Game Draft: Best Intros (Discuții)

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mahdi »

Bună dimineața (?) și bine v-am găsit la o nouă ediție a game draft. De data aceasta vom alege cele mai bune intro-uri de jocuri.

1. Ce este acest draft?

Este un concurs de forum în care fiecare participant își va face o listă cu intro-urile preferate din jocuri. Fiecare participant va alege pe rând câte un joc pe care să îl adauge la lista sa. O dată selectat, un joc nu mai poate fi ales și de către ceilalți participanți. Excepție face prima alegere, care e la liber pentru toată lumea. Când toată lumea are câte o listă de zece jocuri, se trece în faza de votare, iar userul cu cea mai populară listă va câștiga draftul.

Prea confuz? Întrebați pe acest thread sau urmăriți câteva din drafturile mai vechi.


2. Reguli

Furate de la alte drafturi și adaptate:
  • 10 alegeri, din care prima la liber (deci nu trebuie să fie unică) și 9 unice.
  • Descrierile nu sunt obligatorii, dar postați cel puțin video-ul cu filmulețul introductiv al jocului.
  • Intro poate să însemne fie filmul care apare prima dată când lansezi jocul, fie primul cutscene când dai new game, înainte să preiei controlul în joc. Se califică atât filmulețele pre-renderizate/live action cât și cele derulate în engine-ul jocului.
  • În momentul în care vă vine rândul să vă postați alegerea, aveți 8 ore timp de postare. Dacă expiră timpul, următorul participant poate să posteze, urmând ca cel sărit să revină cu alegerea sa când dorește. Trimiteți PM următorului la rând după ce postați.

3. Participanți:

Image
Waaagh!
Image
marvas
Image
ola small dickie
Image
juve3332
Image
Mahdi
Image
TG
Image
TaikoKaira
Image
Azad
Image
Ferrrrrrrrrdinand
Image
Flashbat03
Image
ne0lith
Image
joonior_bmf
Image
Edgar
Image
Pătrunjelu'
Image
Triggerix
Image
Stokkolm

Ordinea de postare a alegerilor:
  1. ne0lith
  2. Waaagh!
  3. Flashbat03
  4. juve3332
  5. joonior_bmf
  6. TaikoKaira
  7. Edgar
  8. marvas
  9. Mahdi
  10. Pătrunjelu'
  11. ola small dickie
  12. Azad
  13. Triggerix
  14. TG
  15. Ferrrrrrrrrdinand
  16. Stokkolm

4. Premii:
  • Underrail (TG)
  • Huntsman The Orphanage (Flashbat03)
  • Frozen Synapse Prime (Flashbat03)
  • Teleglitch Die More Edition (Flashbat03)
  • Killing Floor (Flashbat03)
  • Three Dead Zeds (Flashbat03)
  • Evil Genius (Flashbat03)
  • Niche (Flashbat03)
  • Resident Evil Revelations 2 - Episode 1: Penal Colony (Flashbat03)
  • STRIDER™ (Flashbat03)
  • Evergarden (Flashbat03)
Azad, Ferdinand, Flashbat - v-am trecut din oficiu, că ziceați că vă băgați la orice. Să-mi ziceți dacă v-ați răzgândit. De-asemenea, se mai poate înscrie oricine dorește.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by TaikoKaira »

Mahdi wrote: 28 Apr 2020, 11:20 - o combinație între cele două, sub titulatura de „prime impresii” - vom alege jocurile ale căror începuturi ne-au impresionat cel mai mult, detaliind de la caz la caz aspectele care au făcut impresie.
Eu aș alege asta. Aici ar fi o gamă mai largă și nu ar fi niciun risc să "ne batem pe idei". Și cred că o să se nască intrări mai faine așa. Mai creative.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Waaagh! »

Sustin combinatia sub titulatura "primele impresii". Limitarea la niveluri introductive scoate genuri intregi din draft, iar limitarea strict la filmulete de introducere lasa pe afara unele jocuri care nu au avut asa ceva fie din limitari de buget sau abordari neconventionale, dar care totusi intra la rupere.

Ce frumos spune TaikoKaira. Sa fie mai frumos. Mai creativ.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mahdi »

Am uitat să postez soundtrackul oficial al acestui draft:

https://youtu.be/Sr1bLLvsbh0
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by ola small dickie »

Mie mi se pare cam ciudat sa compar intro cinematicu unui joc cu primul nivel din super mario. Adica e cam destul de clar ce i intro, daca jocul are niste imagini pe care ti le prezinta inainte sa incepi sa joci efectiv. Sa compar asta cu un nivel din joc e cam meh. Putem avea un draft prima impresie dar ala e altceva (care ar putea sa inglobeze mai multe, introul, meniul, primele minute de joc, primul nivel, etc) , nu e intro draft.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by juve3332 »

Si eu as sustine tot "primele impresii".
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mahdi »

Se poate redenumi, dacă „game intros” e așa problematic. Ziceți doar ce variantă din cele trei ați prefera pentru conținutul efectiv al draftului.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Waaagh! »

First Impressions Draft?
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by TG »

Da, de acord cu ola. Dacă mergem pe varianta combinată, atunci un First Impressions Draft sună mai bine. Intro e misleading in my book.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by ola small dickie »

Mie imi e cam lene de compuneri cu prima impresie a lu tanti vasilica cand a deschis dangerous dave prima oara in 1995. Lene adica sa le si scriu sa le si citesc :lol: dar niste voturi pe acolo tot voi arunca

Adica o sa fie tot cam aceleasi jocuri preferate plus cateva socuri de cand eram ciutani cu niste jocuri care s au nimerit sa ne cada in mana la varsta aia si inevitabil ne au uluit. Parca imi e lene momentan de povesti din astea
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Waaagh! »

Eu am in minte cateva jocuri care nu sunt titluri preferate si as zice ca nici macar jocuri bune, dar tot e ceva interesant in prezentarea lor. Compuneri scrie cine vrea, esentialul e surprins intr-un clip youtube de cateva minute.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Cristan »

Eu nu joc, dar arunc o părere doar așa ca să mai înnămolesc apele. Mi se părea mai interesantă și mai curată ideea inițială, de intro-uri și atât.

Să bagi la un loc și intro-uri și primele niveluri (apropo, la primele impresii intră și meniul principal, sau logo-urile companiilor, o să le acceptați și pe astea?) mi se pare cam amorf și mai greu de comparat. Un intro îl consumi pasiv și îți dă hype pentru jocul care urmează. Pe când primele niveluri le joci efectiv și... ce? Evaluezi cât de bine te-a prins jocul? Unde se suprapun? Ăsta e un draft 2 în 1.

(Prin comparație, draftul de „best gaming moments”, chiar dacă era la fel de amorf, măcar avea o idee unitară - o amintire memorabilă dintr-un joc.)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by TG »

Da, observ că nu am zis. Am scris cum aș prefera să fie dacă mergem pe varianta 3, dar personal aș vrea să se rămână doar la intro. Asta în caz că facem o pre-votare. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Magicake »

Cristan wrote: 28 Apr 2020, 14:41 meniul principal
Character creation in IWD cu muzica din fundal. Daca nici muzica aia nu-ti zice ca incepi imediat o megaaventura, nush ce sa zic. E badass.
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by FlashBat03 »

Heilo! :D
Eu unul as prefera doar intro-ul dintr-un joc decat prima impresie . :oops: Nu o prea am cu compunerile :mrgreen: :)
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by marvas »

votez doar intro si eu si sper sa ajunga in finala
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Și eu aș merge doar pe intro, nu am încredere că aș putea scrie descrieri lizibile. But hey, dacă majoritatea decide totuși pe primele impresii o să încerc.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Waaagh! »

Daca a mai fost draft cu "best gaming moments" cum zice Cristan, sunt si eu de acord sa ne limitam la intros. Dar daca cineva e pasionat sa scrie si ceva in plus, nu vad de ce ar fi o problema. Oricum se voteaza politic. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mahdi »

Bine, men. Poporul a decis să fie cu intro-uri cinematice. Am editat postul inițial și am trecut următoarele reguli:
  • 10 alegeri, din care prima la liber (deci nu trebuie să fie unică) și 9 unice.
  • Descrierile nu sunt obligatorii, dar postați cel puțin video-ul cu filmulețul introductiv al jocului.
  • Intro poate să însemne fie filmul care apare prima dată când lansezi jocul, fie primul cutscene când dai new game, înainte să preiei controlul în joc. Se califică atât filmulețele pre-renderizate/live action cât și cele derulate în engine-ul jocului.
  • În momentul în care vă vine rândul să vă postați alegerea, aveți 8 ore timp de postare. Dacă expiră timpul, următorul participant poate să posteze, urmând ca cel sărit să revină cu alegerea sa când dorește. Trimiteți PM următorului la rând după ce postați.
Ziceți dacă e ok sau dacă aveți alte sugestii. Printre altele am scurtat perioada de postare a alegerilor de la 24 la 8 ore.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Waaagh! »

As zice sa lasam totusi un interval de 12 ore intre postari. Nu vad care-i problema nici cu 24 tbh. Sa aiba lumea timp de reflectie, cugetari etc.

Sunt jocuri unde filmul e bagat dupa tutorial, dar cred ca toata lumea pricepe despre ce-i vorba si nu e cazul sa largim definitia.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests