Lenovo Battery Drain

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Lenovo Battery Drain

Post by Semyaza »

Salutare, ma lovesc de o problema si nu-i dau de cap, incerc si aici poate are cineva idei proaspete.

Am un nou Lenovo Ideapad Gaming 3 (i7, 1650TI, charger de 135W)

Lenovo zice ca laptopul nu se incarca atata timp cat bateria este peste 95% (cica sa protejeze bateria)

Mai mult, in softurile lor, Lenovo au adaugat si o functionalitate extra activabila si dezactivabila, de limitare a bateriei la 55-60% (tot de protectie, cica)

Problema:

Scenariu 1: charger plugged in, baterie 100%
In timp ce ma joc (planet zoo) bateria se descarca incetisoooor, 1% / ora

Scenariu 2: no charger, baterie 100%
In timp ce ma joc, bateria se descarca repede (as expected)

Scenariu 3: charger plugged in, baterie @70%
In timp ce ma joc, bateria se incarca

Scenariu 4: charger plugged in, baterie @60% (limitata de softul lenovo)
In timp ce ma joc, fix ca in cazul 1, bateria se descarca incetisor...

Concluzie, cat timp sunt activate limitarile lenovo, bateria se descarca incet chiar daca e pus la incarcat.

In afara de a dezactiva, cumva [poate din driverii initiali, idk] inclusiv prima limitare, are cineva vreo idee ce sa fac? Normal nu mi se pare deloc.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Lenovo Battery Drain

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Scenariul 4 e posibil să fie intenționat pentru a nu încălzi și mai mult laptopul. Sună destul de arbitrar, dacă are quick charge 60% s-ar putea să fie cutaway point. Îmi dau cu părerea doar, nu sunt sigur. Cred că cel mai bine ar fi să întrebi la support lenovo prin mail/telefon (sau uhm depanero lol).
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Lenovo Battery Drain

Post by Semyaza »

Pai scenariul 4 e fix ca 1, difera doar limita bateriei si cine enforce-uieste acea limita.

Nu exista support la lenovo :( doar sa contactez Depanero, iar Depanero a zis sa-l trimit in service.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests