Threaduri vechi

Artefacte de pe vechiul site si forum - poze, threaduri, citate, conversatii etc. Acceptam donatii.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Threaduri vechi

Post by juve3332 »

Cred ca am mai povestit. De la MetalMessiah am facut rost de Broken Sword 1 full, pe 2 CD-uri. Mi le-a trimis prin posta ramburs din Brasov, era 2002 sau asa ceva. Postam si ii certam pe "copilasi" ca nu stiu ce inseamna adventure-urile. 😂
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Threaduri vechi

Post by ola small dickie »

Mahdi wrote: 27 Jun 2021, 00:40 Îmi aduc aminte și de MetalMessiah, parcă se certa cu lumea la threadul cu rockul muzica superioară. Eu nu eram foarte activ în perioada în care se dezlănțuiau ei doi pe forum, dar mă uitasem prin arhiva forumului pe vremea când era încă disponibilă. Din câte îmi amintesc, epopeea lui Novo Homo se încheiase cu un accident. Nu știu dacă era vrăjeală, dar MetalMessiah dădea update-uri despre el, iar după episodul ăsta nu cred că Novo Homo a mai revenit pe forum.
A mai revenit. Dupa accident a revenit cu o postare foarte lunga si cred ca a mai postat si dupa

Si imi aduc aminte ca parca cu ocazia accidentului metal messiah mentionase ca pe nvsm il cheama Colin sau ceva de genu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bana_Dudeanu
Space Invader
Posts: 8
Joined: 21 Jun 2021, 12:59

Re: Threaduri vechi

Post by Bana_Dudeanu »

Well, la nici două zile după ce forumul candaparerevista.ro i-a dezvăluit identitatea, acesta a și fost neutralizat.

Acest forum se pare că este urmărit de asasini internaționali care vânează trolli online din era 9/11. Din nou, nu sunt chiar 100% convins că NH și MP sunt aceeași persoană, dar treaba asta e o coincidență a dracu de freaky.
A mai revenit. Dupa accident a revenit cu o postare foarte lunga si cred ca a mai postat si dupa

Si imi aduc aminte ca parca cu ocazia accidentului metal messiah mentionase ca pe nvsm il cheama Colin sau ceva de genu
Țin minte că ultimul post al lui a fost că era ofticat rău pe mozi și redactori din ceva motiv, făcuseră ei doi un thread în care spurcau moderarea și și-au postat username-urile și parolele, atunci a fost ultima oară când a postat cu nickul ăla. Dar după cam vreun an a mai revenit pentru scurt timp (parcă doar într-un thread) cu un nickname gen BenLaden sau ceva de genul, în care făcea mișto în stilul lui uzual și vorbea ceva de arabi bogați care or să ne cumpere pe toți.

Nu știu cât de serios vorbea respectivul când zicea numele "Colin", dar pare genul de nume pe care îl dai când vrei să derutezi pe cineva.


Oricum, interesting times. La două zile după ce postez despre un blog pe care îl citesc de zece ani, proprietarul blogului e găsit înecat. Plm, ar trebui să mă interesez de ce mai face Iliescu, poate am noroc iar.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Threaduri vechi

Post by Mahdi »

lol bă
REMEMBER CITADEL
User avatar
Bana_Dudeanu
Space Invader
Posts: 8
Joined: 21 Jun 2021, 12:59

Re: Threaduri vechi

Post by Bana_Dudeanu »

Yes, lol bă.

Între timp se zvonește că Mircea Popescu detinea peste un milion de BTC. Și îmi pare destul de plauzibil, numai de pe SatoshiDice a luat 125 de mii de BTC. Și el era înșurubat bine în spațiu încă de la început. Sunt sigur că asta nu a avut nimic de-a face cu înecul lui cât se poate de accidental. Pe de altă parte, dacă cheile lui private nu mai sunt accesibile, se adauga încă un milion de BTC pierduți forever la cei un milion ai lui Satoshi.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Threaduri vechi

Post by marvas »

am vrut sa vad si eu despre ce e voba pe trilema.com, dar pare ca nu mai merge site-ul
User avatar
Bana_Dudeanu
Space Invader
Posts: 8
Joined: 21 Jun 2021, 12:59

Re: Threaduri vechi

Post by Bana_Dudeanu »

Well that was fast.


https://web.archive.org/web/20210331121 ... ilema.com/

Pe scurt, o mare parte sunt elucubrații (foarte educate, dar elucubrații nevertheless) despre politică, societate, guvern etc. Iar printre ele articole tehnice cât se poate de istețe (dar cu un ton cât se poate de assholish) despre spațiul crypto, despre criptografie și ce gunoaie mai face guvernul US etc. Un highlight al blogului de exemplu e faza asta: https://web.archive.org/web/20210421092 ... amo&e=ress

Mai exact hosta pe serverele lui printre altele un serviciu de testat chei RSA, numit Phuctor. Au descoperit niște lucruri interesante, recte:

1 - Deși RSA e destul de safe, software-ul care îl utilizează poate face măgării cum ar fi să genereze chei care "din întâmplare" sunt ceva mai slabe și pot fi sparte de o entitate anume, cu suficientă putere de calcul.

2 - Până și HackerNews colaborează cu autoritățile și le pompează narațiunea atunci când li se cere - și arată cu grafice evoluția naturală a știrii că Phuctor a decodat anumite chei, cu traficul organic, și cum a fost îngropată respectiv înlocuită cu dezmințirea de containment, ce evoluție complet diferită a avut aceasta și cum interesul era menținut sus artificial: https://web.archive.org/web/20210421092 ... ns-to-you/


Ce trebuie înțeles de aici e că degeaba folosești cea mai buna criptografie dacă implementarea software nu e verificată 100% de shenanigans, respectiv - cum spune el în articolul cu handlingul știrii - chiar dacă o bucată de cod e open source și poate fi verificată de milioane de perechi de ochi, asta nu înseamnă că chiar a fost verificată. Degeaba folosești Signal în loc de Whatsapp dacă Signal ar genera chei slabe intenționat. Plus, tinfoil hatterii oricât de paranoici ar fi, au dreptate din unele puncte de vedere. Just because you're paranoid doesn't mean they aren't out to get you.




Ăsta e doar un exemplu off the top of my head. Trilema e un veritabil rabbithole de veritabile rabbitholes. Dacă treci peste grandomania, rasismul, misoginia, homofobia și narcisismul lui MP, pierzi luni de zile pe acolo.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Threaduri vechi

Post by Jaunty »

Sau implementarea a fost verificată, dar versiunea inclusă într-un package repository e compromisă. Sau e o alarmă falsă (o copie coruptă a unei chei): https://blog.hboeck.de/archives/872-Abo ... A-key.html

Chiar interesant, merci. Și RIP Mircea Popescu - dacă chiar a murit.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Threaduri vechi

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Threaduri vechi

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Threaduri vechi

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “LEVEL”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests