Decizii

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Decizii

Post by marvas »

Recunosc ca am furat topicul de pe ConsoleGames, cred ca ne lipsea asa ceva. Putem aici sa cerem pareri atunci cand vrem sa ne apucam de un joc nou, dar nu stim pe care sa il alegem. Sau daca vrem sa cumparam un joc cadou pentru cineva si nu stim care ar fi mai potrivit. Intelegeti voi.

Eu as incepe un RPG clasic pe Switch, ca mi-e mult mai la indemana sa butonez vreo ora seara in pat decat in sufragerie la TV. Nu stiu daca ar fi mai ok Baldur's Gate sau Icewind Dale. Pls halp, ca stiu ca voi le-ati jucat.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Decizii

Post by Mahdi »

Nu știu ce să zic, de când ai zis că Numenera e mai mișto ca Planescape drumurile noastre s-au despărțit precum ale lui Zerthimon și Gith.

Dar ca să-ți dau oricum cei doi cenți ai mei, am impresia că răspunsul aici e: niciunul (?). Nu m-aș vedea jucând nici IWD, nici BG pe un ecran așa de mic. În ambele jocuri se poate ajunge la lupte destul de haotice și nu știu cât de ușor e să le gestionezi pe Switch. Dar făcând abstracție și de asta, depinde de ce ai chef. Cu BG te înhami la o poveste lungă și eroică, IWD e o aventură mai self-contained și mai puțin grandioasă. Personal aș încerca IWD - o dată ce vezi care e mersul treburilor cu regulile AD&D 2.5, o să-ți fie mai ușor să jonglezi cu companionii predefiniți din BG. În plus, BG e cel mai învechit dintre jocurile infinity, după câteva ore de fugit de păianjeni și lupi prin pădure s-ar putea să ți se taie cheful.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Decizii

Post by Cristan »

Divinity 2 Original Sin e și pe Switch. :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Decizii

Post by marvas »

Mahdi wrote: 22 Jun 2020, 00:10 Nu știu ce să zic, de când ai zis că Numenera e mai mișto ca Planescape drumurile noastre s-au despărțit precum ale lui Zerthimon și Gith.
Bine, dar sper ca realizezi ca in tragica noastra poveste eu sunt Zerthimon si tu Gith.

Mahdi wrote: 22 Jun 2020, 00:10 Personal aș încerca IWD - o dată ce vezi care e mersul treburilor cu regulile AD&D 2.5, o să-ți fie mai ușor să jonglezi cu companionii predefiniți din BG.
Mi-ar fi mai la indemana ce-i drept, pentru ca IWD il am deja. Dar nu voiam sa strivesc corola de lumini a lumii incepand cu ceva nepotrivit.

@Cristan: Pe acela il pastrez pentru marele ecran.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Decizii

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Breath of the Wild e RPG? Probabil l-ai jucat deja. Sincer, sunt și eu curios ce fel se joacă BG și IWD pe switch. N-am auzit lucruri rele despre porturile pe console, deși pathfinding-ul din acele jocuri te-ar face să te aștepți la așa ceva. Nici eu nu mă plângeam până am observat că s-a înrăutățit de la o versiune la alta pe PC, dar asta era înainte să apară pe consolă.
În plus, BG e cel mai învechit dintre jocurile infinity, după câteva ore de fugit de păianjeni și lupi prin pădure s-ar putea să ți se taie cheful.
Spoiler:
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Decizii

Post by marvas »

am inceput Icewind Dale pana la urma, dar nu m-a tinut mult. Cred ca am nevoie de o pauza dupa jocurile Torment.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Decizii

Post by marvas »

Deponia sau The Journey Down: Chapter One?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Decizii

Post by ola small dickie »

Eu as incepe un rpg curat pe calculator

The journey down l am terminat, e un adventure okish, nimic prea memorabil dar nici naspa. Deponia n am jucat
Last edited by ola small dickie on 20 Nov 2020, 23:49, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Decizii

Post by marvas »

aia a fost la prima postare din topic, acum poti sa raspunzi la asta despre jocuri adventure
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Decizii

Post by ola small dickie »

Am raspuns deja
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Decizii

Post by juve3332 »

Deponia e discutabil. E de moda veche si destul de stufos: ai expozitie generoasa, mult dialog, puzzle-uri numeroase si destul de complexe. Calitatea scriiturii nu e fantastica, umorul te poate prinde sau nu. Nu e rau, mai ales daca esti fan adventure-uri, dar depinde mult de dispozitia si toleranta ta de moment daca o sa-ti placa suficient incat sa te tii de el. The Journey Down n-am jucat, dar am o impresie ca ar fi mai scurticel. Deci, cred ca atarna in decizia ta de ce anume ai vrea sa te apuci, ceva de anvergura sau light.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Decizii

Post by TG »

MIe mi-a plăcut destul de mult Deponia. Dar da, nu e tocmai lejer de parcurs, cu atât mai mult dacă vrei să joci toată trilogia.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Decizii

Post by ola small dickie »

iata ce scriam cand am terminat The Journey Down:
ola small dickie wrote: 4 Mar 2019, 22:13 L am terminat. Adica pe The Journey Down complet. Toate cele 3 episoade. Un adventure placut , cu o atmosfera in general relaxata si laidback, de vacanta de vara. Asta desi povestea cateodata incearca si note de dramatism dar nu m au prins prea tare mai ales din cauza celor 2 personaje principale care au pe tot parcursul jocului o atitudine continua foarte chill, cam exagerata pe alocuri, glumeata spre infantila, indiferent de situatie, pana la aproape debila, mai ales a side kickului Kito. Un mare plus il reprezinta puzzlleurile, mai ales in primele 2 jocuri. Au reusit niste puzzleuri nici prea grele, nici prea usoare, si destule ca numar, intr un spatiu fizic destul de restrans ceea ce e admirabil. Foarte bine implementate. De asemenea o serie reusita vizual si muzical.

8 / 10
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Decizii

Post by Mahdi »

Le-am încercat pe amândouă, dar nu m-au prins. Încearcă și tu Disco Elysium, cred că doar tu și Cristan ați mai rămas.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Decizii

Post by ola small dickie »

joaca Blackwell daca esti atat de lache incat sa nu il fi jucat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Decizii

Post by marvas »

as foarte incerca Disco, dar nu am pe ce momentan. Din Blackwell am jucat primele 3. Cred ca mai sunt doua.

Eram destul de convins sa incep Deponia, parca erau 4 jocuri in serie. E adevarat ca jocurile nemtesti nu sunt cele mai amuzante, dar The Book of Unwritten Tales si Lost Horizon mi-au placut la vremea lor.

In schimb as incerca ceva mai lejer acum asa ca incep The Journey Down. Imi place cum suna din descrierea lui ola. Si las Deponia pentru vacanta.

Mersi!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Decizii

Post by TG »

Da, sunt 4 Deponia dar povestea e completa in 3, nu stiu ce-i cu urmatorul asa ca ma prefac ca nu exista.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Decizii

Post by Azad »

Al 4-lea Deponia a fost un raspuns al devilor pentru fanii care se plangeau de finalul celui de-al treilea joc. In afara de niste time travel nu aduce nimic nou seriei si ar putea la fel de bine sa nu existe. Dar da, The Journey Down e o experiente mai lejera si cu o aroma mai exotica, in timp ce Deponia poate sa fie hit or miss la capitolul umor. Intre cele doua clar as alege Disco Elysium.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Decizii

Post by marvas »

The Journey Down Chapter One a durat doar vreo 2 ore, nu ma asteptam sa fie asa scurt. Episoadele 2 si 3 costa fiecare cate 15 EURO pe store-ul Nintendo, deci mai astept ceva reduceri. Deponia time!
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests