de la un om care a avut primul pc cu msdos si norton commander prin 93 94.. Am trait ani si zile si ore cu erorile de sistem win 3.1, win95, win 98, apoi cu win xp mai putine, cu win 7 era vis. Mama ce erori am trait cu windowsurile pana pe la xp.erori de drivere, ecrane albastre, erori de sistem, erori de orice. Win 98 special edition incerca sa te calmeze, win xp o mai trantea rar, win 7 deja era de vis
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Windows 7

Post by ola small dickie »

Cea mai buna dovada despre ce insemna windowsu acum 20 30 de ani e faptu ca atunci aveai tot timpul discheta sau cd ul langa pregatite pt dezastrul. Da, dezastrul, cu l la sfarsit.o luai des in barba
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Windows 7

Post by Bogdan »

Haha, da. Aveam discheta bootabila cu care dadeam drumul la setup, kitul de instalare fiind mereu disponibil pe C:

Oricum nu cred ca zice nimeni ca Win 7 nu a fost bun. Problema era ca multi au ramas blocati la el, refuzand agresiv upgrade-ul la 10.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Windows 7

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Chiar s-a îmbunătățit windows 10 în ultimul timp. Nu mai face update când vrea el.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Windows 7

Post by reV »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 20 Jan 2020, 14:25 Chiar s-a îmbunătățit windows 10 în ultimul timp. Nu mai face update când vrea el.
To be fair, nici inainte nu facea, daca stiai sa ii faci setarile :D source: day 1 user that never had all the stupid issues people complain about
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests