Pareri controversate despre jocuri

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Pareri controversate despre jocuri

Post by marvas »

Topic pentru impartasit idei controversate despre jocuri.

Torment: Tides of Numenera m-a prins mai tare decat Planescape Torment si mi se pare mai bun. Povestile din spatele personajelor sunt mai credibile in universul in care se intampla. Si imi place mai mult cadrul in care are loc actiunea, ar fi un mediu excelent pentru un serial SF.

Am doar 20 de ore jucate in el, deci mai este timp sa ma dezamageasca, dar pana acum ma declar foarte placut surprins.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by Mahdi »

Eu: voi intra pe acest topic cu o minte deschisă, pregătit să accept senin orice părere controversată.

Tot eu după primul post:

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by Magicake »

Extra atentia la detalii vizuale/audio & such face toata diferenta. Trebuie sa fie ceva joc superhyped sau sa existe alt motiv pentru care sa nu-i dau eject imediat cand observ ca se simte amatoricesc facut sau se putea mai mult. Ultimul caz a fost Van Helsing 2, cand am vazut ca se simte combatul ca si ce gasesti pe ceva tutoriale de facut RPG-uri in Unity, uninstall direct. Nu tu feedback, nu tu greutate in lovituri, nu tu efecte, sunetul vai de el zici ca era pe moarte etc.

Alt exemplu e ATOM RPG. Fain, ce sa zic, dar vreau un joc polished, nu ma satisface prea mult ca imi dai ceva care seamana a Fallout, nu-s asa disperat dupa o idee :lol: "Uite un RPG postapocaliptic, now PRAISE ME".
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by DANiel »

I'm ready to release a shit storm: vorbind de Fallout, pe mine personal nu mi-a impresionat New Vegas și mi s-a părut un fel de expasion pentru Fallout 3 doar cu niște culori schimbate. Au fost multe chestii în plus, dar mi s-a părut că au fost atât de neimpresionant prezentate încât sincer eu nici nu am fost nevoit să le folosesc.

Ce vreau sa spun este că au făcut doar ceva diferit din același lucru și practic dacă am jucat Fallout 3 l-am simțit doar ca un expasion. Mă bucur că au adăugat ei whatsoever dar dacă nu au reușit să vândă asta de la început restul este irelevant.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by Magicake »

La fel mi s-a parut si mie cu New Vegas.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by DANiel »

Pătrunjelu' wrote: 14 Jun 2020, 02:25 La fel mi s-a parut si mie cu New Vegas.
Astăzi am câștigat lupta cu internetul.

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by TG »

Game balance-ul cat mai perfect e echivalentul unor concepte precum religia sau patriotismul in jocuri, adica mai rau decat o boala venerica grava. Keep that shit away from me. Prin asociere si cam orice fel de joc cu multiplayer competitiv, care se lauda cu balansarea. Poluare pentru mediul jocurilor pe calculator.

Tricky thread marvas, din pacate forumul nu mai e la un nivel indeajuns de respectabil sa iasa mare shitstorm. Dar voi urmari cu interes, exista ceva potential codexian aici.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by reV »

hop si eu cu opinia nepopulara: Fallout 76 nu-i asa rau. Sau nu mai e asa prost cum era. Are farmecu' lui, frustrarile aferente, da' tot m-a prins de vreo 100 de ore (and counting)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by Magicake »

@DANiel
:lol:

Hai si eu cu inca una tot pe tema Fallout: mi se pare ca din Fallout oldies, Fallout 2 e cel mai slab titlu. Ceva s-a schimbat la atmosfera de la Fallout 1, n-as putea sa zic exact ce, iar in rest tot ce e nou e prea putin interesant. Tema tribala de la inceput m-a lasat rece inca din primele minute. Fallout 2 nu are ceva echivalent cu mersul in Mariposa, sau cu Necropolis noaptea, si nici nu incape vorba de ceva echivalent cu coboratul in The Glow. Are cazinouri, droguri si curve, daca te intereseaza asa ceva, I guess.

Daca ar fi sa aleg sa rejoc ceva din Fallout 2 si Fallout Tactics, as alege Tactics.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Și mie îmi place mai mult atmosfera din primul fallout, dar n-aș spune că fallout 2 nu are o identitate proprie sau că are un lips.

Începe cam slăbuț într-adevăr. Da, e mișto că poți evita confruntarea cu tipul de la finalul tutorial dungeon, dar tot dungeon-ul acela e extrem de plictisitor și obositor dacă nu ai un personaj axat pe melee weapons, iar lecția învățată la final nici măcar nu se aplică unde contează la sfârșitul jocului.

Totuși, ferma dinainte de vault city, the den, new reno, chiar și klamath sunt locații memorabile (chiar dacă a trebuit să le caut pe google denumirea la multe acum :lol:). Din păcate, printre zonele plicticoase se află și tot orașul de la final cu baza militară pe apă (poate și pentru că dacă ajungi să te bați cu o anumită facțiune acolo ai să pierzi enorm de mult timp privind animații).
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by McWilliams »

Ba, lasati din-astea cu Fallout si ziceti-mi daca alea sunt pachetele de muschi de la inceput de Predator, ale lui Arnold si ale lui Carl.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by DANiel »

McWilliams wrote: 15 Jun 2020, 19:20 Ba, lasati din-astea cu Fallout si ziceti-mi daca alea sunt pachetele de muschi de la inceput de Predator, ale lui Arnold si ale lui Carl.
phpBB [video]


EDIT: și acum dacă am revăzut faza asta parcă ar merge să mai văd odată Predator.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by MC »

Yep!
Diseara ma pun sa vad a 127 oara Predator
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by Bogdan »

Assassin's Creed e o serie OK.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by DANiel »

Tu chiar vrei să iasă scandal aici.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by Mărar »

Stokkolm wrote: 23 Jun 2020, 15:54 Exista si o parte buna, acum ne putem distanta de KotOR 2 si sa recunoastem KotOR 1 ca si jocul superior din serie.
KotOR 2 e singurul lucru bun care e iesit din intreg universul Star Wars.

(Bine, n-am citit nimic din extended universe, posibil sa mai fie ceva ok si pe acolo)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by TG »

De acord cu Marar, si nici macar nu am terminat Kotor 2. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Dr. User
Zergling
Posts: 135
Joined: 25 Apr 2014, 13:27
Location: Târgu-Jiu

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by Dr. User »

Mafia - The City of Lost Heaven e un joc slab.
Am zis "joc"? De fapt e doar un film interactiv in care te plimbi cu masina de la o secventa intermediara la alta.
Asa-zisul gameplay e doar de umplutura.
Cred ca primul Mafia si Max Payne au dat drumul jocurilor unde primeaza experienta cinematica in detrimentul gameplay-ului.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by ciolan »

TG wrote: 23 Jun 2020, 16:21 De acord cu Marar, si nici macar nu am terminat Kotor 2. :lol:
Stai liniștit, nici Obsidian nu l-a terminat :)
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Pareri controversate despre jocuri

Post by ciolan »

Mărar wrote: 23 Jun 2020, 16:17
Stokkolm wrote: 23 Jun 2020, 15:54 Exista si o parte buna, acum ne putem distanta de KotOR 2 si sa recunoastem KotOR 1 ca si jocul superior din serie.
KotOR 2 e singurul lucru bun care e iesit din intreg universul Star Wars.

(Bine, n-am citit nimic din extended universe, posibil sa mai fie ceva ok si pe acolo)
Cînd îmi recuperez cutia lui TIE Fighter, o umplu cu cărămizi și-ți dau în cap cu ea :D
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 18 guests