Donații

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
Post Reply
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Donații

Post by Jaunty »

După cum rămăsese vorba, am făcut pagina de Patreon:


În principal mi-aș dori să fie acoperite din donații costurile pentru hosting și domeniu, ca să avem mai multă siguranță pe termen lung. Dincolo de asta, „dacă donațiile ne vor depăși costurile, le voi pune deoparte pentru zile negre sau pentru noi inițiative ale comunității”. Unde prin „zile negre” mă refer la tot spectrul de cheltuieli neprevăzute, de la „acum GitHub e pe bani” la „colectă pentru operația lui Mahdi” (bat în lemn).

Custom rank donatorilor care-și doresc.

Să-mi ziceți dacă nu vreți să plătiți prin Patreon. Dacă e cazul, poate pun la punct un mod alternativ de a dona (cryptocurrency, de pildă).
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donații

Post by Jaunty »

Nici n-am publicat bine pagina, că marvas s-a înscris deja cu 5$/lună. Thanks, mate! :beer:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Donații

Post by Magicake »

We covered 1st tier. More tiers!

Jk, economisirea e idee buna.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donații

Post by Jaunty »

Damn, ce rapizi ați fost! Merci Mahdi și Pătrunjelu'!

Inițial mai făcusem un tier la 17$: online storage pentru arhiva de reviste. Ar fi 6$/lună 250 GB de la DigitalOcean. Dar l-am scos fiindcă nu banii sunt blocker-ul, ci timpul. Plus că s-ar putea să găsesc o soluție gratuită. Dacă nu, voi pune înapoi acel tier.

Dar da, e bine să punem deoparte. Chiar și fără zile negre, poate unii din voi or să-și oprească/micșoreze donațiile la un moment dat, deci nu strică să avem o rezervă.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Donații

Post by DANiel »

să curgă lovelele!
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donații

Post by Jaunty »

Mersi fain TG, DANiel si ola!

Ciudat e că de fapt suma donațiilor e 30.50$, nu 27$ cum scrie pe pagina publică. Restul o fi partea pe care și-o oprește Patreon? Nu înțeleg încă. Oricum, ați pus de aproape 3 ori mai mult decât costul hosting-ului. Apreciez, cheers!
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Donații

Post by DANiel »

Nu ne enerva, că dacă ne flexăm puțin dăm cu bani de-i cumpărăm pe ăia de au hostingul. Cu calculatoare cu tot.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Donații

Post by Magicake »

Eu zic cu economiile sa facem de-o cina la Ritz in Paris.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donații

Post by McWilliams »

Doar primii 8, din motive evidente. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Donații

Post by DANiel »

De la ce valoare putem să ne listăm la bursă?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Donații

Post by ola small dickie »

hai sa luam bere!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donații

Post by Jaunty »

Oh wow, 44$/lună! De 4 ori ținta! Mă înclin. Mulțumiri noilor donatori/donatoare: Triggerix, McWilliams, PaulP/Silverbolt (moderator pe vechiul forum, good times) și Cristan (de parcă n-ai fi contribuit destul până acum).

De fapt suma donată e 48.50$, din care mai ciugulesc unii-alții: Patreon ia 8% și un payment processing rate, iar PayPal sau Payoneer iau 1% sau 1$ la fiecare payout. Plus cât s-o mai pierde la conversia în lei (voi căuta să o evit).
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Donații

Post by marvas »

mie cel mai mult imi place ca imi zice ca-s patron.

"Hei, marvas, tu cu ce te ocupi?"
"Sunt patron, domnule, SUNT PATRON!"
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donații

Post by McWilliams »

I am a patron of the arts. Some people sponsored the Renaissance - I sponsor the "Cand apare revista" forum. They will know my name!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donații

Post by Jaunty »

M-a întrebat McWilliams de când încep să se ia banii. Postez răspunsul și aici, fiindcă Patreon nu explică foarte clar. Banii se iau în prima zi a lunii. Aveam și varianta de a-i lua imediat după pledge, dar am considerat că ar fi aiurea dacă te înscrii în ultima zi a lunii să plătești două zile la rând. Pe de altă parte, dacă aleg varianta asta, „your fee will decrease from 8% to 5%”, deci poate ajung să o fac, mai ales acum că a trecut valul de înscrieri.

@Paul și Edgar: vă mulțumesc pentru mențiune.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donații

Post by Jaunty »

A intrat primul payout. DANiel, văd un „payment denied” la pledge-ul tău. Posibil să-ți fi scris greșit numărul cardului, cred că de asta nici nu mai apari în lista de patroni. Tocmai tu, care ai donat cel mai mult.

Deci cu q, cu vai, cu pledge-ul lui DANiel în minus, după ce mi-am făcut cont PayPal și mi-am pus datele personale pe încă vreo două formulare, după pledge-ul Disroot și taxa PayPal, în sfârșit am în cont 29.33$. Partea bună e că pot face plăți direct din PayPal, nu trebuie să-mi conectez cardul sau contul bancar, deci nu trebuie făcută conversia în lei și înapoi în dolari ca să plătesc serverul.

Vi s-a luat (per total) $7.70 TVA, ceea ce nu are sens, fiindcă eu nu vând nimic, iar donațiile nu se impozitează, conform ANAF.
https://support.patreon.com/hc/en-us/articles/360043054911-New-Sales-Tax-Requirements-effective-July-1st-2020 wrote: Should sales tax apply to Patreon? Is supporting a creator on Patreon the same as making a purchase?

The way these new laws were written, if a patron is receiving benefits in exchange for their pledge, the pledge may be subject to sales tax, depending on what is considered taxable in the patron’s location. For example, many places have passed laws that make streaming content taxable with platforms like Netflix and Spotify in mind. So in those places, streaming video and audio are considered taxable.

If the patron is not receiving any benefits, the pledge is not taxable in most places. For example, any pledge where the patron didn’t select one of your tiers, and any amount of money added on top of the tier cost is not in most places taxable. One notable exception is the EU, where we are currently required to apply tax (VAT) to all pledges regardless of whether the patron is receiving any benefits. We are working with EU tax authorities to secure reductions and exemptions for support-based pledges in the future.
Deci... Bruxelu'.

Cam atât deocamdată. Cheers, patronilor! :beer:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donații

Post by McWilliams »

Dragnea avea dreptate - UE ne da µUE.

Probabil ca logica UE - daca o fi vorba de asa ceva - este ca, decat sa incepi sa despici firul in patru despre ce ar trebui sa fie taxat si ce nu, cu reguli ce ar trebui actualizate constant (ca, de, internetul are multe idei), mai bine taxezi tot si gata - problem solved. Acum... ar fi frumos daca de banii astia, UE ar oferi un nivel de protectie in plus (macar la colectarea datelor i.e. sa nu ajunga in afara UE).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donații

Post by Jaunty »

Un mic update. Problema cu plata lui DANiel despre care am scris mai sus s-a rezolvat de la sine, au intrat banii de la toată lumea în ultimele 2 luni. În fiecare lună văd măcar un payment denied timp de câteva zile, nu știu de ce.

Iar pentru cei care n-au prins de veste, Marius Ghinea a început să primească donații pentru site-ul lui. Oare ar exista acest forum fără Marius Ghinea? Oare ar avea membrii pe care îi are? În orice caz, site-ul lui e unul din cele mai cinstite de pe web și vă dă posibilitatea să-l citiți și/sau ascultați pe cel mai venerabil redactor care încă scrie despre jocuri (și nu numai) în limba română, după două decenii de activitate. Vă încurajez să-i donați: patreon.com/leftclickghinea
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 2 guests