Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

SMT > Persona
Image
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Pătrunjelu' wrote: 26 Feb 2020, 18:35 Persona 5 e cea mai tare chestie, sper ca RPCS3 sa faca progrese rapide sa poata juca si paysanii cu PC-uri. Pfai ce ratati aici.
Mai sunt patru înaintea lui :D Care merg emulate.

Și ce-a zis cg! :)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Eeeh, doar 5 are vibe-ul care trebuie, 4 arata prea ciudatel. Am incercat sa-l joc acum ceva vreme si dupa 2 ore l-am lasat. Si 3 pare sa fie ce trebuie dar cred ca deja e prea vechi si ii lipsesc parti din daily life sim-ul 5-ului.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

Eu am jucat 4 primul si sincer nu vad prea mare diferenta intre ele, in afara ca au adus din mainline SMT mecanismul de negociere cu demonii pentru 5. Oricum, cum ziceam, per total mainline SMT mi se pare substantial mai interesant decat Persona mai ales ca setting si uneori si ca gameplay.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

dupa ce m-am plictisit la serviciu de heroes3 si hearts noul joc de jucat la munca proaspat instalat este o veche iubirea de-a mea pe care am mai terminat-o de cateva ori. RAGE OF MAGES!!!


yuhuuuuuuuuuu. voi juca cu fata magician. TIn minte ca am terminat Rage Of Mages 2 si cu fata magician si era o scorpie sucarita si arunca niste replici taioase oricui de ramaneau blocati si lupii din padure cand o auzeau. a fost mega fun. o sa joc si primul joc acum cu fata magician sa vedem cum e.

cheerios. am intrat in el
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

tu postezi numa sa ne faci in ciuda celor care n-avem timp la munca decat de....munca :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Poate....
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Rukifer »

Pătrunjelu' wrote: 25 Feb 2020, 13:41 Ce de chestii sunt in Persona 5, nu am vazut pana acum un astfel de joc. Imi plac intrebarile din timpul orelor si trivia cu coffee si am vazut ca o sa fie si curry tips :-D

Geez, am adunat deja 25 de ore si nu-l joc decat de vineri noapte lmao.
Omfg, ce mă bucur când văd oameni care se apucă de Persona 5 ca să le distrugă viaţa aşa cum mi-a distrus-o şi mie. Efectiv a stricat orice alt joc pentru mine timp de vreo 6 luni. Este absolut minunat. Mi-am luat concediu două săptămâni doar să mă joc şi am băgat vreo 160+ ore. Acum am dat preorder la Persona 5 The Royal Phantom Thief edition şi abia aştept să ajungă.

Distracţie plăcută. <3
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

@Rukifer
They knew it

Image

Phantom thieves of time :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

The Outer Worlds, început așa între pauzele de seriale, că tot e scurt și pe Xbox Game Pass. Mișto prima locație și dialogurile, nu mă așteptam, dar satira nimerește la fix momentan. Și ca bonus points îmi imaginez că jocul face mișto de Borderlands, makes it that much better. :lol:

Au tot insistat ei că nu e AAA, dar se simte destul de AAA ca prezentare. Din fericire skill points-urile sunt folosite mai tradițional, și apreciez că nu e big open world bulshit. Feeling-ul e mai fain cu hărți mici. Foarte impresionant vizual, nu ca și calitate (engine-ul face tot felul de chestii fucked up, lol), ca direcție artistică. Foarte space western Firefly stuff, pare să fie o pauză bună de relaxare până mă gândesc ce să joc în continuare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Da, arată bine, dar nu m-a prins tbh. Intrasem pentru o jumătate de oră în el, apoi m-am luat cu altele și după două săptămâni l-am dezinstalat. Așa-i cu game pass, parcă nu te simți obligat să te ții de joc dacă nu l-ai cumpărat la preț full. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Lol, da. E practic piratat. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Soy boy soap opera :-D (FF 15)

E fainut, dar se simte inferior lui P5 :-(
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Aoleu, FF 15 e de-a dreptul Skyrim. Nu am vazut asta venind.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Halo Reach, pe PC cu controllerul de xbox. Cred că asta este singura serie pentru care as vrea să am xbox. Nothing more, nothing less. Dar este fun, pentru că este campanie d-aia clasică, nu te umple cu toate căcaturile, dar sincer cred că ar fi mers ceva teamplay in el, o interacțiune cu echipa sau ceva. Sau poate urmează și nu știu eu.
Mereu mă gândesc cum ar fi un shooter cu niște mecanici mai interesante de squad. Damn, trebuie să rejoc Republic Commando
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Incearca SWAT 4
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cimitri »

Eu nu ma mai pot dezlipi de Starcrawlers. E un CRPG cyberpunk care pur si simplu ma tine lipit in fiecare seara minim o ora jumatate . N-am mai jucat de mult un dungeon crawler care sa ma tina lipit asa. Am aproape 100 de ore in el si n-am terminat questul principal (daca se pot numi questuri secundare celelalte).
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Am inceput State of Decay 2, care tocmai a primit un major update/re-release, denumit Juggernaut Edition. BTW, e si pe Steam acum.

Dupa cateva ore, pot spune ca e exact "ce trebuie". Acelasi gameplay super-addictive si tensionat si primul joc, acelasi feeling de pride and accomplishment (pe bune, nu din ala cumparat de la EA) cand baza si oamenii o duc bine, aceleasi momente tensionate cand lucrurile o iau brusc la vale in timpul unui scavenging run aparent banal. Nu am dat inca de buguri.
Sunt si elemente noi, mai ales pe partea de interactiune sociala si management al grupului de supravietuitori, dar inca nu am avut evenimente majore care sa derive din asta.
Also, Gamepass rules.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

M-am apucat si eu in sfarsit sa joc primul Baldur's Gate si sincer sunt putin cam dezamagit fata de ce ma asteptam. Adica na, fundatia e ok dar am multiple probleme cu el. Mi se pare ca are mult prea mult spatiu de explorat comparativ cu ce gasesti in respectivul spatiu. Sunt o gramada de harti de wilderness dar cam toate sunt in mare parte goale cu doar unul sau poate doua chestii relevante gen un quest sau un encounter mai interesant. Dupa o vreme am inceput sa ma plictisesc masiv de plimbat prin hartile astea doar ca sa umplu harta acoperita de fog of war. Asta sincer mi se pare de departe cea mai slaba parte a jocului fiindca imi aduce aminte de jocurile moderne open world si asta e exact de ce vroiam sa scap cand m-am apucat sa joc RPG-uri clasice.

Companionii au mult mai putina interactiune fata de ce ma asteptam au niste quest-uri personale dar muti dintre ei de abia reactioneaza atunci cand le termini si personalitatile lor sunt exprimate prea putin. E ceva banter acolo dar e triggered foarte rar. Tinand cont ca e printre primele jocuri care au incercat asta e de asteptat ca partea asta sa fie primitiva dar ceea ce ma deranjeaza mai tare e cat de slabe sunt majoritatea quest-urilor care sunt de obicei de genul "omoara pe x" sau "recupereaza item-ul y". Nu prea pare ca ai cine stie ce optiuni multiple sa le completezi in functie de stat-urile tale sau de chestii pe care le descoperi prin explorare. tinand cont ca Fallout 1 deja aparuse de ceva vreme mi se pare cam dezamagitor cat de simplist pare Baldur's Gate in comparatie.

Cat despre combat, e ok. Nu-s eu cel mai mare fan RTwP si la low level D&D mi se pare destul de plictisitor tinand cont ca nu ai cine stie ce multe optiuni dar dupa e am inceput sa strang ceva nivele luptele au inceput sa fie mai interesante.

Pana la urma mi se pare interesant ca punct de origine pentru o serie de alte jocuri mult mai bune, dar comparativ cu ele pare cam mediocru.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

cg1700 wrote: 17 Mar 2020, 13:38Asta sincer mi se pare de departe cea mai slaba parte a jocului fiindca imi aduce aminte de jocurile moderne open world si asta e exact de ce vroiam sa scap cand m-am apucat sa joc RPG-uri clasice.
Câte medalii, bastonașe, bulinuțe și tractorașe primești explorând zonele astea goale? Exact. :) Problema asta o aveau și mulți care l-au jucat mai aproape de apariție. Personal, I fucked loved it. Sunt zone relativ scurte de relaxare, care imprima un sentiment mișto de deplasare cu party-ul. Nu tot timpul trebuie să se întâmple ceva.

Sure, probabil nu asta a fost intenția, dar mno. În rest, nu greșești, but it grows on you și are zone foarte mișto mai încolo (mă rog, asta e relativ pentru ca nu știu unde ai ajuns).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests