Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Cimitri »

Am acelasi adaptor si am dat vreo 45 ron pe el acum un an. Nu cred sa fi fost mai ieftin de atat.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Chestia e că la fel aveam nevoie recent de un cablu hdmi și nu găseam la altex pe site mai ieftin de 20-40 de lei, dar am luat unul de la kaufland cu 10 lei :lol:

foarte aiurea, mnah poate mă înșel, dar nu cred că ar trebui să coste atât
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by SnipeRulz »

Vreau sa imi iau un mouse nou, si ma gandeam sa trec pe wireless.
Din ce am cautat, cele Logitech sunt foarte laudate, dar am vazut ca si multa lume se plange de ele ca se strica foarte repede (cea mai comuna problema e ca un click se inregistreaza ca 2-3 clickuri)

Am mai vazut ca si Razer Basilisk ultimate e laudat, dar parca n-as da chiar 800 de lei pe un mouse
Ca buget as vrea sa ma incadrez in jur de 600 de lei
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cred că doar SirAndrew ar putea să răspundă la întrebarea asta.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Sincer, în afară de Logitech nu cred că mi-aș lua nici un mouse wireless în momentul ăsta. Tot aștept să scoată Mionix master race un model ca să scap și eu de fir, dar seeing as they are p. much dead, probabil că tot la Logitech o să ajung.

Am apucat să pun mâna pe 2 modele diferite (unul era G pro) și ambele mi s-au părut excelente. Un coleg foloseste G703 la muncă (folosit anterior acasa, se joacă mizerii din astea multiplayer), nu a avut problema cu click-urile, în schimb i-a făcut figuri rotița de scroll. Mna, s-a rezolvat la garanție. Chestia e că și cu toate problemele semnalate, ceva îmi spune că tot Razer stau mai prost la fiabilitate.

Am mai văzut recomandate Roccat Kain, doar că sunt atât de urâte încât mi-ar fi rușine cu ele pe birou. :lol: Și din câte citeam nu prea sunt pentru palm grip, deci din start inutile pentru mine.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by McWilliams »

Mad Catz Mouse - garantat sa iti creasca respectul de sine si lipeala la femeile din birou cu pana la 100%.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by SnipeRulz »

pana la urma o sa merg pe un Logitech (inca ma mai gandesc exact ce model).
Thx :)
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Mărar »

Mai mult plangere decat intrebare.

Doamne cat de infect e suportul pentru scaling in windows. Am primit de la firma un 1440p la 23", si e mult prea mic ca sa las scaling la 100%. Dar de cand am trecut la 125%, nothing feels... right.

Textul nu e super clar, am facut calibrarea aia pentru cleartype de vreo 10 ori deja, am unele literei ori prea subtiri, ori prea groase
Multe aplicatii nu detecteaza setarea de scaling / o aplica prost, iar textul la multe din aplicatiile mai vechi e blurry / arata ca si cum e randat in 720p
Multe chichite ce tb rezolvate prin metode neintuitive; am stat o ora umbland prin setarile din RDP, incercand sa schimb rezolutia din winwdows-ul masini de la munca / din setarile programului de remote. Doar ca sa realizez ca trebuia sa bifez niste compatiblity options din executabilul care lanseaza rdp-ul. Grrrr.
In jocuri, toate texturile par blurry acum, din simplul motiv ca vad totul mult mai clar. Posibil sa fie texturile din RDR2 / Alien Isolation mai mici decat on average / cu ce eram obisnuit, dar cumva nu cred :lol:

Intrebarea: any way to make everything smoother, in general?

Nu recomand sa va luati monitor 1440p, doar daca e suficient de mare incat sa stati cu scalingul la 100%

edit: not having any jaggies is pretty sweet though.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

inainte la hdduri era o regula de aur sa le testez cand dadeam de un calculator cu probleme. testam in mod regulat hdd-uri cu diferite programe.

intrebarea mea e, la ssd-uri ramane abordarea asta? se testeaza si ssd-urile cand un computer are probleme? daca da, cu ce program recomandati? am instalat acum un SSDLife sa vad ce face
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Vad ca subtitrarile de pe HBO GO iau o culoare random in Firefox daca ai privacy.resistFingerprinting setat pe true (default e false). A mai intalnit cineva asta? Vreun workaround sau are cineva idee de ce se comporta asa?
Spoiler for cum arata:
Image
Image
culoarea se schimba de fiecare data cand intru intr-un episod
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by stef »

Foloseste careva UPS pt alimentarea PC-ului? M-am uitat pe emag asa informativ si am vazut o gramada de variante si preturi, dar nu am cunostinte despre ele si nici experienta cu astfel de componente pt alimentare. Am vazut insa ca au o capacitate exprimata in Wati, si daca in cazul meu am sursa de 650W, UPS-ul trebuie sa aiba de la 650W in sus?
Nu stiu ce si cum ar conta la achizitia unui UPS and by the way am citit in niste review-uri scrise de cumparatori ca uneori un UPS poate busi un sistem PC iremediabil
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by MC »

Iti cade reteaua des sau de ce ai nevoie de asa ceva?
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by stef »

Da, mai sar rezistentele de la panou din cand in cand, dar si pentru cand se ia lumina de la Enel, etc. Momentan nu mi-am luat si nu am de gand sa-mi iau azi sau maine, doar ma gandesc ca la o varianta
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

Mi as pula daca gasesc cum sa join a teams meeting de pe un cisco sx10
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests