Forum Nivelul 3

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by SenFire »

Ar fi bun un subdomeniu că poţi face manevre pe fişiere. Conversii, compresii, backup.

1Mb imaginea e prea mult. Dacă sunt compresate media ar fi de 300k. Şi impunem şi o limită de dimensiune, 1500px e suficient zic eu. Excluzând gif-urile care pot fi optimizate doar manual. Eventual le converteşti în webm.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Sper să fie 300KB, cum zici tu. Mulțumesc pentru idei, voi reveni asupra subiectului după ce descarc imaginile.

În altă ordine de idei, am dezactivat embed-ul SoundCloud, fiindcă folosește Flash. SoundCloud are și un embed HTML5, dar nu-l putem folosi momentan. Deci pentru SoundCloud, postați link-uri pur și simplu, fără tag-ul [media]. Într-o bună zi sper că vom putea înlocui bbmedia cu mediaembed, ceea ce ne va permite să transformăm anumite link-uri în embed-uri fără să mai fie nevoie de tags. Deocamdată, însă, nu am o soluție pentru asta.

Embed-ul SoundCloud nu a fost folosit decât de 19 ori, voi edita manual post-urile.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Mahdi »

Din experiența cu screenshot-urile la articolele urcate pe site, cam la 300-400KB e media. Iar unele erau de dimensiuni mari (1920x1080). Gif-urile cred că se pot ignora, tbh, mai ales dacă-s deja linkuite de pe imgur, giphy și ce o mai fi. Nu cred că se pierde mare lucru.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Forum Nivelul 2

Post by DANiel »

Dragi conforumisti, doresc prin acest mesaj sa va amintesc ca vorbisem sa facem cheta, un patreon, sau ceva acolo ca sa punem la fondul forumului.
Cum a ramas treaba? Facem o nebunie?

EDIT: for fuck sake, am scris din greșeală "conforumuisti"
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Am fost deraiat câteva zile de la planul meu de update al forumului. Cred că mâine revin la treabă. Apropo, am lista tuturor imaginilor postate pe forum, sunt peste 15.000. Cu descărcarea nu-i chiar simplu, fiindcă uneori URL-ul nu conține extensia fișierului, așa că trebuie să țin seama de Content-Type... eh, detalii. După update văd și cu Patreon ce și cum.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

What a fine day for science! Azi fac update la forum. La ora 8:00. O să fac multe schimbări sub capotă, deci chiar și după ce revine s-ar putea să fie cumva instabil până pe la 8:30. Ce postați în perioada asta e posibil (dar improbabil) să se piardă.

Ok, sper să meargă bine.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

Cred că s-a terminat cu bine. Revin cu detalii. Să-mi spuneți dacă sunt probleme.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

Bun, deci am făcut update-ul la phpBB 3.3, prilej cu care m-am mai ocupat de câteva lucruri.

În primul rând, diverse chestii de securizare a forumului și de reducere a supravegherii din partea terților. Dacă vreți detalii tehnice, deschideți spoiler-ul.
Spoiler for tehnicalități:
1. Am adăugat în sfârșit un Content Security Policy pentru forum. A stat mai bine de o lună în report-only mode, acum l-am pus pe enforce. Adică va bloca tot ce nu e permis acolo și va spune browserelor să schimbe automat link-urile elementelor embedded din http în https (pentru puținele care au rămas http, fiindcă am făcut o mulțime de înlocuiri în baza de date).

CSP-ul totuși e destul de slab. Aș fi vrut să-l fac mai strict, dar phpBB nu e scris într-un mod care mi-o permite. Security tip pentru web developers: nu scrieți cod javascript inline (nici css, preferabil). Puneți codul în fișiere separate, fiindcă asta permite aplicarea unui CSP care elimină cu totul orice posibilitate de atacuri XSS pe browserele moderne.

În fine, totuși am mutat mai tot codul inline din BBCodes la sfârșitul lui core.js.

2. În general când cineva postează un link către youtube, îl potstează ca embed. Pentru asta avem tag-urile [video], [media] și [youtube], care practic fac același lucru. Aș fi vrut să le înlocuim cu phpBB Media Embed PlugIn, o extensie oficială phpBB care transformă link-urile în embed-uri (responsive) fără să mai fie nevoie de tag-uri (iar dacă cineva vrea un link simplu către youtube, poate folosi tag-ul url). Totuși n-am făcut-o, fiindcă nu are suport pentru youtube-nocookie și fiindcă ar fi o mare bătaie de cap să înlocuiesc link-urile și markup-ul din urmă. Tag-urile video și media au fost o greșeală, acum îmi e al naibii de greu să fac tranziția la ceva mai bun și depindem în continuare de acel bbmedia.js neliber, obfuscat, greu de editat.

3. Am șters toți parametrii fbclid din toate link-urile care aveau așa ceva. Am scris un regexp de-a dreptul porcos pentru asta:

Code: Select all

(\?fbclid=.{61}(?!&))|(((&amp;)|&)fbclid=.{61})|((?<=\?)fbclid=.{61}((&amp;)|&))
Traducerea Margaretei Nistor ar fi: "Du-te naibii, Facebook!"
În al doilea rând, am descărcat toate imaginile care se puteau descărca (acum o lună) și le-am pus pe https://imagini.candaparerevista.ro/, după care am înlocuit link-urile din post-uri (exemplu). Asta ca să nu mai pierdem imagini din istoria forumului când dispar diverse image hosts (precum tinypic). Las detaliile pentru mai târziu.

În rest mărnuțișuri, modificări CSS ici-colo. De exemplu, am făcut tag-ul youtube să se adapteze la lățimea ecranului, deci va arăta mai bine pe telefoane. Cu video și media e mai complicat, n-am reușit încă.

... Apropo, ar fi bine să avem o convenție ca atunci când postăm embed-uri, să punem alături și link-ul cu titlul clipului, cum ați făcut la music video draft. Asta ar face clipurile mai căutabile. De fapt eu unul aș prefera să postăm doar link+titlu și să renunțăm cu totul la embed-uri, ceea ce ar opri tracking-ul pe care-l face Google printr-însele și ar face paginile să se încarce mai repede - dar nu știu câți rezonează cu ideea asta.

A, și am șters toate (cred) adresele IP din baza de date. Voi face asta periodic, nu prea are sens ca forumul să le păstreze mai mult de o săptămână.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Forum Nivelul 3

Post by Magicake »

Mancarurile mele sunt super safe acum, mersi <3
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 3

Post by ola small dickie »

Multumim Jaunty!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Forum Nivelul 3

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mulțumim mult! :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Forum Nivelul 3

Post by Magicake »

Deci nu avem mod in care sa uploadam imagini drect pe noul server?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

@Pătrunjelu': E același server, doar subdomeniul e nou. L-am făcut pentru a aduna periodic imaginile din surse externe. Nu cred că merită să adaug acolo cod pentru upload, mai curând activez atașamentele direct pe forum. Am de gând să o fac și pe asta, dar va trebui să abordez altfel backup-ul. Acum backup-urile forumului ocupă puțin și asta ajută mult.

Ok, acum detalii despre imagini.candaparerevista.ro:

Am pus aici imaginile postate în public. Am făcut și un index cu fiecare imagine din fiecare post, unde imaginile sunt grupate după thread.

Statistici: 15425 link-uri distincte, din care 13307 vii și 2118 moarte. 13275 imagini descărcate.

În total sunt 9 GB de imagini. Am mutat separat imaginile de peste 5 MB. 217 imagini ocupau 41% din spațiu. Deocamdată sunt în /big/, dar le voi urca pe un cont imgur și le voi șterge de pe server. Recordul îl deține Chester, cu un gif de 146 MB.

Code: Select all

12895  /i/     - 5.3 GB
  217  /big/   - 3.7 GB
  173  /admin/ - 70 MB
Numerele sunt valabile pentru instanța provizorie a forumului, făcută în aprilie, deci nu includ imaginile postate de atunci.

Avem câteva informații pentru fiecare imagine, înlocuind i/ cu ? în link:

Code: Select all

https://imagini.candaparerevista.ro/i/6069c30e4e694fe0.gif
https://imagini.candaparerevista.ro/?6069c30e4e694fe0.gif
Informațiile includ și datele EXIF. Uneori e interesant ce găsești printre ele. Exemple:
https://imagini.candaparerevista.ro/?cc ... c36663.jpg
https://imagini.candaparerevista.ro/?39 ... 5db880.jpg

Imaginile care nu au putut fi descărcate au fost înlocuite cu:

Image

Accesând informațiile pentru acest placeholder, puteți vedea lista de imagini dispărute și post-urile în care apar.

Am salvat și câteva semnături în /sigs/.

Top 20 threads:

Code: Select all

+--------+----------------------------------------------------------+
| images | topic_title                                              |
+--------+----------------------------------------------------------+
|   3272 | Babe Of The Day                                          |
|   1058 | Imagini amuzante (IMG TAGS)                              |
|    447 | GIF thread                                               |
|    417 | Discuţii politice, ca la cafenea                         |
|    260 | Jocurile Voastre Originale                               |
|    231 | Hearthstone: Heroes of Warcraft                          |
|    216 | Piqturi                                                  |
|    201 | Laudati-va                                               |
|    193 | Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Descrieri) |
|    190 | Coperte de albume                                        |
|    190 | Mancare                                                  |
|    189 | Ce jucati in momentul de fata                            |
|    185 | Screenshots                                              |
|    180 | GameDraft X - Beautiful Places                           |
|    175 | Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)   |
|    146 | Guess the movie game                                     |
|    132 | Game Draft XI - Hate Draft                               |
|    129 | Postere de filme                                         |
|    126 | Game Draft XI - Hate Draft (Descrieri)                   |
|    118 | Random vidya images thread                               |
+--------+----------------------------------------------------------+
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Forum Nivelul 3

Post by Magicake »

O sa incerc sa salvez mancarurile in jpg, ca png-urile mele ocupa vreo 3 mega bucata :lol:

Ar fi faina o pagina de upload, cu drag & drop support, si quick copy paste la tot setul de img tags. Sau sa mearga si attachments cu drag & drop.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 3

Post by ola small dickie »

A fost dezactivata intrebarea de siguranta dupa ce apesi mark forums read? Iar am apasat din greseala de pe telefon incercand sa apas board index si s au tranaformat in citite toate topicurile

Mama ce ma irita butonul ala si pozitia lui
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

Pardon, am uitat să aplic modificarea asta. Ar trebui să apară acum, Ctrl+F5 dacă nu.

Aproape niciodată nu ajung pe board index, am bookmark direct la active topics.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 3

Post by ola small dickie »

Multumesc, merge acum. Eu folosesc non stop board index. Imi place sa dau click pe el ca sa ma duca la pagina principala apoi sa scrollez eu sa vad daca e ceva nou
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 3

Post by ola small dickie »

Parca as zice ca de o perioada nu prea functioneaza corect mecanismul cu postare necitita / scris cu rosu. De exemplu nu citisem ultimele 2 postari de la laudati va, ale lui iavo si triggerix dar titlul sectiunii, adica Coltul Vesel arata normal, nu cu rosu. Poate mi s a parut pana acum, voi mai analiza situatia.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

Am început să curăț conturile inactive și spammer-ii cu link-uri în paginile de profil. Forumul avea 956 useri, acum are 679. Am șters:
- toți userii care nu aveau adresele de email verificate (erau cam 100, niciunul recent)
- aproape toți userii care nu s-au logat niciodată (71)
- vreo 30 de spammeri
- o mulțime de useri cu 0 post-uri care nu s-au mai logat din 2014-2016

Voi continua curățenia în zilele următoare. Mă gândeam că s-ar cuveni să introducem în regulament ceva despre asta:

VI. Ștergerea user-ilor inactivi
1. Userii care nu au adresele de email verificate vor fi șterși după cel puțin o lună.
2. Userii cu 0 post-uri care nu s-au logat de cel puțin 2 ani vor fi șterși.
3. Userii care au doar post-uri triviale (precum cererea unui joc la un giveaway) și nu s-au logat de cel puțin 2 ani vor fi șterși, fără să li se șteargă post-urile.

Dacă sunteți curioși, așa arată un post căruia i s-a șters autorul, username-ul este păstrat.

Aștept feedback legat de noile reguli, dacă aveți.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Forum Nivelul 3

Post by Quackers »

Test daca inca exist.

LE: Exist.
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests