Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by TaikoKaira »

II. The Operative: No One Lives Forever (2000)

phpBB [video]


A doua alegere a mea este introducerea în unul dintre primele jocuri pe care le-a jucat tatăl meu și, implicit, pe care le-am vizionat eu. Chiar și după atâția ani, jocul și-a păstrat farmecul și rămâne printre preferatele mele. Introducerea cinematografică oferă o mostră a ceea ce va emana No One Lives Forever în continuarea sa: dinamism, personalitate și carismă. E puțin ciudat să vorbesc așa despre un joc dar nu cred că pot să descriu mai bine umorul britanic.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by juve3332 »

User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Edgar »

2. Metal Gear Solid 4

Să se hotărască dom'ne dacă războiul s-a schimbat sau rămâne neschimbat în fața nemilosului timp.

phpBB [media]
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by marvas »

2. Broken Sword: The Shadow of the Templars (1996)

phpBB [video]


"Paris in the fall. The last months of the year, and the end of the millennium. The city holds many memories for me - of cafes, of music, of love... and of death."
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Mahdi »

2. Icewind Dale (2000)

phpBB [video]


După ce și-au spart toți banii pe intro-ul cinematic de la Planescape, cei de la Black Isle au ales pentru Icewind Dale o variantă pe cât de simplă, pe atât de eficace. O voce de povestitor și paginile unui tom străvechi exprimă mai mult decât ar fi putut o suită de siluete poligonale grotesc animate. Icewind Dale a fost mereu ușor subapreciat între celelalte jocuri Infinity, dar vibe-ul său de poveste la gura sobei, care nu se oprește în intro, ci se continuă și în restul jocului, mi-l ridică uneori peste greuceni precum Baldur's Gate. Iar unul din cele mai memorabile momente e când afli în sfârșit identitatea naratorului.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Magicake »

2. Diablo 2 LoD
phpBB [video]


As fi pus trailerul, e mai condensat si spune povestea mai fain. Anyway, cutsceneurile blizz nu au nevoie de introducere, si asta dupa mine e printre cele mai faine. Just awesome all around.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Azad »

User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Triggerix »

2. Death Stranding (2019)

phpBB [media]


Dacă Hideo Kojima făcea filme în loc de jocuri, probabil strângea până acum câteva Oscar-uri. Intro-ul de la Death Stranding se simte efectiv ca începutul unui film atât din punct de vedere al peisajelor, cât și al expunerii poveștii. Îți prezintă imediat intriga, te anunță că ești în pericol deși nu știi exact cine sau ce e inamicul și apoi te pune să alergi de bezmetic. Plus I love Norman Reedus.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by TG »

2. Deus Ex (2000)

phpBB [media]


Hai că m-ați ciuruit puțin, să vă pună dracu' să nu vă placă. E balls-shattering, conspirational, cyberpunkish, cu doza perfectă de cheese și poligoane cum numai în vremurile alea se vedeau.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

2). Heroes 3

phpBB [video]


3). The Suffering

phpBB [video]
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by TG »

3. Dark Souls (2009)

phpBB [media]


Mă gândesc că nu aș avea șanse să-l prind mai încolo, altfel poate că nu îl luam acum. Nu e Dark Souls-ul meu preferat. Nici al doilea, de fapt. Dar trebuie să recunosc că are cea mai mișto introducere, care dă tonul pentru toată seria, in a way or another. Și spre deosebire de joc, e less emoish, more cool as fuck. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Triggerix »

3. Left 4 Dead (2008)

phpBB [media]


"We made it. I can't believe me made it!"
"Son, we just crossed the street. Let's not throw a party `til we're out of the city."

Nu știu cât de populară o să fie alegerea asta, dar mie mi se pare unul dintre cele mai faine intro-uri. Apuci să cunoști un pic personajele, sunt și câteva scene amuzante, e ceva gameplay și din perspectiva infectaților (ceea ce e interesant pentru că nu sunt sigură că la momentul lansării L4D avea opțiunea de versus muliplayer, correct me if I'm wrong). Pe lângă asta, muzica din joc e întotdeauna un plus și faptul că au introdus cumva temele fiecărui infectat în parte mi se pare super tare.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Azad »

User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Magicake »

3. Patrician 2

phpBB [video]


Cel mai wholesome intro pe care-l stiu.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Mahdi »

3. Warcraft 3 (2002)

phpBB [video]


Când a fost lansat jocul ăsta, pe lângă că mi se părea cea mai uimitoare chestie un Warcraft în 3D (deși trebuia să-l rulez pe detalii minime), ceea ce mi-a luat ochii în primul rând a fost calitatea filmelor din joc. Mi se părea de neconceput să văd într-un joc filme cu un CGI la nivelul Hollywood-ului din vremea aceea. Intro-ul de față e scurt și la obiect - belșugul vizual e rezervat pentru filmele din campanii - rezumând fără abureli, în 2 minute, eterna poveste a dușmanilor care trebuie să se unească în fața unui rău mult mai mare. Nu știu dacă asocierea e intenționată, dar imaginea finală cu cele două mâini secerate mi s-a părut mereu un soi de origin story glumeț pentru cele două cursoare, orc și human.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Edgar »

3. Devil May Cry 4

Nici nu știu ce să adaug la acest intro. E spectacol. 10/10 would start again.

phpBB [media]
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by marvas »

3. Zero Wing (1991)

phpBB [video]


Unul dintre cele mai amuzante intro-uri pe care le cunosc. Pentru cei care nu-l stiu, recomand sa il urmareasca tot. Pentru cei care il stiu, ALL YOUR BASE ARE BELONG TO US
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 25 guests