Fitness & sanatate

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Fitness & sanatate

Post by tnt »

Of course, macar atat daca mustata am dat-o jos :))
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Am observat ca in ultimele cateva dati cand am facut exercitii care s-au lasat cu febra, am avut parte de insomnii. Ieri am facut impreuna cu un video niste exercitii pentru abdomene, de cam 10 minute, si aseara n-am reusit sa atipesc nici macar un minut.

Posibil sa fie o coincidenta; am o caldura insuportabila in casa, si ieri am dormit cu 2 ore mai mult decat in mor normal. Ambele sunt chestii care ma deregleaza, insa... nu pot sa nu observ o oarecare corelatie intre febra musuclara si insomnii. In sensul ca daca am insomnii dupa exercitii, sunt sanse mari sa ma trezesc cu febra (sau in cazul de fata, sa ma loveasca la 5 dimineata)

Is this a thing? Imi lipseste vreun supliment? :lol:
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Fitness & sanatate

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nici eu nu prea mai pot sa dorm mai tarziu de 8 din cauza caldurii. Nu ma pricep la exercitii fizice deloc :lol:, dar daca faci exercitii inainte de somn corpul tau intra in modul la treaba si secreta mai multe chimicale sa te pregateasca de munca fizica, nu?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Exercitiile le fac in jur de 17:00 deobicei, somnul incerc sa nu mi-l incep mai tarziu de 2.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Un antrenament greu poate induce insomnii in functie de raspunsul hormonal al organismului tau, dar e o intrebare prea tehnica si nu ma pricep sa raspund. Eu in general pot sa cad lat oricand dupa si sa dorm bustean.

Daca nu te-ai mai antrenat de mult sau incerci ceva nou, nu intra la rupere. Ia-o usor si da-i corpului tau timp sa se adapteze.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Fitness & sanatate

Post by Azad »

Basically, hormonii responsabili de insomniile voastre sunt cortizolul, adrenalina si noradrenalina. Daca adrenalina dispare relativ repede dupa un antrenament, noradrenalina poate persista in organism si 48 de ore dupa un antrenament si asta poate cauza tulburari de somn. Cortizolul e un hormon de stres care iti regleaza glicemia ca sa isi ia muschii glucoza necesara din sange si, pe langa asta, iti regleaza ritmul somn-veghe. Basically de la antrenamente cortizolul iti va ramane mai mult in sange pentru ca muschii tai o sa aiba nevoie de mai multa glucoza, de aici si problemele de somn. Recomandarea e sa va mutati antrenamentele pe dimineata sau la pranz si sa va mentineti hidratati.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Ah, cortisol. Posibil sa fie de la ala, facusem niste teste acu ceva vreme si era peste limite, cu precadere spre diimneata. Poate de asta nici nu pot sa fac sport pana tarziu dupa masa; ma ia cu gretus.
Waaagh! wrote: 29 Jun 2020, 11:39Daca nu te-ai mai antrenat de mult sau incerci ceva nou, nu intra la rupere. Ia-o usor si da-i corpului tau timp sa se adapteze.
phpBB [video]


Nu stiu, nu cred ca am intrat la rupere. :lol:
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Fitness & sanatate

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Până rezolvi asta, ia un ventilator pentru căldură :D
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Mărar wrote: 29 Jun 2020, 13:03Nu stiu, nu cred ca am intrat la rupere. :lol:
Oh god, I take it back, acum incepe sa se extinda durerea, abia pot sa-mi misc trunchiul.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Mărar wrote: 29 Jun 2020, 13:03
phpBB [video]
phpBB [video]


:lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Ei, a fost o activitate co-op. N-as fi ales video-ul dar am fost rugat sa particip.

Cred ca pentru un scrub ca mine a fost ok totusi.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

tl;dr cu cretine de genul si alte asemenea in cel mai bun caz doar iti pierzi timpul, in cel mai rau caz iti pui in pericol sanatatea daca iti recomanda cine stie ce tampenii. Eventual pierzi si bani daca te conving sa cumperi whatever.

Barbatii sunt predispusi sa stocheze grasimea in zona abdominala. Depinde de la caz la caz, in functie de alcatuirea genetica a fiecaruia, dar in general este primul loc in care se depune si ultimul din care se arde. Daca vrei abs trebuie sa fii intr-un deficit caloric usor o perioada lunga de timp, ca sa ajungi la punctul in care arzi grasimea de pe abdomen si devin vizibili. Ca sa-i cresti, procesul este la fel ca pentru oricare alta grupa de muschi. Trebuie sa te antrenezi intens si consecvent vreme de niste ani si sa ai regimul adecvat de alimentatie, hidratare si somn. Totodata, rezultatul final depinde de cat noroc ai avut la loteria genetica. Unii indivizi fac totul ca la carte si se aleg literally cu un fucking 2-pack, iar altii depun jumatate din efort si sunt dumnezei cu 12pack.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Fi fara griji, m-am nascut in deficit caloric si voi muri in deficit caloric :lol:

Tot am burta totusi :(
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Fitness & sanatate

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mărar wrote: 29 Jun 2020, 14:52 a fost o activitate co-op
Nice
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Mărar wrote: 29 Jun 2020, 15:03 Fi fara griji, m-am nascut in deficit caloric si voi muri in deficit caloric :lol:

Tot am burta totusi :(
Ceea ce spui e fizic imposibil. Mai degraba esti de foarte multa vreme la echilibru caloric (cu fluctuatii nesemnificative) si la o greutate la care organismul functioneaza in parametri optimi. Probabil ai un procent normal de grasime in compozitia corpului si n-ai masa musculara mai deloc, hence the skinny fat look. Daca erai in deficit caloric de la nastere, pana acum ai fi murit de multa vreme p much din cauza infometarii.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Fitness & sanatate

Post by Mărar »

Da, in fine, adica corpul s-a adaptat la un aport caloric scazut si tot am burta. 1200-1500 calorii nu e deficit in cazul meu, dar nici nu pot sa zic ca mananc mult
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Volumul de mancare nu se traduce neaparat si in calorii in exces. De exemplu, poti sa ajungi usor la satietate din legume si fructe, iar aportul lor caloric este foarte redus. 1200-1500 de calorii e un nivel de referinta normal pentru un adult cu un nivel scazut de activitate fizica, fiind motivul pentru care mentii un aspect skinny fat practic neschimbat in timp (sau cu o acumulare foarte lenta de greutate de-a lungul anilor, pe masura ce-ti incetineste usor metabolismul si continui sa ai niveluri scazute de efort). Daca le-ai taia la 800-1000 de calorii, ai ajunge intr-un timp rezonabil sa ai 6pack, te-ai simti infinit mai rau si mai apatic decat te simti in prezent, dupa care intr-un final ai muri. E inevitabil, ca energia necesara supravietuirii nu vine din nimic, si corpul tau o sa ajunga pana la urma sa o traga din ultimele rezerve disponibile.

Daca obiectivul tau e sa-ti maximizezi durata vietii, fa-ti ordine (daca e cazul) in alimentatie si somn si ingrijeste-te de sanatatea inimii. Daca pe langa cele mentionate vrei si sa arati bine (i.e. muschi) si sa te mentii viguros, trebuie sa te apuci (si sa te tii) de sala.

In orice caz, asiaticele in colanti care-ti promit minuni in numai doua saptamani sunt o capcana trista in care-ti pierzi cel mai important lucru, anume timpul.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Fitness & sanatate

Post by Azad »

Pe langa tot ce a zis Waaagh, parerea mea e ca slabitul ar veni mult mai usor daca intai ai creste aportul caloric, te-ai face mai mare si abia apoi ai incepe sa reduci caloriile. Stiu ca suna contraintuitiv, dar sa te apuci sa mai slabesti acum nu te-ar duce nicaieri. La fel cum nici caloriile la nivel de mentinere nu te duc nicaieri daca vrei sa iti schimbi corpul. Nici nu trebuie sa bagi bombe calorice in tine acum, doar un surplus de 100 - 200 de calorii ar fi perfect. Yeah, sure, o sa ti se para ca esti mai gras, dar in acelasi timp muschii tai o sa creasca in dimensiuni si vei avea ce sa vezi cand vei incepe sa slabesti.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Fitness & sanatate

Post by Waaagh! »

Image

Am supravietuit faimosului -2grade, cel mai elementar program de exercitii calistenice facut de regele fitnessului Athlean-X, care acum e implicat intr-o mega drama pentru ca fost prins ridicand greutati false prin niste filme demonstrative.

In orice caz, trebuia sa dureze 4 saptamani programul dar mi-a luat 5, deoarece la prima incercare a saptamanii 3 am tras mult prea tare la picioare si m-a lovit un DOMS de n-am mai putut misca restul saptamanii. Ca sa ma exprim pe intelesul tuturor, abia puteam sa ma cac.

In orice caz, pentru cei care doresc sa-si testeze nivelurile de baza de forta si anduranta, iata provocarea finala. In cel mult 14 minute, trebuie sa executati urmatoarele in orice ordine sau combinatie doriti:
  • 50 de flotari cinstite (sa nu trisati ca marlanii la ridicare, bratele trebuie indreptate complet)
  • 50 de flotari pe antebrate, pentru spate. aveti voie sa executati varianta mai simpla, cu genunchii jos (tehnica e expusa intr-un clip postat destul de recent pe aici)
  • 50 de fandari inainte (1 repetitie se numara dupa executia pe ambele picioare). daca e facuta corect, pozitia finala trebuie sa fie similara cu cea de la startul unui sprint si greul trebuie simtit pe lantul posterior la revenire (bicepsul femural si fesierii)
  • 50 de alpinisti, in acelasi stil (1 repetitie se numara dupa executia pe ambele picioare)
Inca o data, nu conteaza ordinea si strategia. Important e sa atingeti numarul de 50 de repetitii executate corect pentru fiecare exercitiu. Tbh nu credeam ca supravietuiesc, dar am reusit sa termin dracovenia in uimitorul timp de 12:13. Beat the boss.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 13 guests