PlayStation 5

Post Reply
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

PlayStation 5

Post by Bogdan »

Au aparut specurile. Consola inca nu se stie cum arata.

In context:

Image

Backwards compatibility confirmat doar cu PS4.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: PlayStation 5

Post by MC »

Si nici nu o sa vezi cu PS3 vreodata. A fost prea "complicata" consola aia.
Cu PS4 e arhisuficient cand te gandesti ca PS4 nu a avut back comp cu PS3.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: PlayStation 5

Post by Bogdan »

Lumea spera la full, mai ales ca Xbox-ul a confirmat. Also, nici macar nu sunt toate jocurile PS4. In cuvintele lor, most of the top 100 games by playtime work.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: PlayStation 5

Post by MC »

La Xbox a fost altceva. Din ce stiu eu PS3 a avut o arhitectura complicata cu acel cell processor ( ma rog, nu ma pricep prea bine) care a facut foarte dificila dezvoltarea jocurilor pentru aceasta platforma. Si, din cate am inteles, e destul de greu sa faci jocurile care au fost dezvoltate pentru PS3 sa mearga pe hardware-ul noilor generatii (PS4/PS5).
Nu e imposibil, dar probabil au considerat ca nu merita risipa de bani si efort pentru acele cateva procente de jocuri old de PS3 care eventual ar fi cumparate pe PS5, mai ales ca multe dintre jocurile exclusive bune de PS3 au primit remasteruri pentru PS4
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: PlayStation 5

Post by DANiel »

Firul la backwards compatibility s-a rupt cu PlayStation 3. Atunci a fost mișcarea mare in ceea ce ține de hardware.
Cred că este un mix între cât de mult costă și cât de mult ar aduce într-adevăr în plus. Pentru că da, backwards compatibility pentru PS4 înțeleg, însă când ajungem la PS3 vorbim de jocuri care au început să apară în 2007. Dacă o faci doar ca să fie fără să aduci un plus, mai bine nu o faci.
Also, au PlayStation now.

Another thing here foarte interesant și de care sunt chiar curios la momentul apariției sunt in sine testele pe Xbox S X și PS5. Basically, pe foaie Xbox este mai puternic dar sunt câteva chestii pe care PlayStation le face și Xbox nu, în materie de managementul resurselor și în sine cum jonglează cu ce are. Also, faptul că SSD-ul din PlayStation este mai mult decât un SSD simplu s-ar putea să fie un game changer. Also faptul că la Xbox scade frecventa de la 3.8Ghz la 3.6Ghz când vine vorba de multitasking in timp ce la PlayStation aplicațiile folosesc totul până la 3,5Ghz indiferent de multitasking sau nu mi se pare cam artificie din partea Microsoft să umfle la numere.
Cu detaliile astea nu fac decât să îmi confirme că ambele trag in zone total diferite: Xbox se îndreaptă și mai mult către media center bazat pe ecosistemul Microsoft și pe posibilitatea de a atrage useri noi in industria consolelor in timp ce Sony merge și mai adânc în zona consolelor cu un hardware mult mai orientat fix gamingului pe console pentru publicul deja existent.

https://www.theverge.com/2020/3/18/2118 ... lease-date
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: PlayStation 5

Post by MC »

Asta pentru ca Sony este totusi o companie japoneza. Stim cu totii ce inseamna gaming-ul in Japonia si ce istorie are in ceea ce priveste consolele.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: PlayStation 5

Post by TG »

Nu îmi iau consolă nici generația asta. Dar de fiecare dată mă gândesc ce aș cumpăra și mi se pare interesant că până acum nu aș fi luat Xbox decât beat sau dacă pierdeam vreun pariu. Dar de data asta chiar aș sta pe gânduri vreo 10 minute înainte să iau PS5. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: PlayStation 5

Post by Bogdan »

Strict din prisma SSD-ului si a procesoarelor, consolele astea vor rula jocuri mai bine decat majoritatea PC-urilor. Platforma PC va fi bottleneck pentru devi, care acum trebuie sa tina cont de numarul mare (probabil majoritar) de useri care instaleaza jocuri pe HDD clasic.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: PlayStation 5

Post by TG »

Eh, poate acum se va adapta și lumea. Într-adevar, nu știu de ce mai folosesc așa mulți HDD-uri pentru altceva în afară de stocare. Un SSD dirt cheap e perfect pentru jocuri, viteza de la cel mai lent SSD decent la cel mai bun nu se reflectă în mai nimic notabil/must have in-game. Însă devii nu mai țin cont de asta de mult, tbh (nu știu cum unii mai suportă timpii de încarcare pe HDD).

Din prisma procesoarelor e discutabil. Și oricum, se va depăși rapid și trivial acest "bottleneck".

Dar sigur, e îmbucurătoare performanța pe care o oferă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: PlayStation 5

Post by cg1700 »

MC wrote: 19 Mar 2020, 07:53 Asta pentru ca Sony este totusi o companie japoneza. Stim cu totii ce inseamna gaming-ul in Japonia si ce istorie are in ceea ce priveste consolele.
E discutabil daca aripa de Playstation a Sony mai poate fi considerata japoneza de cand si-au mutat HQ-ul in California. E foarte posibil ca toate deciziile sa se faca din America acuma.
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: PlayStation 5

Post by Bogdan »

Nu lasa faptele sa strice un stereotip bun. :D
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: PlayStation 5

Post by MC »

cg1700 wrote: 19 Mar 2020, 10:48
MC wrote: 19 Mar 2020, 07:53 Asta pentru ca Sony este totusi o companie japoneza. Stim cu totii ce inseamna gaming-ul in Japonia si ce istorie are in ceea ce priveste consolele.
E discutabil daca aripa de Playstation a Sony mai poate fi considerata japoneza de cand si-au mutat HQ-ul in California. E foarte posibil ca toate deciziile sa se faca din America acuma.
Eu cred ca pe partea de PlayStation tot Sony Japan are ultimul cuvant. ;) Faptele o dovedesc.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: PlayStation 5

Post by cg1700 »

Faptele par sa dovedeasca exact opusul, cum ar fi ca divizia japoneza de jocuri a Sony a cam fost bagata sub pres in favoarea studiourilor vestice, sau toata chestia aia in care Sony si-a cam batut joc de studiourile japoneze mici de jocuri acum vreo doi ani.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: PlayStation 5

Post by MC »

Inca sunt destule jocuri japoneze pe PS.
Mai sus nu ma refeream neaparat la cantitatea de jocuri japoneze existente in catalogul PS ci la directia inclinata aproape exclusiv pe gaming a PS. Daca avea ultimul cuvant divizia din State, eu cred ca arata altfel PS4 (aka mult mai rau).
Mai cred si faptul ca PS nu va renunta prea curand la unitatea optica tot datorita pietei japoneze care e mult mai axata pe achizitionarea jocurilor in format fizic. Daca te uiti ce shop-uri au aia te ia capul.

Ma rog, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic. Mi-am expus doar opinia.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: PlayStation 5

Post by DANiel »

Image
Image
The new controller has some big changes on the inside, too: the previously announced haptic feedback (replacing the old rumble technology in previous controllers) and the new “adaptive triggers” that can adjust the resistance of the triggers for different gameplay effects. There’s also an integrated microphone, a first for Sony’s controllers, along with a (long-overdue) USB-C port. And of course, there’s the new two-tone color scheme (similar in style to the PSVR) and an overhauled design that gives a more rounded shape to the grips and face buttons.
Mixed feelings cu design-ul, dar de fapt s-ar putea să pice foarte bine în mână (așa am avut și la controller-ul de xbox 360 și m-am înșelat) dar văd că aduce câteva plusuri interstante. La partea de adaptive triggers chiar mă așteptam și mi se pare game changer. Prima chestie la care mă gândesc este cum s-ar simți asta când tragi cu arcul, sau poate într-un shooter să simți cum trăgaciul opune puțină rezistență.

https://www.theverge.com/circuitbreaker ... Y4h2yjdykE

EDIT: într-un final, un microfon in controller. Finally.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: PlayStation 5

Post by Bogdan »

Arata bine. Forma generala seamana cu cea de la controllerul de Xbox, care e foarte OK ca ergonomie. Daca schimbau intre ele D pad-ul si left stick, deja cred ca era o miscare prea radicala, desi ar fi fost spre bine. Triggerele adaptive sunt foarte misto. Cel mai fain se simt in jocuri cu masini. Gen in Forza Horizon 4, cand treci de pe asfalt pe noroi, sau cand acvaplanezi pe o balta.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: PlayStation 5

Post by Mahdi »

Imagini cu Unreal Engine 5 rulând pe PS5. Arată p amazing.

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: PlayStation 5

Post by marvas »

am venit aici sa postez asta^. O sa imi vad de drum.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: PlayStation 5

Post by MC »

4 Iunie!

phpBB [media]
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: PlayStation 5

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “PlayStation”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests