Rome Total War Remastered

Post Reply
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Rome Total War Remastered

Post by Alex Khan »

Oh, dear Gods....pls, stop this!

https://www.ign.com/articles/total-war- ... -announced



Am vazut moduri cu grafica mult mai realistica decat mizeria asta.
phpBB [video]

phpBB [video]

phpBB [video]


Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Rome Total War Remastered

Post by Alex Khan »

La ce folos remaster-ul asta?
Avem Rome 2 cu grafica mai buna si moduri. Evident, doar pentru batalii tactice.
phpBB [video]




Pentru campanie pe harta avem Imperator Rome
phpBB [video]
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Rome Total War Remastered

Post by tnt »

Hai mai ca arata bine, ce fel de grafica trebuie sa te multumeasca pe tine?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Rome Total War Remastered

Post by MC »

Yes yes yes!!!
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Rome Total War Remastered

Post by Alex Khan »

tnt wrote: 25 Mar 2021, 20:50 Hai mai ca arata bine, ce fel de grafica trebuie sa te multumeasca pe tine?
Europa Barbarorum si Roma Surrectum aratau mult mai bine si aduceau muuulte imbunatatiri.
Si sunt moduri GRATUITE!


phpBB [video]

phpBB [video]



Remasterul ala e facut asa, sa mai stoarca niste bani cu efort putin in loc sa lucreze la un Medieval 3 facut de la 0 .
Last edited by Alex Khan on 25 Mar 2021, 21:03, edited 1 time in total.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Rome Total War Remastered

Post by tnt »

Nu vad cum arata alea mai bine nici daca-mi pun ochelarii. Oricum, eu sunt un sustinator al remasterelor/remakeurilor la jocurile vechi.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Rome Total War Remastered

Post by Alex Khan »

tnt wrote: 25 Mar 2021, 21:03 Nu vad cum arata alea mai bine nici daca-mi pun ochelarii.
Culorile din modurile respective par mai naturale.
Copacii, armurile, soldatii sunt retexturizati in modurile respective.
Nu da impresia de grafica cartoonish asa cum o face Remasterul asta.

Inclusiv harta aia cartoonish din remaster ma cam sperie.
Mai mult imi placea cea veche.

Inclusiv meniul de pe front-end l-au schimbat. In loc de animatiile acelea cu rosu pe fundal, au bagat slide-uri artistice si aia e.

Singurul lucru care imi place la remasterul asta e interfata si atat.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Rome Total War Remastered

Post by Alex Khan »

Observ pe finalul livestreamingului ca jocul tot are probleme de pathfinding. :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Rome Total War Remastered

Post by Waaagh! »

Din ce-am vazut in stream, jocul arata intr-adevar cam obosit. Literally the old game looks better, cel putin pe harta strategica. Totodata i-au macelarit exploiturile amuzante si au introdus conul de foc, lucruri pe care nu le inteleg. Evident, buguri ilare legate de corabii si problemele de pathfinding au ramas. N-am apucat sa vad daca au umblat si la orase, dar parea ca s-ar putea sa fie limitat numarul de cladiri. Nu sunt sigur.

EB avea o harta imensa si extrem de mult efort pus in modelarea factiunirlor si unitatilor, dar sa fim seriosi, era un grindfest delirant. Am jucat atat Rome1 cat si BI cu toate factiunile, neintrerupt timp de vreo 3 ani, dar de EB m-am lasat dupa vreo 3 campanii. Era mult prea lent si sforaitor.

Edit: ca sa fie clar, screenshoturile alea par sa fie infrumusetate. Pe streamul lui legend nu era nici pe-aproape cu ce se vede acolo, si nu se pune problema ca n-avea racheta sa-l duca la detalii maxime.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Rome Total War Remastered

Post by Alex Khan »

Tare poftesc dupa un Medieval 3 cu grafica la zi! :(
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Rome Total War Remastered

Post by TG »

Chiar e just ca thread-ul pentru acest remaster să fie deschis de Alex. În general sunt pro remaster-uri, dar de ar fi să aleg o serie în care mi se pare compelt lipsit de sens, ar fi seria Total War.

Nu pot să zic că schimbările grafice îmi displac însă, dacă chiar se apropie de poze.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Rome Total War Remastered

Post by Waaagh! »

Ar fi chestiunea de optimizare. Rome1 iti ruleaza oribil, probabil pentru ca nu are suport pentru mai mult de un core pe procesor.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Rome Total War Remastered

Post by TG »

Da, asta așa e, dar un update pentru partea tehnică ar fi de ajuns. Ar fi fost chiar o surprinză plăcută să aiba altă abordare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Rome Total War Remastered

Post by Waaagh! »

Evident, dar imagineaza-ti pe literally oricine dispus sa rateze oportunitatea de a scoate bani aiurea din nimic. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Rome Total War Remastered

Post by TG »

Au fost destui producători care au mers pe varianta asta, promovand sequel-uri indirect. Nu toată lumea a băgat remaster-uri de 30 de euro.

Mă rog, că și aici e practic 15, mai toată lumea ar trebui să aibă Rome, deci nu chiar așa mare porceala. O porceală medie.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Rome Total War Remastered

Post by Waaagh! »

Ei aveau deja sequelul care p much le-a distrus franciza si linia de jocuri istorice. Nici nu cred ca se mai intorc serios in directia aia, ca banii vin la greu din warhammer acum. jocurile pseudoistorice au ajuns sa le faca filialele din bulgaria si alte vagauni.

In afara de cativa hipsteri extrem de dubiosi, cam toata lumea care apreciaza seria il pune pe Rome1 foarte sus in varful clasamentului, asa ca money grabul e destul de firesc.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “RTT - Real Time Tactics”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests