Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Așteptam să-l joc și eu, s-a tot chinuit prin Early Access. Wreckfest e de fapt Fallout 4, făcut tot de Bugbear. Și știm cu toții că Fallout 2 e cel mai mișto joc cu mașinuțe bușitoare făcut vreodată. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

TG wrote: 17 Aug 2020, 08:29 Așteptam să-l joc și eu, s-a tot chinuit prin Early Access. Wreckfest e de fapt Fallout 4 Flatout 4, făcut tot de Bugbear. Și știm cu toții că Fallout 2 Flatout 2 e cel mai mișto joc cu mașinuțe bușitoare făcut vreodată. :)
:D

Poate a fost ceva subtil si nu m-am prins eu sau doar typo :P

Si da, Flatout 2 e cel mai misto joc cu masini busitoare facut vreodata!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Lol, nu, I had a brainfart. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Mie mi-a placut si Demolition Racer (sau cum ii zicea varul meu cand eram mici si ne jucam impreuna: Demolacing Racing - practic n-a nimerit niciun cuvant din cele 2 din titlu )
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Am zis sa incerc Codename 47 (eventual toata seria, ca nu am jucat decat foarte putin unul, mai demult - nu stiu care exact, cel cu Ave Maria in meniu).

Ma asteptam la FOARTE NASPA luandu-ma dupa ce zicea lumea pe steam forums. Controalele nu mi se par asa clunky, sunt chiar straightforward imo, iar AI-ul e... ok? Pare sa se bazeze pe niste reguli simple, nu vad de ce e lumea asa frustrata. Sunt pe la a 4-a misiune ce-i drept, are timp sa se strice pe parcurs.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Am făcut fără să îmi dau seama 9h în Death Stranding. Este dubios de interesant, povestea este ciudată, și acum am deblocat o motocicletă.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Minecraft :ugeek:

My unfinished house.
Image

Nu e mult in ea pentru ca ma ocup momentan de explorat & stuff. Multe chest-uri pentru ca am o gramada de stuff :lol:
Cel cu mancare e cel mai dezvoltat.
Image
Casa e construita intr-un munte la inaltime.
Image

In dreapta acolo e o platforma de pe care poti pescui. E relativ safe si noaptea, cat timp nu vin mobi zburatori. Pentru aia va trebui sa construiesc un acoperis. Here:

Image

Docurile alea sunt super importante. Pentru ca:
Image

Acolo jos e barca din doc, aproape de capatul lantului muntos in care am casa. Pe campurile alea vreau sa construiesc un sat in care sa vina NPC-uri cu care sa fac trading. Drumul pe jos pana acolo e lung si super periculos noaptea, asa ca am sapat o gramada si am transformat o secventa de lacuri de la baza muntilor intr-un adevarat rau navigabil cu barca.

Cat timp esti constant in miscare, barca e super safe noaptea pentru ca-i rapida. Deci 2 iepuri dintr-o lovitura: ma misc mult mai repede, si e si mai safe ca pot sa navighez la orice ora.

In partea stanga de tot e iesire la ocean. Dupa ce construiesc satul, voi face raul sa duca pana acolo.

Mai am o iesire la ocean gratie unei alte rute, via un doc similar dar in cealalta parte a casei:
Image
Inca nu stiu ce e in partea cealalta, nu am apucat sa explorez marea :-D

Si inchei cu niste cool stuff.
Am o mini ferma unde cresc plante, in general grau (pentru cakes), sfecla (pentru tocana) sau dovleci (pentru placinta).
Image

Am si niste animale, vacile pentru lapte (pentru cakes) si oile pentru lana.
Image

De departe cea mai interesanta constructie de pana acum e cotetul de pui. Pe langa ca arata cel mai bine, e prima mea ferma automatizata :lol:
Image

Here's how it works. Puii stau pe un covor alb sub care e o podea de palnii. Palniile sunt conectate la cutia pe care am aratat-o cu sageata mai sus, iar cand fac puii oua, trec prin covor si sunt bagate via palnii in cutie, deci tot ce trebuie sa fac e sa deschid cutia (oua pentru cakes).

As putea construi si un circuit cu minecarts si rails care sa culeaga non stop oua daca sunt disponibile si sa le aduca in casa, dar asta e poate pentru mai tarziu.

Unul din goals pe langa constructia satului e sa automatizez mai multe resurse. Spre deosebire de e.g. Factorio, automatizarea in Minecraft e mai mult bazata pe improvizatie si se simte hackish.

De ex, cum faci autofarming de fier? Ceva legat de mina? Nop. Prinzi niste villagers intr-o adevarata inchisoare, pui un zombie langa ei sa se sperie in draci, ceea ce va cauza villagers sa spawneze iron golems, faci in asa fel ca spawn-ul sa fie posibil doar intr-o anumita zona unde amenajezi o groapa cu lava. Yep, fierul farmat e drop de la iron golems :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Pătrunjelu' wrote: 18 Aug 2020, 14:07 Am zis sa incerc Codename 47 (eventual toata seria, ca nu am jucat decat foarte putin unul, mai demult - nu stiu care exact, cel cu Ave Maria in meniu).

Ma asteptam la FOARTE NASPA luandu-ma dupa ce zicea lumea pe steam forums. Controalele nu mi se par asa clunky, sunt chiar straightforward imo, iar AI-ul e... ok? Pare sa se bazeze pe niste reguli simple, nu vad de ce e lumea asa frustrata. Sunt pe la a 4-a misiune ce-i drept, are timp sa se strice pe parcurs.
Sa nu ratezi Silent Assassin
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Cred ca Yahtzee a sumarizat cel mai bine frustrarea generala la jocurile mai noi din seria Hitman. Anume ca sufera de sindromul "cock-up cascade" - exista o singura cale de a obtine "the good ending", iar orice altceva duce la complicari peste complicari si la inevitabilul Quick-Load/Restart.

In primele Hitman-uri, puteai da chix cu ceva de la executarea planului A, dar aveai posibilitatea sa improvizezi un plan B si sa termini misiunea. Sigur, nu mai era finalul ala de "flawless victory", dar nici nu ajungeai la "shamefur dispray" daca dadea un civil peste tine.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Am amenajat prima mina :lol:
Image

Coincide cu un abandoned mineshaft dungeon, deci e dungeon crawling + mining. Un abandoned mineshaft e o secventa uriasa de tunele de-astea, cu cateva twisturi:
Image

Te ratacesti iute mai ales ca-i pe mai multe nivele.

Nu-i super sus intrarea dar for fun duc loot-ul la barca cu trenu' :lol:
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Where's the hammerite prison?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Poate fac eu unul, daca tot arata farms cu mobi ca niste prisons, o fac tematica :lol:
Image
Intre timp am facut un superfast railway. Mega.

Muntele ala semidistrus e pe cale de disparitie, vreau sa fie plat pamantul acolo sa continui cu ferme si altele.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Sa vad daca am inteles, toata treaba asta ai facut-o cu ciocanelul one hit at a time?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Yessir, joc survival with no cheats. Am mai folosit niste TNT sa explodez muntele, cand am gasit gunpowder sau TNT prin lume that is. Nu foarte des adica.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Impressive. In the same way you say "impressive" to a person that knows how to say "me so horny, me love you long time" in every language known to man.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Patrunjelule draga, I think you should go out more :lol:
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

La terasă?
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Am reinstalat Destiny 2, și să fiu sincer jocul chiar încă se prezintă bine. Este cineva de aici care a cumpărat recent ultimele add-onuri? Merită? I mean, au content destul cât să merite să dau banii?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Eu il mai joc ocazional, dar nu am cumpărat inca expansionurile. Oricum, am inteles ca undeva prin octombrie se va exclude mult content pentru a face loc noului content.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

In fiecare an e obligatoriu sa incep un Wizardry 8 si sa sper ca-l si termin.

Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests